Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Imovinska korist od pranja novca vredna više od 57 miliona evra

22.08.2018. 11:36 11:45
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Po podacima iz Nacionalne procene rizika od pranja novca i procene rizika od finansiranja terorizma, koju je usvojila Vlada Srbije, ukupan iznos otkrivene imovinske koristi od pranja novca i krivičnih dela koja su mu prethodila od 2013. do prošle godine u Srbiji iznosi više od 57 miliona evra, tačnije, 57.087.732.

Na osnovu pravosnažnih odluka srpskih sudova u tom periodu oduzeto je više od deset miliona evra u gotovom novcu, zatim porodična stambena zgrada, stan, zemljište površine četiri ara i 92 kvadratna metra. Oduzeti su i deset automobila, kamion, dve cisterne, 289 poker-aparata, devet ruleta, 88 televizora, 23 kućišta za desktop računare, 19 monitora, 20 štampača, dva laptopa, 17 mobilnih telefona i više od 2.700 auto-delova.

Primenom Zakona o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela u postupku trajanja oduzimanja imovine, oduzeto je 2.293,46 evra i pet luksuznih automobila. Valja podsetiti na to da se, po našim zakonima, imovinska korist od kriminala oduzima na osnovu sudske odluke kojom je utvrđeno izvršenje krivičnog dela, kroz odluku suda na osnovu koje se izriče mera bezbednosti oduzimanja predmeta i na osnovu Zakona o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela. Pod imovinskom koristi podrazumevaju se novac, nekretnine, pokretne stvari, hartije od vrednosti i drugo. Tek kada sudska odluka postane pravosnažna, dolazi do trajnog oduzimanja imovinske koristi, a dok se vodi postupak, ona se oduzima privremeno.

Kod okrivljenih za izvršenje krivčnog dela zloupotrebe položaja otkrivena je imovinska korist od 46.795.340,28 evra. Iz tog dokumenta proizlazi da je kod okrivljenih za pranje novca otkriveno 3.135.180 evra. Za neovlašćenu proizvodnju i stavljanje u promet opojnih droga kod  okrivljenih za pranje novca otkriveno je 2.515.072 evra, a kod poreske utaje 1.816.366 evra. Kod prevara otkriveno je 946.088 evra, a kod teške krađe 299.837.

Od ukupno otkrivene imovinske krosti stečene krivičnim delom zloupotrebe položaja odgovornog lica već je oduzeta imovina vredna 6.556.210,33 evra, što predstavlja samo 14 odsto od ukupno otkrivnog iznosa. Za krivično delo pranja novca oduzeta je imovina od ukupno 2.905.890,63 evra, što predstavlja 92,68 odsto od ukupno otkrivene imvoinske koristi u postupcima pranja novca.

Od 2013. do 2017. godine 81 lice je pravosnažno osuđeno za krivično delo pranja novca.

Zakon o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela primenjuje se od 2009. godine. Krajem prošle godine direktor Direkcije Ministarstva pravde za upravljanje oduzetom imvinom Dejan Carević objasnio je da je Direkcija mesečno od izdavanja nepokretne imovine prihoduje 60.000 evra, koje se čuvaju na posebnom računu do pravosnažnosti okončanja sudskih postupaka.

Direkcija je 2016. godine upravljala sa 74 kuće, 261 stanom, 122 lokala, 69 garaža, tri benzinske pumpe, šest apartmana na Zlatiboru, po jednim na Divčibarama i Kopaoniku, rudnikom olova i cinka, tri pumpe s auto-perionicama i pratećim sadržajima i jednom sportskom salom. Ujedno, Direkcija ja vršila upravljačka prava nad 36 privrednih društava.

Od trenutka primene Zakona o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela, Direkcija je neke kuće, stanove i lokale dala na korišćenje opštinskim organima, policiji, vrtićima i drugim društveno-socijalnim ustanovama .


Zlato i srebro

Direkcija za upravljanje oduzetom imovinom stečenom kriminalom navela je prošle godine da su od zlata oduzetog pravosnažnim presudama izlivene dve zlatne poluge finoće 999,9, koje teže 12.710  i 11.644,80 grama. Takođe, pre dve godine je bila u toku rafinacija oko 30 kilograma srebra oduzetog pravosnažnim presudama i izlivanje srebrne poluge finoće 99,95.


Država Srbija je pre osam godina privremeno oduzela imovinu Darku Šariću i drugim optuženima za pranje novca stečenog trgovinom drogom i ulaganje u legalne finansijske tokove u Srbiji. Prethodnih godina isticano je da je, između ostalog, Šarić deo tog ilegalnog novca koristio za privatizaciju društvenih preduzeća, ali i kupovinu nekretnina i zemljišta. Novac je, kako se navodilo, ulagao u novosadski hotel „Putnik”, sremskomitovački „Mitrosrem”, dva hotela u Subotici i brojne nekretnine

na Zlatiboru, ali i širom Vojvodine. Njegova vila na Tatarskom brdu u Sremskoj Kamenici privremeno je data na korišćenje deci s posebnim potrebama, ali njome upravlja država. No, to što država privremeno upravlja oduzetom imovinom i uspeva, ne samo da je sačuva već i razvija neke delatnosti, dok konačna sudska odluka Šariću i drugim optuženim za pranje novca ne bude doneta, znači da je on formalno i dalje njen vlasnik.

LJ. Malešević

Piše:
Pošaljite komentar