Izložba slika Brace Azarića u Narodnom muzeju Kikinde
KIKINDA: Samostalna izložba slika Brace Azarića iz Novih Kozaraca otvorena je u sredu uveče u galeriji Narodnog muzeja Kikinde, uz pozdravne reči direktorke Lidije Milašinović.
O slikarskim ostvarenjima Azarića govorio je Vladimir Dobrijević, bibliotekar u novokozaračkom ogranku kikindske Narodne biblioteke „Jovan Popović”.
Azarić se slikarstvom bavi već četiri decenije, jedan je od utemeljivača i osnivača KUD „Livac” i već tradicionalne smotre likovnih amatera Kikinde. Učesnik je brojnih samostalnih i kolektivnih izložbi i likovnih kolonija u zemlji i inostranstvu, a zanimljivo je da je samostalnu izložbu u Narodnom muzeju Kikinde imao pre 30 godina, kada je 70 godina postojanja proslavljala Livnica „Kikinda”, gde je Azarić radio i stekao penziju.
Vladimir Dobrijević je govoreći o slikarskom stvaralaštvu Azarića naglasio da je on ne robujući trendovsko komercijalnim poimanjima umetnosti, na tragu njemu omiljenog somborskog slikara Milana Konjovića (1898-1993) i ekspresionizma, došao do sopstvenog slikarskog izraza.
- Sadržaji koje slika Azarić su raznoliki, ali je on prvenstveno slikar pejsaža, likova i motive iz seoskog života. On slika muškarca jakih ruku i ženu naglašenih oblina, čoveka zemlje. Azarić je slikar ruralne poetike, atarskog duha, slika lenije gde se nebo i zemlja spajaju na stopalima paora. Braco ne prikazuje utiske koje svet na njega ostavlja, nego je on taj koji sebe u taj svet utiskuje, jer on ne reaguje uzimajući, već stvara davajući sve od sebe – naglasio je Dobrijević.
Slikarski potezi Brace Azarića su konkretni, na momente naizgled grubi i sirovi, ali kako pojašnjava Dobrijević, njegov krajnji izraz je suptilan, čak mekan do bolećivosti, melanholičan bez patetike i u svoj toj rastrzanosti postojan.
- U momentu slikanja, sav se predajem delu. Za mene tada ništa više ne postoji. Obuzme me neka lepota, neka blagost. Čak ni u prirodi nema tih boja koje se u meni u tom momentu pojave – utisak je Brace Azarića.
Azarić inače već dugo daje pečat umetničkom stvaralaštvu u Novim Kozarcima, jer je organizator slikarskih kolonija i izložbi. Na njegovu zamisao u Novim Kozarcima je osnovana Umetnička galerija „Zdravko Mandić” u čast poznatog akademskog slikara Zdravka Mandića (1935-2012) koji je kolekciju slika zaveštao Narodnom muzeju Kikinda, uz uslov da stalna postavka bude u Novim Kozarcima.
M. Mitrović
Foto: M. Mitrović
Projekat „Kikinda objektivno“ realizovala je „Panonija media“ u saradnji sa „Dnevnikom“. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove lokalne samouprave, koja sufinansira projekat.