Kamping turizam neiskorišćena šansa Srbije
Četvrtinu ukupnog turističkog prihoda u državama Evropske unije donosi kamping turizam.
U Srbiji je taj procenat zanemarljivo mali, jer nisu u dovoljnoj meri prepoznate šanse koje kamping turizam donosi. Pogovo što Srbija ima idealne uslove za kampove pored reka, na obodima nacionalnih parkova, pored šuma, jezera...
Predsednik Kamping asocijacije Srbije Vladimir Đumić kaže za “Dnevnik” da u Srbiji trenutno ima 42 registrovana kampa dodajući da su neki registrovani kao turistički kampovi, a neki i kao kamping odmarališta i kampirališta.
- Svake godine registruje se barem 4-5 novih kampova, pa tako je bilo i ove godine. U ovoj godini imamo nekoliko novih kampova i to u selu Kremna, selu Dobra nedaleko od Golupca, Kamping “Kalinovac” na Srebrnom jezeru i kamp “Farma 47” na Čeneju kod Novog Sada. Uvek postoji interesovanje stranih i domaćih turista za kompovanje i ono sve više raste. Brošura “Camping in Serbia”, koju izdajemo u saradnji sa Turističkom organizacijom Srbije, je jedna od najtraženijih na svim većim sajmovima turizma u Evropi – objašnjava Đumić.
Naš sagovornik ističe da su Srbiji potrebni kampovi na obodu gradskih centara, poput Novog Sada, Beograda, Niša, jer je kamping turizam neiskorišćena šansa Srbije , koja bi veoma lako mogla da se iskoristi kada bi postojala dovoljno razvijena svest o tome da smo kao zemlja izuzetno povoljni za razvoj ove grane turističke privrede koja svuda po Evropi beleži milione noćenja godišnje.
- Neophodna je vrlo prosta strategija, a pre svega, kvalitetan pravilnik, koji je sada nesrećno osakaćen iz čistog neznanja, a mogao bi i trebalo da bude zamajac razvoja u otvaranju novih kampova. Treba obučiti vlasnike kampova kako se oni vode i šta je neophodno da bi se dobro promovisali. Naučiti ih kako je moguće napraviti veoma solidan porodični biznis u kamping turizmu bez preterano velikih ulaganja. Dakle, potrebno je nešto više od dobre volje, a to je malo znanja, iskustva i dobre prakse. To se, pak, može viditi i u susednoj Hrvatskoj ili Sloveniji gde se to drugačije radi i oni su spremni da nam pomognu – kaže Đumić.
Prema njegovim rečima nove šanse za kamping turizam u Srbiji ogledaju se i u okviru zaštićenih eko-sistema – nacionalnih parkova, rezervata prirode i slično, gde je moguće razvijati poseban segment eko kamping koji privlači sve veći broj ljudi koji vole da kampuju daleko od urbanih centara, u netaknutoj prirodi.
- Takođe, šanse Srbije su u tranzitnim kampovima. Tu sada nema dovoljno kapaciteta kako bi se privukli strani turisti, a posebno oni koji prolaze kroz Srbiji jer se ovde ne zaustavljaju mnogo upravo zbog toga što nema dovoljno mesta koje pružaju kvalitetan kamping smeštaj. Nemamo kampove u banjama, za razliku od susedne Mađarske gde svaka banja ima barem jedan kamp – ocenjuje naš sagovornik.
Vojvodina, ističe Đumić, ima kampove uglavnom uz jezera i reke. Naglašava da su belocrkvanska jezera veoma popularno odredište kampera dodajući da je ponovo proradio i kamp “Fruška gora” na Stražilovu kod Sremskih Karlovaca za koje su turisti zanteresovani.
- Kamp “Zasavica” je jedan od naših najboljih kampova i predstavlja sjajan primer da se u okviru jednog prirodnog rezervata može naprviti kvalitetan i moderan kamp. “ Farma 47” na Čeneju je takođe dobar primer kako je moguće organizovati dobar kamp na salašima. Generalno, kamping u seoskim domaćinstvima je naš jedinstven proizvod i bilo bi idelano i dalje ga razvijati kao posebno atraktivan proizvod – zaključuje Đumić.
Kamp “ Zasavica” , koji se nalazi u neposrednoj blizini Rezervata prirode “Zasavica”, po rečima Jovana Vukadinovića, je najmoderniji i najopremljeniji u Srbiji, ima 44 kamping parcele, kompletno uređenu infrastrukturu i pruža uslugu gotovo istu kao i onu koju turisti mogu dobiti u najelitnijim hotelima.
- Uredili smo ga po evropskim standardima i za to dobili evropsko priznanje. Obezbedili smo internet, satelitsku antenu, toalete , kuhinju, dnevni boravak , mesto za druženje ... Naši gosti mogu da se druže i slobodno obilaze lepote rezervata. Mogu ga obilaziti brodom, čamcima, peške, organizovano sa vodičem ili individualno - priča za “Dnevnik” Vukadinović.
Ističe da kamp najviše posećuju gosti iz Holandije, Nemačke, Francuske i Slovenije, dok je domaćih kampera još uvek nedovoljno...
- Kamp” Belocrkvanska jezera”, kaže za “Dnevnik” Ljiljana Đurković, nalazi se na Gradskom jezeru , kilometar od centra Bele Crkve i ima kapacitet 100 kamping jedinica.
- Imamo još jedan kamp na Vračevskom jezeru. Važno je istaći da u samoj okolini imamo 7 jezera. Naše kamp prikolice su cele godine stacionirane. Gostiju ima, ali ima i slobodnih mesta, tako da bi trenutno mogli smestiti još desetak prikolica. U julu je poseta zbog lošeg vremena bila malo lošija, ali je prošlog meseca bolja – rekla je Ljiljana Đurković.
Inače, u blizni Kanjiže nalazi se kamp “ Tiski cvet” koji ima kapacitet za smeštaj pedesetak karavana i stotinak šatora. Na obali Dunava kod Banatskog Brtestovca nalazi se auto kamp “ Jabukov cvet” koji je otvoren cele godine, a kamp sezona je od aprila do početka novembra.
Gosti kampa “Zasavica” imaju mogućnost da posećuju područje SRP ”Zasavica” koje je utočište mnogim i raznovrsnim biljkama i životinjama, a poznato je po čistim vodoma i po tome što su jedini imaju stare rase genetičkih resursa Srbije. To su mangulica , podolsko goveče i balkanski magarac. Pored toga rezervat poseduje i farmu muznih magaraca.
Ljubinka Malešević