Četiri godine od svirepog ubistva Tijane Jurić
Navršilo se četiri godine otkako je u Bajmoku oteta, a potom mučki ubijena petnaestogodišnja Tijana Jurić.
Nesrećna devojčica je oteta i brutalno ubijena u noći između 25. i 26. jula 2014. godine u blizini Bajmoka, a 13 dana nakon tog mostruoznog zločina uhapšen je Dragan Đurić (34), mesar iz Surčina.
Đurić je nakon hapšenja priznao da je počinio zločin i policiju je odveo do mesta na kojem je pokopao nesrećnu devojčicu. Osuđen je na 40 godina zatvora.
Podsetimo, Tijana je u noći kada je nestala bila kod babe i dede u Bajmoku. Poslednji put je viđena 25 minuta posle ponoći, u blizini Sportskog centra „Rata”. Devojčica je to veče provela na sportskim terenima s društvom koje ju je oko ponoći otpratilo do kuće. No, Tijana se odlučila da se vrati do terena po drugi duks. Od tada joj se gubi svaki trag. Počela je policijska potraga za devojčicom koja je na sebi u trenutku nestanka imala belu majicu, farmerice i bele starke.
Sumnja da se Tijani dogodilo nešto tragično pojavila se kada je na zemljanom putu pronađena njena patika, kao i veštački nokat. Tada se pretpostavilo se da ju je neko nasilno ugurao u automobil, a da su joj patika i nokat spali dok se otimala.
Trinaest dana nakon nestanka, 7. avgusta, posle intenzivne potrage, policija je pronašla telo nesrećne devojčice na zapuštenom smetlištu uz lokalni put koji vodi od Svetozara Miletića prema Čonoplji, što je 23 kilometra od mesta na kojem je oteta u Bajmoku.
Kako je utvrđeno, Tijana je ubijena iste noći kada je i oteta, a kao izvršilac zločina označen je mesar iz Surčina Dragan Đurić, koji je za taj svirepi zločin osuđen na maksimalnu kaznu od 40 godina zatvora.
Tijaninoj porodici to nikada neće biti uteha. Otac tragično nastradale devojčice Igor Jurić osnovao je po njenom imenu fondaciju i pokrenuo akciju u okviru koje je sakupljeno gotovo 160.000 potpisa za izmenu Krivičnog zakonika i uvođenja doživotne kazne za ubice dece i trudnica.
– To nije moj lični rat niti moja lična pravda, ja sam izgubio ono najvrednije što sam imao – rekao je jednom prilikom Jurić. – Moju Tijanu, nažalost, ništa vratiti ne može, ali jeste moja misija i borba da nijedan roditelj u Srbiji više ne zaplače nad grobom svog ubijenog deteta. A to će se postići upravo ovom drakonskom, a zapravo jedinom svrsishodnom kaznom za monstrume jer, nemojmo se lagati – nikako se drugačije osim monstruma takve osobe ne mogu nazvati.
U školskoj godini za nama, Fondacija „Tijana Jurić” organizovala je više od sto radionica za učenike i odrasle. Radionice „Tijana klik” pomogle su učenicima da shvate kakve sve opasnosti postoje u digitalnom svetu i na koji način se zaštititi, kao i kako reagovati u rizičnoj situaciji.
Osim s učenicima, Fondacija „Tijana Jurić” radila je i na edukacijama i usavršavanju odraslih pa je tako kroz 36 radionica „Ukradena bezbednost” prošlo oko 1.500 odraslih.
Nisu zaboravljeni ni najstariji sugrađani, koji su učili da sigurno i bezbedno koriste internet i komuniciraju putem njega. Zahvaljujući projektu „Sigurna starost”, penzioneri iz Subotice i Beograda uspešno su završili obuku o bezbednom korišćenju interneta i onlajn komunikaciji.
Uspešno je realizovan i projekat „Deca u riziku, razvoj i unapređivanje usluga psihosocijalne pomoći”, gde je fokus bio na razvoju profesionalnih kompetencija stručnjaka koji pružaju psihosocijalnu podršku nestaloj deci i porodici. Rađeno je na razvijanju novih usluga psihosocijalne pomoći za maloletna nestala lica nakon njihovog pronalaska i unapređenju postojećih, i pružanju usluga njihovim roditeljima, kao i maloletnim žrtvama trgovine ljudima.
Proteklu godinu Fondacija je sprovela edukacije za 200 socijalnih radnika u sedam gradova: Beogradu, Novom Sadu, Kruševcu, Subotici, Novom Pazaru i Zrenjaninu.
Fondacija „Tijana Jurić” ne samo da je učestvovala na nekoliko važnih konferencija i okruglih stolova nego je i održala drugu stručnu konferenciju o bezbednosti dece „Bezbednost i odgovornost”, koja je okupila veliki broj stručnjaka iz zemlje i inostranstva.
Takođe, obeležili su i dva veoma važna datuma – Dan sigurnijeg interneta i Međunarodni dan nestale dece, a jedan od načina borbe je i Registar nestalih lica, koji je pokrenut.
Snimljen je i film o vršnjačkom nasilju zasnovan na istinitom događaju, o devojčici iz Srbije koja je nakon što je trpela vršnjačko nasilje, počinila samoubistvo.
Fondacija „Tijana Jurić” je započela je i uređenje divlje deponije na putu za Sombor, na kojoj je pronađena Tijana Jurić. Sada će to biti jedinstveni park – arboretum, oaza retkih vrsta drveća i drugih biljaka.
D. Nikolić