U Baošićima letuje 1.700 dece iz socijalno ugroženih porodica
Skoro 1.700 mališana čiji su roditelji korisnici Narodne kuhinje i humanitarne pomoći, ali i onih koji imaju samohrane roditelje, leti odlazi na desetodnevni boravak i oporavak u odmaralište Crvenog krsta Srbije „Krista Đorđević“ u Baošiće.
Ovog vikenda u objektu Crvenog krsta boravilo je 246 mališana iz Srbije, ali i s Kosova i Metohije, iz Opatije i Tuzle, što je ovom programu dalo i međunarodni karakter.
- Veoma smo ponosni što se naša aktivnost širi i van granica države – kaže predsednik Crvenog krsta prof. dr Dragan Radovanović. – Ovo je program socijalizacije i borbe da deca postanu dobri ljudi. Želimo da deca koja dolaze iz ugroženih sredina, shvate da život može da bude lep, da je prijateljstvo dobra stvar, a da za sve to treba da se bore. Naša najveća nagrada je kad vidimo da deca na rastanku žele da nam se vrate.
Da među decom ne postoji suštinska razlika, uviđa i volonter Crvenog krsta Ruma Dimitrije Mitić, koji već nekoliko godina dolazi u Baošiće i mališanima drži razne radionice. Ove godine bio je zadužen za aktivnosti realističnog prikaza povreda i stanja.
- Sa decom vežbam kako da tretiraju različite povrede, ali i kako da ih odglume – objašnjava Dimitrije, koji je već desetak godina volonter, a trenutno i student Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu. – Na toj radionici deca uče i kako da pomažu jedni drugima. Tek na kraju, kad treba da podnesem izveštaj, vidim ko je odakle došao i iz kojih su kategorija. Svako dete je, u suštini, isto. Kada ga izdvojite iz sredine koja mu ne prija, ono dokazuje da je divno biće koje ima potencijal da postane šta god poželi. Sada su rasterećeni svih obaveza i problema koji ih čekaju kod kuće, tako da je dolazak ovde definicija pravog odmora.
Kako se i Dimitrije podseća, u priču Crvenog krsta je ušao kroz učenje o pružanju prve pomoći u osnovnoj školi, a sada je on taj koji ima zadatak, ali i želju, da mlađe generacije motiviše da krenu njegovim stopama. Koliko uspeva u tome, dokazuju i deca koja su imala priliku da se druže s njim, ali i s još šest drugih volontera koji su imali isti zadatak.
- Voleo bih da budem volonter – uverava nas osmogodišnji Pavle Milenković iz Vranja, koji je prvi put došao na more i već prvog dana naučio da pliva, roni, pluta na grudima i „pomalo pliva na leđima“. – Ja već pomažem drugarima. Kad neko padne, ja mu pomognem da ustanem i pitam ga da li je dobro.
S njim je saglasna i njegova meštanka Staša Nacković (10) koja ima plan kako bi pomogla nekome ko se davi u moru.
- Kad bi se neko davio, uskočila bih u vodu i podigla ga da može da diše. Onda bih ga iznela na plažu i pozvala nekog stručnog da mu pomogne – objašnjava Staša, dodajući da je naučila i kako da previje ranu i zaustavi krvarenje. – Za mene Crveni krst znači ljubav, pomoć i humanost, a da bi neko postao dobar volonter, mora da bude šarmantan, zabavan i da uči druge da postanu volonteri.
Odmaralište „Krista Đorđević“ mora da se održava, ali i renovira. To je zalogaj vredan 300.000 evra, a koji će se najverovatnije realizovati tokom sledeće godine, najavio je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević, koji ih je u subotu posetio.
– Ove godine dali smo 20 miliona dinara kako bi deca mogla da dođu na more i još oko 600 miliona za hranu i sve ostalo što je potrebno. Trudiću se da sledeće godine toga bude još više. Boriću se da se i prošire kapaciteti odmarališta, kao da ovaj objekat radi 365 dana u godini. Ovde je lepo u svakom trenutku, ne samo tokom leta.
Kako je Nikola Živković (12) iz Rume rekao, Crveni krst služi da izleči ljude i nauči decu koji je pravi put u životu.
- Učimo kako da budemo humani, da negujemo jedinstvo kako bi Crveni krst opstao – objašnjava Stefanija Borović (11) iz Beograda. – Volonteri pomažu jedni drugima, razvijaju prijateljstva, poštovanje, zajedništvo i komunikaciju, a važno je i da volimo ono što radimo.
Tekst i foto: L. Radlovački