Gimnazijalci osvojili medalje na takmičenju iz robotike
Učenici Gimnazije „Isidora Sekulić” Ilija Galin i Vladimir Vukoman osvojili su drugo, odnosno treće mesto na takmičenjima koja su organizovana u okviru međunarodnog projekta „STEM obrazovanje i nove tehnologije u cilju regionalnog razvoja”, održanom nedavno u Osijeku, u Hrvatskoj.
Na konkurs se prijavilo 90 škola iz Srbije, a samo devet dobilo priliku da učestvuje.
Profesorka fizike i mentorka učenika Marina Dorocki kaže da je akcenat bio na edukaciji mladih o robotici.
– Izabrane škole su na takmičenjima učestvovale u ekipama koje su sačinjavali nastavnik i dva učenika – objašnjava profesorka Dorocki. – Ipak, bila je to sjajna prilika da đaci od najboljih stručnjaka iz Srbije, Hrvatske, Evrope i SAD steknu nova znanja iz oblasti programiranja, robotike i inovativne nastave.
U okviru projekta bila su organizovana dva takmičenja, na kojima su učenici imali zadatak da programiraju robota u obliku autića koji je morao samostalno da prolazi kroz lavirint i da konstruišu šestonogog robota (heksapoda) s hvataljkom.
– Ponosna sam na moje učenike jer su samostalo uradili zadatke, dok su se mnoge ekipe konsultovale s mašinskim inženjerima – s osmehom priča profesorka Dorocki. – Najsrećniji smo bili što je robot, ne samo radio već i ispunjavao zadatke, odnosno hvataljka je pravilno funkcionisala.
Vladimir Vukoman bio je zadužen za 3D modelovanje, dok se njegov školski drug Ilija Galin bavio izradom softvera. Kako kaže, sklapanje robota nije bilo moguće „preko noći”.
– Hvataljka na našem robotu je jednostavnog dizajna – nema dodatne zupčanike, već se direktno kači na elektromotor i samo se jedan „prst” pomerao – objašnjava Vladimir. – Konkurencija je bila jaka, ali mislim da je jednostavnost i efikasnost našeg dizajna bila ključ za dobar rezultat. Ovako dobar plasman nismo očekivali jer, kada je reč o robotima, uvek nešto može poći po zlu, uvek može da vas „izda” u poslednjem trenutku.
Tokom boravka u robot-kampu u Osijeku učenici su imali prilike da upoznaju i prisustvuju predavanjima inžinjera i robotičara Krisa Mekvina, koji je radio za Nacionalnu vazduhoplovnu i svemirku administraciju (NASA) i kompaniju „Spejs iks”.
– Kada sam prvi put video Krisa Mekvina, nisam znao šta da ga pitam – kroz smeh se priseća Vladimir. – Najviše me je zanimalo kako uspeva da se snalazi u različitim oblastima nauke i da bude upućen u njih. Rekao je da je tajna u strpljenju, radu i malo sreći jer ništa neće „pasti s neba”.
Predavanja su se ticala robota koji su slati na Mars i Mesec, kao i o budućim misijama NASA i tehnologiji koja se pri tom koristi.
S. Kovač