Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Kineski studenti posetili Novi Sad

22.07.2018. 12:42 12:46
Piše:
Foto: Ivica Karlavaris

Grupa studenata iz Kine juče je završila posetu Vojvodini, a u Novi Sad su navratili u okviru saradnje Akademije umetnosti i Fakulteta za komunikacije iz Pekinga. Osim obilaska Srbije, Hrvatske i Italije oni su imali priliku da učestvuju u zanimljivoj radionici podvodne fotografije „Kvarner“ Ivice Karlavarisa u Opatiji.

Program je organizovan tako da polaznici mogu da uživaju u putovanju i razgledanju novih predela, ali i da uče, ne samo o podvodnoj fotografiji nego i o kulturi kroz posete fotografskih izložbi.

Poznatog dizajnera fotografije i penzionisanog profesor novosadske Akademije Ivicu Karlavarisa zatekli smo kako priprema oproštajni ručak za goste iz daleke Kine. Odlučio je da ih počasti vojvođanskim pasuljem, začinjenim slaninom, da kako kaže „osete ukus ravnice“.

Radionicu podvodne fotografije organizuje već 11 godina, a poslednje tri su sastavni deo saradnje Fakulteta za komunikacije iz Pekinga i Akademije umetnosti. - Radionicu podvodne fotografije sam odlučio da realizujem u Hrvatskoj, pre svega jer su moji koreni od tamo, a pored toga Jadran je biser Evrope kada se govori o moru – uveren je profesor Karlavaris i dodaje da se ronjenje i fotografisanje organizuje u Kostreni, malom mestu između Rijeke i Bakra.

On kaže da gosti iz Kine sasvim drugačije pristupaju fotografiji.

- Pre svega njihova oprema je mnogo modernija u odnosu na naše studente – kaže profesor Karlavaris. – Mi na Akademiji još uvek izučavamo analognu fotografiju i učimo studente o procesu njenog izrađivanja. Međutim, Kinezi kao da pripadaju drugom svetu. Kod njih je sve ubrzano i u digitalnom obliku.

Dekana Akademije umetnosti u Novom Sadu Siniša Bokan, takođe smo zatekli na oproštajnom ručku. On je objasnio da je saradnja između Akademije umetnosti i Fakulteta za komunikacije iz Pekinga počela je pre tri godine.

- Za to vreme su organizovane posete kako studenata tako i profesora – rekao je Bokan. - Zajednički imenitelj ove dve ustanove je školovanje mladih za rad u medijima. Naravno, u Kini je televizija dominantan medij koji je neprestano u ekspanziji.

Kako nam je ispričao dekan Bokan u okviru saradnju organizovane su razne letnje radionice, koje su uvrštene u fakultativne aktivnost pekinškog fakulteta.

Studentkinja Sintia Ju, dok je uživala u vojvođanskim ukusima odlučila je da sa nama podeli utiske koje će poneti u domovinu.

- Iskustvo je bilo neverovatno, jer nikada nisam imala priliku da ronim profesionalnom opremom i da istražujem more na ovakav način– sa osmehom je počela priču Sintija. – Bilo je teško u početku, dok se nisam navikla na pritisak vode. Nažalost, fotografije nisu najbolje uspele, jer su mutne. Pored ronjenja najveći utisak u Hrvatskoj mi je ostavilo praćenje finala Svetskog prvenstva u fudbalu. U Kini se nikada ne dešava da se ceo grad okupi na trgu samo zbog gledanja utakmice. Tog dana je „stano život“. Srbiju ću pamtiti po neverovatnim predelima i arhitekturi koju sam retko imala prilike da vidim.

Za Sintiju radionica analogna fotografija i fotografisanje portreta je bilo novo iskustvo. Kako nam je rekla analogna kamera je teška u odnosu na moderne digitalne aparate i nema mesta za grešku.

- Svakako ću iskoristiti stečeno znanje i uticaće na moj stil fotografisanja jer je sve u preciznosti i dobroj organizujemo.

Njen kolega Yeremi Huang je pohvalio domaćinu pasulj i rekao da se i u kineskoj kuhinji često koristi ova namirnica.

- Naravno ukus je drugačiji ali osnova je ista. Čini mi se su jela ovde na Blakanu slanija – opazio je Džeremi i dodao da je on takođe prvi put imao priliku da roni. - Bilo izuzetno teško. Nisam se mogao navići na udisanje vazduha preko maske. Tri puta sam pokušavao taj dan ali nisam uspeo. Ipak odlučio sam da zaronim sutradan i uz dobre savete instruktora sam uspeo. Potrebna je samo vežba i prepustiti se moru.

Studenti iz Kine u razgovoru sa našom ekipom su se složili da su ljudi sa ovih prostora izuzetno gostoljubivi, uvek spremni za šalu i da brzo prihvataju strance. Naravno na pitanje da li neko od njih planira da se vrati, dobili smo potvrdan odgovor uz opsku da kako su Evropljani fascinirani Azijom tako oni zaljubljeni u Stari kontinent.

Silvia Kovač

Piše:
Pošaljite komentar