Jerković na lečenju u Americi, nastavljen proces Lazareviću
Vojvođanski biznismen Mile Jerković, krunski svedok optužbe u procesu protiv bivšeg funkcionera Branka Lazarevića i još troje okrivljenih za navodno odavanje službene tajne pre decenije, još uvek je u Americi, na lečenju, zbog čega ni juče nije došao u beogradski Specijalni sud da svedoči pa je kao dokaz izveden njegov iskaz iz istrage.
Zapisnik od dvadeset pet stranica o Jerkovićevom svedočenju u istrazi nije pročitan već je samo pokazan putem dokument-kamere. Najavljeno je, međutim, da će Jerković, radi neposrednog svedočenja na glavnom pretresu, biti pozvan i na ročište koje je zakazano za septembar, pa ostaje da se vidi li će taj sudski poziv, inače sedmi po redu, biti uspešniji od prethodnih.
Odbrana, s druge strane, otvoreno sumnja u razloge Jerkovićevog odsustva iz Srbije, insistira na tome da taj svedok, za koga tvrde da „neistinito tereti okrivljene”, svedoči neposredno, da bi odgovorio na pitanja odbrane važna za utvrđivanje činjeničnog stanja, a traži i da se preispita zakonitost njegove uloge u postupku.
Advokat Veran Zečar, branilac optuženog Lazarevića, osporio je nalaz veštačenja Jerkovićevog zdravstenog stanja, koji je obavljen na osnovu medicinske dokumentacije iz Amerike, dostavljene sudu.
Iznoseći svoja zapažanja o navodno spornim momentima, Zečar je zatražio da nalaz bude izdvojen, ali je sud odbio taj predlog. Zečar je juče, između ostalog, naveo da ima saznanja o tome da je Jerkoviću upućen poziv za 5. i 6. septembar da svedoči u Specijalnom sudu na suđenju Darku Šariću u slučaju „pranje para”.
Odbrana, naime, smatra da Jerković pričom o lečenju u Americi, zapravo izbegava povratak u Srbiju, i to, kako je naveo Zečar, „ne toliko zbog svedočenja u ta dva postupka u Specijalnom sudu, već zbog nekoliko krivičnih postupaka koji se vode protiv njega pred sudovima u Somboru, Zrenjaninu i Sremskoj Mitrovici”.
Takođe, po saznanjima odbrane koja je izneo advokat Zečar „u dva postupka, po jednom u Zrenjaninu i Sremskoj Mitrovici, sudovi su doneli rešenja o određivanju pritvora Jerkoviću”.
Odbrana smatra da Jerkoviću i nije do povratka u Srbiju jer bi mogao završiti u pritvoru, a navodno se u Americi prilično udobno smestio i već odomaćio.
Optužnicom se pripisuje „Branku Lazareviću da je u toku 2008. i 2009. godine, dok je bio šef kabineta tadašnjeg ministra policije, odao podatke iz predistrage vođene protiv Darka Šarića i više osoba iz njegovog okruženja u slučaju ’šverc kokaina’ da se prisluškuju telefoni, da su ga na to podstrekli Radovan Štrbac i Rodoljub Radulović, a da je poverljive podatke Lazareviću neovlašćeno preneo Boris Gara, tadašnji rukovodilac Službe za specijalne istražne metode”.
Optužba sumnjiči Lazarevića i Garu za krivično delo odavanja službene tajne.
Okrivljeni Radovan Štrbac, advokat, u to vreme pravni zastupnik Darka Šarića u različitim postupcima pred pravosudnim i drugim državnim organima, kao i legalnim poslovima koje je Šarić imao u Srbiji niz godina, osumnjičen je za podstrekavanje na odavanje službene tajne. Ista optužba tereti i biznismena Rodoljuba Radulovića, koji je u bekstvu i sudi mu se u odsustvu. Svi okrivljeni negiraju optužbe kao „apsolutno neistinite i proizvoljne”.
Nastavak suđenja zakazan je za 13. septembar
J. Jakovljević