Obveznica za restituciju kasne, stari vlasnici hoće imovinu
– Ukoliko Vlada Srbije, na predlog Ministarstva finansija, ne utvrdi na vremene koeficijent na osnovu kojeg će se primenjivati utvrđena osnovica obeštećenja od 15. decembra ove godine, država bi mogla doći u situaciju potpune nesigurnosti jer postoji mogućnost da je građani tuže s vrlo neizvsnim ishodom – izjavio je direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić.
Poreska uprava je vrednost imovine koja starim vlasnicima ili njihovim naslednicima ne može biti vraćena u naturalnom obliku procenila na 13,6 milijardi evra. Za obeštećenje je Zakonom predviđen iznos od dve milijarde, a pojedinačni iznos obeštećenja starim vlasnicima ne može preći 500.000 evra. Obeštećenje za oduzetu imovinu vrši se u vidu državnih obveznica Srbije i u novcu za isplatu akontacije obeštećenja. Obveznice koje bi građani dobijali dospevaju u roku od 12 godina i isplaćuju se u godišnjim ratama počev od 15. decembra ove godine.
Sekulić naglašava da je udeo obeštećenja u odnosu na ukupan broj zahteva za vraćanje oduzete imovine relativno mali i, po procenama Agencije, iznosi od 25 do 30 odsto od ukupnog broja podnetih zahteva.
– Daljim odlaganjem početka isplate došli bismo do rizika da celokupan iznos obeštećenja od dve milijarde evra treba isplatiti u roku od sedam-osam godina, što bi predstavljalo veliki udar na buyet za te godine. U slučaju da država ništa ne uradi po pitanju obeštećenja, otvorio bi se put nebrojenim sudskim postupcima, što bi svakako u budućnosti predstavljalo još veći trošak za buyet Srbije – ocenio je Sekulić.
Uvesti supstituciju u Zakon
– Kroz izmenu postojećeg Zakona o restituciju veliki deo navedenog problema može biti rešen – naglašava Antić, dodajući da se supstitucija mora i formalno uvesti kao način vraćanja onoga što je po mnogim nekadašnjim zakonima oduzeto. – Supstitucija danas postoji kod komasiranog poljoprivrednog zemljišta i nema razloga da se ne proširi i na drugu oduzetu imovinu. Treba je i formalno i pravno uvesti u zakonsku mogućnost. Obeštećenje putem obveznica je nekada moglo „piti vodu” da je bilo prihoda od privatizaicije i konverzija kroz postojanje buyetskog fonda za restituciju koji je ustanovljen 2002. godine. Pošto on postoji samo nominalno jer prihoda od privatizacije i konverzije u njemu nema, da građani sami sebi isplaćuju obeštećenje i da se povećava javni dug države zaista nije prihvatljivo – izričit je Antić.
Predsednik Mreže za restituciju Mile Antić kaže za „Dnevnik” da nema razloga za strah da će stari vlasnici oduzete imovine ili njihovi nasledici pokretati bilo kakav posutpak kada je reč o obeštećenju u obvaznicama jer njih to ne zanima pošto smatraju da se imovina mora vratiti naturalno.
– Nas, kao i prethodnih godina, obeštećenje u obveznicama ne zanima i tvrdim da članovi Mreže za restituciju neće ulagati nikakve tužbe zbog neutvrđivanja kooeficijenta za isplatu putem obveznica – tvrdi Antić. – Prvenstveno nas zanima ogromna nepopisana državna imovina, a tu su pre svega sve vrste državnog zemljišta, i primena Zakona o restituciju u onom delu gde je on primenjiv uz postojanje volje nadležnih državnih organa. Pokazalo se i dokazalo, kada se zakonski propis primenjivao kako treba, da su rešenja dobra i održiva i da se naturalna restitucija može sprovesti na opštu korist, kako građana, tako i lokalnih samouprava. Naturalna resitutucija jeste moguća i nema smisla izmišljati bilo šta i praviti novi trošak građanima ove države. Supstitucijom je moguće vratiti sve vrste zemljišta i tu nema dileme i nema potrebe da se sada izdaju obveznice za njega samo zato što neko ne želi da ga vrati. Ova država ima dovoljno zemljišta koje može vratiti supstitucijom i Mreža za restituciju tu nema nikakve dileme, pa samim tim i ne razume potrebu da se deo nadoknađuje obeštećenjem. Zašto bi, na kraju krajeva, stari vlasnici ili njihovi nasledici sami plaćali obveznice kroz koje im se nadoknađuje oduzeto? Zar nije logičnije da im se oduzeto vrati, da oni na to plaćaju porez i koriste ga namenski, pa će tim država imati prihode, a neće se od nje uzimati. Dakle, što se Mreže za restituciju tiče, razloga za brigu oko kašnjenja u izdavanju obveznica za obeštećenje nema, ali ima za brže vraćanje oduzete imovine u naturi.
LJ. Malešević