Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Mondoloni: U Vojvodini imamo više uspešnih priča i biće ih još

15.07.2018. 09:09 09:23
Piše:
Foto: Dnevnik/Filip Bakić

- Mandat koji su mi dali predsednik Republike i Vlada Francuske je veoma jasan, a to je da razvijamo bilateralne odnose sa Srbijom u svim oblastima: političkim, ekonomskim, obrazovnim, naučnim i na planu kulture.

Mi napredujemo u saradnji sa Srbijom, i posebno s Vojvodinom, koja je u Srbiji jedan od najdinamičnijih, najaktivnijih regiona s kojima sarađujemo – izjavio je u intervjuu za „Dnevnik” ambasador Francuske u Srbiji Frederik Mondoloni.

Francuski diplomata stupio je na dužnost ambasadora u Srbiji 11. decembra 2017. godine, a kako ocenjuje za naš list, odnosi Francuske i Srbije u proteklom periodu značajno su unapređeni.

– Na generalnom planu, sa Srbijom smo ponovo pokrenuli politički dijalog na najvišem nivou. Dvojica predsednika su se već nekoliko puta sastala, imali smo u kratkom roku dve ministarske posete Srbiji, ministra spoljnih poslova Žan-Iva le Drijana i ministarke sporta Lore Flesel. Pre toga, nekoliko godina nije bilo poseta na ministarskom nivou. Za manje od nedelju dana, 17. jula, francuski predsednik Emanuel Makron primiće predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Dakle, govorimo o razvoju bilateralnih odnosa i evropskoj perspektivi Srbije, političkoj saradnji i upravo o nedvosmislenoj podršci Francuske toj evropskoj perspektivi Srbije – kaže Mondoloni.

Dobri politički odnosi imaju odraz i na ekonomskom planu?

– Na ekonomskom planu želimo da radimo još više, a u proteklih nekoliko meseci imali smo lepe uspehe. Koncesiju za beogradski aerodrom „Nikola Tesla” dobila je kompanija „Vansi”, a kompanija „Suez” pobedila je na veoma važnom tenderu za izgradnju postrojenja za preradu otpada u Vinči, što je posao vredan više od 300 miliona evra. I nisu samo ta dva preduzeća u pitanju, ima i drugih uspešnih priča. Mi danas sejemo da bismo u budućnosti požnjeli uspehe. Pre nešto više od mesec dana održan je poslovni forum s više od 400 učesnika. Imali smo i posetu delegacije MEDEF-a, predstavnika najvećih francuskih kompanija, Beogradu, koju su primili predsednik Srbije Aleksandar Vučić, premijerka Ana Brnabić i ministarka Zorana Mihajlović da bismo razgovarali o velikim projektima, između ostalog i o projektu beogradskog metroa. Imamo dobru saradnju i u oblasti univerziteta i u oblasti kulture. Takođe, razvijamo nastavu francuskog jezika u Srbiji, iako je konkurencija jaka, ali mi uspevamo u tome. Posebno što u perspektivi Srbija treba da postane pridruženi član Međunarodne organizacije frankofonije (OIF).

Kakve su aktivnosti francuske države kada je reč o Vojvodini?

– Svaka od tema o kojima sam govorio može se primeniti na Vojvodinu i Novi Sad. Vojvodina je jedan od najdinamičnijih regiona u Srbiji, atraktivna za francuske investitore, ali i region u kojem se uspešno razvija univerzitetska saradnja, posebno u oblasti jezika, koja odlično funkcioniše. Ovo je moj drugi dolazak u Novi Sad. Prilikom prvog, susreo sam se s gradonačelnikom Novog Sada Milošem Vučevićem, ovog puta s predsednikom Pokrajinske vlade Igorom Mirovićem i predsednikom Skupštine Autonomne Pokrajine Vojvodine Ištvanom Pastorom. Što se ekonomskog plana tiče, u Vojvodini imamo više uspešnih priča. Preko 20 francuskih preduzeća je prisutno u Vojvodini i zapošljavaju oko 6.000 ljudi. Mi smo još uvek iza Nemačke, ali radimo na tome da nivo investicija i broj radnika koje zapošljavaju francuske kompanije rastu. Tokom moje prve posete u maju imao sam priliku da posetim Centar za istraživanja kompanije „Šnajder elektrik DMS”, koja je primer izvrsne francusko-srpske saradnje, s obzirom na to da se radi o kompaniji koja je iznikla s Novosadskog univerziteta i koju je kupila jedna velika privatna francuska grupacija. Ta saradnja ima dodatnu međunarodnu dimenziju jer se svi inženjeri te grupacije na neki način oslanjaju na istraživanja centra u Novom Sadu.

Vojvodina je region u kojem je značajna i poljoprivredna proizvodnja. Kakva je saradnja na tom polju?

– Nastojimo da razvijamo novu ekonomsku saradnju u onim oblastima u kojima postoji mogućnost da učinimo više, na primer u oblasti poljoprivrede. Ja sam 15. maja bio u Novom Sadu na otvaranju Poljoprivrednog sajma, na kojem je Francuska prvi put bila počasni gost. Imali smo divan paviljon u okviru Međunarodnog poljoprivrednog sajma, a takođe smo u sklopu sajma organizovali seminar o upotrebi digitalnih tehnologija u poljoprivredi i on je imao veliki uspeh. Još jedna oblast za koju smo veoma zainteresovani – a o tome smo razgovarali i s gospodinom Mirovićem – jesu obnovljivi izvori energije. Jedno francusko preduzeće zainteresovano je za investiranje u vetroparkove, drugi segment je upotreba geotermalne energije, za šta je zainteresovana „Elektroprivreda Strazbura”, koja je velika kompanija. Imamo i druge oblike saradnje: univerzitetsku, na polju kulture s Maticom srpskom, kao i saradnju u oblasti nastave francuskog jezika...

Imajući u vidu nadležnosti Vojvodine na međunarodnom planu, regionalno povezivanje spada u domen aktivnosti pokrajinske administracije. Da li je o tome bilo reči prilikom vaše posete čelnicima pokrajine?

– Odlučili smo da probamo da ponovo uspostavimo saradnju na regionalnom nivou. Postoji saradnja koja uspešno funkcioniše i na polju ekonomije i na drugim poljima, a to je departman Val d’Oaz – tri pariske opštine. Postoje i sporazumi koji su potpisani, npr. s francuskim regionom Bretanjom, ali na tome treba više raditi. Videćemo i u ambasadi s našim odeljenjem za saradnju koji projekti najviše odgovaraju saradnji s Vojvodinom. Treba to sagledati i iz pozicije francuskih regiona jer je u Francuskoj u toku njihova reforma da bi postali značajniji po veličini i konkurentniji u evropskim okvirima. Nekada je u Francuskoj bilo 22 regiona, sada ih je samo 13, ta reorganizacija je zahtevala određeno vreme i sada bi trebalo da vidimo potencijale za unapređenje saradnje. Upravo treba to dobro razmotriti jer Vojvodina je veoma specifičan region, dinamičan, pogranični region, privlačan za investicije sa zaista velikom, pravom, kulturnom raznolikošću jer je u pokrajini u zvaničnoj upotrebi čak šest jezika. Imajući u vidu sve te karakteristike, nemam brige da nećemo naći odgovarajući oblik saradnje s Vojvodinom.

Značajne su aktivnosti Francuskog instituta  u Srbiji. Ove godine navršava se stogodišnjica završetka Prvog svetskog rata u kojem su Srbija i Francuska bile zemlje-saveznice i zemlje-pobednice. Kako će Francuska u Srbiji obeležiti taj značajan datum?

– Za nas je ta stogodišnjica veoma značajna. Prvi svetski rat je događaj u kojem je francusko-srpsko prijateljstvo, koje je postojalo i ranije, učvršćeno u sukobu koji je obeležio kako Srbiju, tako i Francusku. Mi želimo da dostojno obeležimo tu stogodišnjicu, najpre da bismo odali počast ljudima koji su poginuli za našu slobodu, a zatim da bismo, obeležavajući zajedničku prošlost, gradili zajedničku budućnost. Što se tiče Vojvodine, mi pripremamo veliku izložbu „Naša istorija – naša sećanja”, koja povezuje istorijske događaje i lične priče između Francuza i Srba u tom periodu. Ideja je da ta izložba prati put kojim je oslobađana Srbija, od juga Srbije, da prođe kroz različite gradove do Beograda, gde bi bila otvorena 1. novembra, a zatim bi bila predstavljena i u Vojvodini u različitim gradovima. Imamo i Karavan francuskog filma, koji će posetiti više vojvođanskih gradova. Ove godine smo odlučili da ponudimo filmove koji su tematski vezani za Prvi svetski rat. Kada govorimo o kulturi sećanja, predsednik Pokrajinske vlade pozvao me je da u novembru prisustvujem obeležavanju stote godišnjice prisajedinjenja Vojvodine Srbiji i nastojaću da dođem u Novi Sad toga dana.

Aleksandar Savanović

 

Spajaju nas istorija i gastronomija

- Srbi su ponosan narod, ponosni na svoju istoriju, jezik i kulturu. To je, naime, kao i kod Francuza. Postoje mnoge karakteristike koje nas povezuju, mislim da je to veoma važno i pozitivno. Druga karakteristika je da je srpski narod prema Francuskoj zaista prijateljski. Imamo savezništvo iz Prvog svetskog rata, koje ide do Drugog svetskog rata ,i to je savezništvo kakvih malo ima u istoriji 20. veka. Druga polovina tog veka u Evropi je puna tragične istorije, pa smo i mi prošli kroz teške trenutke, ali otkad sam došao ovde, ja osećam tu volju da se učvrsti to naše istorijsko prijateljstvo. Sa Srbima nas, takođe, povezuje i ljubav prema kulturi, ali i umetnosti življenja – muzici, gastronomiji, vinu... I zaista je velika čast i veliko zadovoljstvo biti ambasador Francuske u Beogradu – kaže Mondoloni.

Piše:
Pošaljite komentar
Francuski ambasador posetio „Dnevnik”

Francuski ambasador posetio „Dnevnik”

11.07.2018. 19:50 19:58