Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Socijalni program za sve radnike „Azotare”

11.07.2018. 08:51 08:57
Piše:
Foto: Youtube Printscreen

– U Privredni sud u Pančevu prošle nedelje stigao je predlog Republičkog državnog pravobranilaštva – odeljenje u Zrenjaninu, kao zakonskog zastupnika Ministarstva privrede, predlog za pokretanje stečajnog postupka nad stečajnim dužnikom „Azotar” d. o. o. Pančevo zbog njene prezaduženosti – potvrdio je za „Dnevnik” predsednik Saveza samostalnih sindikata za grad Pančevo Milanko Bodiroga.

– Znamo da je pokrenuta inicijativa za stečaj „Azotare”, a u njenom sklopu je i socijalni program jer je ova kompanija bila u UPPR-u. Zahteva se da pre stečaja  odradi socijalni program koji se odnosi za sve zaposlene i isti je kao i svi oni koji su ponuđeni zaposlenima u preduzećima koja su dugo bila u postupku restrukturiranja.

Naš sagovornik dodaje da u suštini socijalni program ima pet tačaka koji se odnose na uslove za zaposlene koji bi ih prihvatili, kao i da se odnosi na sve zaposlene, a ne samo za višak.

875 stalno zaposlenih

– Znači, nema principa dobrovoljnosti. Sindikalci iz „Azotare”  su imali razgovor s rukovodstvom, ali mi još uvek ne znamo šta je plan Ministarstva privrede kao inicijatora za pokretanje stečaja. Ne zna se sudbina same „Azotare”, očekujemo da zaposleni dobiju više informacija od svojih pretpostavljenih. Imali su u ponedeljak sastanak u Ministarstvu privrede i tu su samo obavešteni da je pokrenuta inicijativa za stečaj, da se očekuje da u narednom periodu realizuju socijalni program koji se u ovom trenutku odnosi na sve zaposlene – kazao je Bodiroga.

Po podacima iz  Agencije za privredne registre, pančevačka „Azotara” trenutno ima 875 stalno zaposlenih, a koliko njih bi trebalo da se namiri socijalnim programom, odnosno da ostane bez posla, još uvek se ne zna. To ne znaju ni predstavnici sindikata u „Azotari”, što potvrđuje i predstavnik Samostalnog sindikata „Azotara” Gradiša Živanović. Detalje očekuju od Ministarstva privrede, ali ne spore da će deo zaposlenih kroz socijalni program napustiti fabriku.

3 pisma zainteresovanih stigla lane

U Privrednom sudu Pančevo objašnjavaju da se pristigli predlog za uvođenje stečaja u „Azotaru” trenutno razmatra te, ukoliko se utvrdi njegova urednost i dozvoljenost, biće zakazano ročište radi ispitivanja razloga za pokretanje stečajnog postupka.

Ministarstvo privrede je proteklih godina pokušavalo da nađe strateškog partnera za jednu od najvećih fabrika azotnih đubriva i azotnih jedinjenja u regionu, ali i jedinog proizvođača amonijaka, uree i amonijum-nitrata u Srbiji. „Azotarom” već nekoliko godina gazduje JP „Srbijagas”. Valja podsetiti na to da je Ministarstvo privrede početkom prošle godine započelo proces privatizacije petrohemijskog kompleksa, u okviru kojeg su „Petrohemija”, „Azotara” i MSK, i da je odredila rok investitorima za dostavu pisama o zainteresovanosti. Prošla godina pokazala je da „Petrohemija” sve bolje posluje i da kroz Unapred pripremljeni plan reorganizacije počinje polako da se oporavlja, dok su „Azotara” i MSK nastavili da beleže gubitke.


Mora da se reši

Inače, i Fiskalni savet Srbije je upozorio Vladu Srbije na to da treba da završi privatizaciju državnih preduzeća iz portfolija bivše Agencije za privatizaciju.

Posebno je ukazao na to da se tokom ove godine mora rešiti sudbina „Azotare”, čiji veliki gubici opterećuju i bilanse „Srbijagasa”.


Nakon prošlogodišnjeg poziva investitorima za privatizaciju „Azotare” stigla su tri pisma o zainteresovanosti pa je ostalo na Radnoj grupi za rešavanje statusa preduzeća ih hemijskog kompleksa da ih razmotri i pripremi analizu o načinu i mogućnostima oporavka tih fabrika. Očigledno da se rešenje za „Azotaru” nije našlo i da se sada predlaže stečaj, koji može doneti oporavak ili privući novog strateškog partnera.

LJ. Malešević

Piše:
Pošaljite komentar