Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Advokati podneli inicijativu za uvođenje novog krivičnog dela

05.07.2018. 14:25 14:56
Piše:
Foto: pixabay.com

BEOGRAD: Advokatska komora Beograda (AKB) podnela je Ministarstvu pravde inicijativu za propisivanje novog krivičnog dela "kršenje pretpostavke nevinosti" u cilju zaštite prava okrivljenih u krivičnom postupku.

Za to krivično delo, AKB predlaže da se zakonom zapreti kazna zatvora do tri godine i novčana kazna.

Prema predlogu advokata taj član zakona bi glasio: "Službeno lice u državnom organu ili organizaciji koje obavlja posao od javnog značaja, koje svojom javnom izjavom povredi nečije pravo na pretpostavku nevinosti kazniće se zatvorom do tri godine i novčanom kaznom". 

"Kaznom iz stava 1. ovog člana kazniće se novinar i odgovorni urednik stredstva javnog obaveštavanja koje objavi izjavu ili vest kojom se povređuje nečije pravo na pretpostavku nevinosti". 

 "Inicijativom AKB traži dopunu Krivičnog zakonika Srbije, jer smatra da je kršenje pretpostavke nevinosti poslednjih godina u Srbiji poprimilo zabrinjavajuće razmere", rekao je Tanjugu predsednik AKB Jugoslav Tintor.

 Prema njegovim rečima, pretpostavku nevinosti krše i državni organi i novinari, a sredstva javnog obaveštavanja.

 On je podsetio da je zakonom propisana dužnost poštovanja pretpostavke nevinosti, ali nigde nije propisana sankcija za nepoštovanje te dužnosti.

 AKB je uverena da tek kada bude propisana sankcija za kršenje pretpostavke nevinosti, oni koji to čine shvatiti da ne mogu da krše prava okrivljenogu krivičnom postupku i pravo na pravično suđenje koje je zagarantovano Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.

 Takođe, kako je naveo Tintor, Evropska konvencija to pravo tretira kao prioritetno u odnosu na slobodu javnog izražavanja, kao i na pravo javnosti da bude informisana. 

 AKB je u inicijativi ukazala da je pretpostavka nevinosti jedno od osnovnih ljudskih prava proklamovano Deklaracijom o ljudskim pravima Ujedinjenim nacija, Evropskom konvencijom, Ustavom Srbije i Zakonom o krivičnom postupku.

U skladu s tim dokumentima svako ko je optužen za krivično delo ima pravo da se smatra nevinim dok se njegova krivica ne dokaže pravosnažnom odlukom suda.

Prema stavu AKB, pretpostavku nevinosti najčešće krše štampani mediji koji, na primer, osumnjičenog za krivično delo ubistvo, odmah nazivaju "ubica", uz objavljivanje njegovog imena i prezimena sa detaljima krivičnog dela i na taj način preko novina praktično "presuđuju slučaj".

Pretpostavku nevinosti krši i policija televizijskim snimanjem nečijeg hapšenja, kao u slučaju privođenja osumnjičenih iz slučaja "fudbalska mafija" 2008. ali i funkcioneri u svojim javnim istupima, navodi AKB u inicijativi.

Za advokaturu je takođe sporno što policija, tužilaštvo i predstavnici vlasti poruke javnosti šalju kroz sistem "curenja informacija", dok semediji pozivaju na neimenovane izvore, a što je, kako se podseća u inicijativi, problem na koji je ukazano i u izveštaju Evropske unije o napretku Srbije iz 2016. 

Krivično delo "Nedozvoljeno javno komentarisanje sudskih postupaka", koje je pre nekoliko godina propisano KZ-om, prema stavu advokature nije dovoljno precizno definisano, i bilo je upereno pre svega na "ućutkivanje branilaca" da ne bi kometarisali sudske odluke u toku postupka, kao i da se isključi kontrola javnosti nad radom suda. 

Za ovo krivično delo niko nije odgovarao.

Advokatura smatra i da kodeksi ponašanja Vlade Srbije i Narodne skupštine, kojima se članovima tih tela zabranjuje komentarisanjesudskih postupaka, nisu dali velike efekte, jednako kao ni Kodeks novinara Srbije, te da je potrebno osigurati krivično-pravni zaštitu pretpostavke nevinosti.

Piše:
Pošaljite komentar