Tema Dnevnika: Mnogo begunaca, ali ni potrage ne prestaju
Tokom osam godina trajanja procesa u slučaju „Šarić“, s više od 30 osumnjičenih za učešće u krijumčarenju droge, optuženička klupa beogradskog Specijalnog suda koja je na početku suđenja bila prilično prazna, u međuvremenu je značajno popunjena jer je pohapšeno više od polovine prvobitno odbeglih. Pojedini su se doborovoljno predali, kao i sam glavnooptuženi Darko Šarić.
Vest s početka prošle nedelje da je posle osam godina bekstva, navodno, u Brazilu uhapšen biznismen Rodoljub Radulović Miša Banana, koji je takođe obuhvaćen tim krivičnim postupkom, za sada nije potvrđena, pa je prerano za nagađanja da li bi i kada mogao da se pridruži ostalima u velikoj sudnici u Ustaničkoj ulici u Beogradu.
Osim Radulovića, u predmetu „Šarić“, srpskom pravosuđu izmiče još nekolicina optuženih.
U velikim procesima s mnogo okrivljenih, inače se, kako navode pravnici, svuda u svetu neretko dešava da pojedini protagonisti, pa i s vrha optužnice, izmaknu pravosuđu u nekom periodu, bilo da kasnije s obzirom na dokaze, budu oslobođeni ili osuđeni za dela zbog kojih su gonjeni.
Istražitelji, međutim, smatraju da savršeno skrivanje najčešće nije moguće beskonačno, a taj zaključak potkrepljuju i pojedinim slučajevima bivših „najvećih“ begunaca u svetskim razmerama koji su posle decenija skrivanja, ipak „pali“.
Advokat Miroslav Todorović, bivši sudija , kaže da kod nas nisu česta bekstva iz zatvora jer je nivo obezbeđenja i predostrožnosti veoma visok, ali da ima mnogo begunaca tokom trajanja krivičnih postupaka, bilo u fazi istrage, suđenja ili izvršenja pravosnažne presude.
- Ima mnogo begunaca koji se sklanjaju dok nisu počeli da izdržavaju zatvorsku kaznu, pa u fazi izvršenja pravosnažne presude beže negde, najčešće u inostranstvo i skrivajući se čekaju zastarelost izvršenja kazne koja je mnogo kraća nego zastarelost krivičnog gonjenja. Oni imaju kalkulacije da dok god mogu odlažu izvršenje kazne, a kad to više ne mogu odlučuju se na bekstvo. Na primer , za kaznu zatvora do godinu dana, zastarelost je četiri godine, pa onaj koji je na nju osuđen odlaže izvršenje dve godine, a preostale dve godine pobegne i tako stvara uslove da mu kazna zastari - kaže Todorović.
Napominje da se poslednjih godina situacija dosta zaoštrila po pitanju naših begunaca po evropskim zemljama, pre svega državama Evropske unije, jer i kada je za njima raspisana samo nacionalna poternica, svejedno mogu da budu izručeni Srbiji, što ranije nije bio lsučaj.
- Događalo se doskora da naši građani koji su pobegli od izvršenja kazne ili od krivičnog gonjenja , budu uhvaćeni u zemljama Evropske unije ali je njihova policija morala da ih pusti ukoliko nije bilo međunarodne poternice Srbija koju izdaje Ministarstvo pravde - veli Todorović.
Prema njegovim rečima, sada se situacija mnogo izmenila.
- Postoji prećutni dogovor između naših vlasti i vlasti Evropske unije da kad se u tim zemljama nađe neki naš građanin za kojim je u Srbiji raspisana nacionalna poternica, onda njihova ministarstva pozovu naša i obaveste ih da pošalju zahtev za izručenje u roku od 40 dana, a oni uhvaćenog drže u ekstradicionom pritvoru, i kad stigne zahtev, izručuju ga iako nema međunarodne poternice. Zato naši begunci sada uglavnom beže prema Južnoj Americi - ukazuje Todorović.
Međunarodne poternice se, kako navodi advokat, uglavnom izdaju za postupke koji su u toku, u fazi istrage ili suđenja, a manje za izvršenje kazne. Kada je reč o osumnjičenima za teža krivična dela sa zaprećenim visokim kaznama, skoro u svakom slučaju bekstva se završavaju tako što se izdaju poternice, prvo domaće pa onda crvene - međunarodne .
Mnogi „naši“ begunci su se pokazali kao maheri bežanja i skrivanja, po veštini „nestajanja“ dostojni Hudinija.
Tako su svojevremeno u periodu suđenja optuženima za propast piramidalne štedionice „Jugoskandik“ 1993. godine, Ekvador i druge najudaljenije tačke na planeti vezivane za višegodišnje bekstvo Jezdimira Vasiljevića Gazda Jezde, bivšeg vlasnika „Jugoskandika“ sada pravosnažno oslobođenog, pošto su sve optužbe zastarele.
Vasiljević je bio u bekstvu u dva navrata, prvi put osam godina, pre nego što je u februaru 2001, uhapšen na beogradskom aerodromu, po povratku u Srbiju, a drugi put, je nakon puštanja da se brani sa slobode, pobegao 2006. u jeku suđenja, i skrivao se do aprila 2009. godine, kada je uhapšen u Holandiji.
Proteklih godina su pred sudsko veće beogradskog Višeg suda i u beogradski CZ, posle više od pola decenije bekstva, dospela dvojica navijača “Partizana”, osuđenih po optužbama za učestvovanje u premlaćivanju nasmrt francuskog navijača Brisa Tatona 2009. godine u Beogradu.
Dejan Puzigaća, osuđen posle ponovljenog prvostepenog postupka na 12 godina zatvora, uhapšen je u septembru 2015 godine u Grčkoj s falsifikovanim pasošem Slovenije. Puzigaća je prilikom hapšenja bio u monaškoj odori, a kasnije se pokazalo da se tokom bekstva širom planete, na Tajlandu, zamonašio u ruskom manastiru i uzeo monaško ime otac Sava.
Đorđe Prelić, koji je u slučaju “Taton” sada pravosnažno osuđen na 10 godina zatvora, bio je u bekstvu do 2013. kada je uhapšen u Španiji u blizini Barselone.
Pali i „zemunci”
Našem pravosuđu prilično dugo su izmicali i pripadnici “zemunskog klana” Aleksandar i Miloš Simović, Sretko Kalinić i Vladimir Milisavljević, osuđeni na maksimalne zatvorske kazne po optužbama za učešće u izvršenju više teških krivičnih dela te kriminalane grupe, među kojima i za atentat na premijera Srbije Zorana Đinđića u martu 2003. godine, od kada su i bili u bekstvu , ali su vremenom sva četvorica završila iza rešetaka.
Najpre je, posle tri i po godine skrivanja, u novembru 2006, otkriven Aleksandar Simović, koji je uhapšen u iznajmljenom stanu na Novom Beogradu.
Miloš Simović je u bekstvu proveo nešto više od sedam godina, a uhapšen je u junu 2010. prilikom pokušaja ilegalnog prelaska srpsko-hrvatske granice kod Morovića.
Početkom juna 2010. u Hrvatskoj je uhapšen Sretko Kalinić, nakon što ga je na periferiji Zagreba iz vatrenog oružja ranio Miloš Simović, a u avgustu iste godine, Kalinić je posle oporavka, izručen Srbiji.
Vladimira Milisavljevića je uhapsila španska polcija, 10. februara 2012. u Valensiji, dok je bio u društvu s Lukom Bojovićem, koji tada takođe uhapšen.
Najegzotičnije destinacije širom planete u medijiskim spekulacijama vezuju se za odbeglog bivšeg pripadnika DB-a Miroslava Kuraka, kome se u odsustvu sudi po optužbama za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije 1999. godine u Beogradu, što je on ranije u potpunosti negirao.
Svojevrsni rekord u bekstvu drži Željko Maksimović Maka, koji je netragom nestao 2002.godine, kada su mu pripisane optužbe za navodno organizovanje ubistva policijskog generala Boška Buhe, kojih je prvostepeno osloblođen, ali je presuda ukinuta pa je naređeno ponavljanje suđenja .
J. Jakovljević