Smrtonosne droge sve dostupnije mladima
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar najavio je formiranje timova za borbu protiv narkomanije u Srbiji, a kako „Dnevnik” nezvanično saznaje, timovi bi trebalo da budu formirani već sledeće nedelje.
Timovi će biti sastavljeni od psihijatara, psihologa, iskusnih policajaca, tužilaca, obilaziće osnovne i srednje škole i držati deci predavanja o narkomaniji i štetnim posledicama uzimanja droge.
„Insistiraćemo na slikama, da deca vide kako izgledaju oni koji konzumiraju drogu, šta se dešava s njima, kroz šta sve prolaze..“, rekao je Lončar.“ U tom periodu njima će najbolje u sećanju ostati urezane slike. Mislim da je to jedan od načina da shvate ozbiljnost problema jer očigledno ga sada ne shvataju ozbiljno čim ulaze u tu priču.“
Podsetimo, nakon smrti troje tinejyera, koji su preminuli u roku od nedelju dana od prekomerne upotrebe narkotika, ministar Lončar je rekao da su članovi Vlade Srbije, počev od premijerke Ane Brnabić, zatim ministra policije Nebojše Stefanovića, ministarke pravde Nele Kuborović, ministra prosvete Mladena Šarčevića, ministarke zadužene za demografiju Slavice Đukić Dejanović, već razgovarali o tom problemu i da postoji saglasnost svih da se formiraju timovi. Nakon što budu formirani, biće napravljen program s kojim će se, od septembra, ući u svaku školu.
Drugi veoma važan aspekat priče su roditelji. Timovi će roditeljima objašnjavati kako izgledaju narkomani, kako da prepoznaju da li im dete konzumira drogu, kakve su posledice…
Planirano je i da Vlada Srbije zakupiti termine u večernjim satima na televizijama s nacionalnom frekvencijom da bi stručnjaci koji se bave tom problematikom ukazali roditeljima na šta treba da obrate pažnju kod dece, kako izgledaju oni koji konmzumiraju drugu, koje su posledice.
Takođe, deca se moraju motivisati da policiji, bez posledica, prijave one koji prodaju drogu njihovim drugovima.
„Država neće imati milosti ni razumevanja prema onima koji truju i ubijaju našu decu. Mi tako gubimo najperspektivnije, za nekoliko sati izgubimo zdravo dete“, zaključio je Lončar.
Treba istaći da se škole već bave prevencijom narkomanije. Takođe, zaposleni u obrazovnim ustanovama svako neobično ponašanje i sumnju na to da su dileri u blizini škole ili da je neko od đaka uneo narkotike u školu, imaju obavezu da odmah prijave policiji.
U okviru programa Ministarstva unutrašnjih poslova „Osnovi bezbednosti dece”, ona se upoznaju sa svim opasnostima koje vrebaju u savremenom svetu. Policijski službenici su držali predavanja i na temu „Prevencija i zaštita dece od zloupotrebe opojnih droga i alkohola”.
Narkomanija, kao jedna od sociopatoloških pojava, zavređuje i zaslužuje značajno preventivno postupanje, saglasni su stručnjaci.
Narko-testovi novosadskim školama
Novi Sad je prvi grad u Srbiji koji je izdvojio deset miliona dinara za nabavku testova na narkotike, koji su se delili od početka februara roditeljima đaka sedmog i osmog razreda novosadskih osnovnih škola, kao i srednjoškolaca.
Naime, roditelji su preuzeli 20.000 testova, što znači da su ih dobili gotovo svi sedmaci i osmaci kao i srednjoškolci, s obzirom na to da u novosadskim srednjim školama ima oko 11.000 đaka i oko 7.500 učenika sedmih i osmih razreda.
Kupovinu testova inicirali su sami roditelji, a projekat je sprovelo gradsko Koordinaciono telo za borbu protiv nasilja u osnovnim i srednjim školama. Testiranje na upotrebu širokog spektra psihoaktivnih supstanci podrazumeva pregled uzorka urina, a roditelji mogu, ali i ne moraju, da iskoriste mogućnost da testiraju svoje dete. Oni koji su želeli da testiraju decu, to su mogli uraditi kod kuće, a prisustvo neke od droga otkriva se pomoću uzorka urina. Testovi otkrivaju prisustvo marihuane, kokaina, heroina, „ekstazija” i drugih najčešćih droga.
Sintetičke droge postale su popularne u Srbiji zbog rasprostranjenosti, lakšeg švercovanja i nižih cena. Po zvaničnim podacima, u našoj zemlji većina mladih počinje da konzumira drogu sa 17-18 godina. U trendu su, izuzev marihuane, takozvane klupske droge, kao što su ekstazi i spid.
Nedavno su se pojavile ilegalne droga čija jedna doza može izazvati komu i smrt. Krajem prošle godine, na tržištu se pojavila opasna droga iz grupe sintetičkih kanabinoida, poznatija pod nazivom blou. Prvi put je zaplenjena prošlog leta na području Osječko-baranjske županije. Prodaje se kao biljna mešavina u crno-žutim plastičnim omotima. Simptomi trovanja su ošamućenost, vrtoglavica, ubrzan rad srca, mučnina, povraćanje, bol u grudima, zujanje u ušima, glavobolja… Ukoliko se prilikom konzumiranja unese veća količina, može izazvati smrt. U Evropi je već odnela neke živote.
Ovih dana čula se informacija o tome da se na tržištu pojavila nova tableta „ekstazija” čija jedna doza može izazvati komu i smrt. Reč je roze tableti, nazvanoj „redbul”, koja se lako može nabaviti, nezvanično saznajemo. Ta sintetička droga ima produženo dejstvo, a njeni efekti mogu trajati i do osam sati. Po rečima onih koji su upućeni u situaciju na domaćem tržištu, oni koji konzumiraju sintetičke droge izbegavaju tu vrstu, dok mladi koji nisu imali ranijih iskustva s drogom od jedne doze upadaju u trans. Ta droga može izazvati napad nalik na epileptični, nakon čega može nastupiti koma i smrt.
Ta vrsta ekstazija se pre dve godine pojavila u Britaniji na Mančester festivalu. Po pisanju medija, na festivalu je bilo više slučajeva trovanja tim „ekstazijem”, za koji je utvrđeno da sadrži mnogo više MDMA u sebi nego što je ta droga sadžala devedesetih godina prošlog veka.
D. Nikolić