Društvo „Braća Tan” obeležilo 190 godina od rođenja slikara Mora
BEČEJ: U Bečeju je svojevremeno izgrađena replika rodne kuće znamenite braća Tan, slikara Mora i hemičara Karolja i data je na upotrebu Društvu intelektualaca „Braća Tan“ s ciljem da se koristi za edukaciju dece i omladine u oblasti fizike, hemije i umetnosti, ali i za organizovanje događaja širokog profila iz oblasti kulture i nauke.
Tu je prigodnim skupom organizovano obeležavanje 190 godina od rođenja Mora Tana. U Spomen kući „Braća Tan“ nalazi se stalna izložbena postavka reprodukcija Morovih radova, dok su originali po muzejima u Beogradu, Bečeju, Novom Sadu, Mađarskoj...
„Brojni su posetioci naše kuće i svi se, pored interaktivnog parka, interesuju i za stvaralaštvo Mora Tana. Svesni su da pred sobom imaju reprodukcije, a ne originalna dela slavnog slikara, ali i na taj način stiču uvid u njegovo likovno stvaralaštvo“, rekla nam je koordinatorka aktivnosti u Spomen kući „Braća Tan“ Karolina Kolar.
Lepo je što su se u Društvu intelektualaca „Braća Tan“ setili godišnjice rođenja slavnog slikara, ali nije razumljivo što obeležavanje nisu organizovali na dan rođenja 19. juna. Još je teže razumeti što su i pozivnice i program, gde je predavanje održala Kristina Šarka Mandić iz Gradskog muzeja Senta, bili isključivo na mađarskom jeziku. Treba potsetiti da je Mor Tan nemačkog porekla i slikarstvo je učio od nemačkog mastora Karla Rala. Najviše je slikao istorijski žanr, ali se ne smeju izgubiti iz vida i njegove slike religioznog žanra.
U mnoštvu slika, ističu se reprezentativni portret Save Tekelije u prirodnoj veličini, koji se nalazi u vlasništvu Galerije Matice srpske u Novom Sadu, i „Ubistvo Karađorđa” u Istorijskom muzeju Srbije u Beogradu. U samom Bečeju, u ovdašnjoj rimokatoličkoj crkvi, gde je svojevremeno kršten, nalazi se jedno od njegovih najboljih ostvarenja verskog žanra Uznesenje Marijino.
Rodnom gradu je poklonio i triptih istorijskog žanra Ulazak Mađara pod vođstvom kneza Arpada, koji je do Drugog svetskog rata krasio svečanu salu Magistrata.
V. Jankov