Održana tribina u organizaciji rezervnih starešina Zrenjanina
ZRENJANIN: Organizacija rezervnih vojnih starešina Zrenjanina organizovala je u Gradskoj kući tribinu pod nazivom „Košare – bitka koja traje“, na kojoj su, o borbenim dejstvima od početka aprila do sredine juna 1999. na odbrani granice Srbije, govorili pukovnik Ljubinko Đurković, komandant odbrane Košara, i Aleksandar Radaković, tada vojnik na redovnom služenju vojnog roka i učesnik bitke.
Na tribini su učestvovali i pomoćnik gradonačelnika Zrenjanina Duško Radišić i predsednica ORVS Zrenjanin Tanja Dulović.
Bitka za Košare još uvek traje, jer borcima koji su tamo učestvovali i porodicama poginulih danas treba organizovana pomoć države u zdravstvenoj, socijalnoj zaštiti i poboljšanju uslova života, pošto mnogi teško danas žive, istakao je pukovnik Ljubinko Đurković, komandant odbrane Košara na tribini u Zrenjaninu posvećenoj tom događaju, kojim je sprečena kopnena ofanziva NATO pakta na Srbiju 1999.
- Borci na Košarama nisu imali rezervni položaj, slično kao u Kolubarskoj bici, ginuli su zajedno i vojnici i oficiri. Na Košarama su izbrisali svoja imena sa spiska živih, baš kao što je to bilo u odbrani Beograda 1915. Na Košarama su učestvovali pripadnici svih jedinica koje su tada operativno delovale u Vojsci Jugoslavije i one su sinonim nepobedivosti srpskog vojnika. NATO analitičari su govorili da su uspeli da prođu Košare, Kosovo bi danas bilo teritorijalno mnogo veće – naglasio je pukovnik Đurković.
Bitka za Košare je počela 9. aprila nakon što je NATO najavio kopnenu ofanzivu na Srbiju. Tokom borbi koje su bile svakodnevne do potpisivanja vojno-tehničkog sporazuma na ovoj lokaciji je stradalo 108 pripadnika Vojske (18 oficira i podoficira, 50 redovnih vojnika, 13 rezervista, 24 dobrovoljca), dok je 265 njih ranjeno.
- Moral nam je bio visok, a sada smatram da im nismo dozvolili da prođu iako su višestruko bili jači, jer smo se zainatili i svi smo u tom inatu bili jedinstveni – rekao je Aleksandar Radaković.
Ž. Balaban