Oprez s hranom tokom leta
Kod 14 od 157 uzoraka hrane uzetih iz malih, srednjih i velikih preduzeća koja se bave proizvodnjom prehrambenih proizvoda čija zdravstvena bezbednost je prethodnog meseca laboratorijski analizirana, uočena su odstupanja od definisanih mikrobioloških kriterijuma, higijene procesa ili propisa, rečeno je na jučerašnjoj konferenciji za novinare u Institutu za javno zdravlje Vojvodine.
Lekar – specijalista higijene doc. dr Milka Popović je odstupanja kod tih devet odsto uzoraka hrane opravdala visokim temperaturama, koje leti prete namirnicama. Po njenim rečima porast temperature tokom dana, pa i noću, uz prisustvo vlažnosti dovodi do razmnožavanja i održavanja većeg broja mikroorganizama što može uzrokovati kvarenje hrane, a time i određena oboljenja.
– Nekada je taj broj mikroorganizama mali, a nekada i oni koji se uobičajeno nalaze u sastavu tla, na rukama ili hrani mogu se razmnožiti do broja koji ugrožava zdravlje – kazala je dr Popović. – Zbog toga su neke mere koje se odnose na smanjivanje rizika za nastanak kvara hrane u stvari one koje regulišu najvažnije kritične tačke, a to su temperatura i vreme - temperatura prilikom distribucije, transporta ili skladištenja hrane u frižiderima, i, ono najvažnije, termička obrada i temperatura čuvanja namirnica nakon kuvanja.
Ona je naglasila da treba izbegavati upotrebu namirnica u kojima se koriste termički neobrađena jaja, te da je izuzetno važna higijena ruku.
Epidemija morbila u gradu još uvek na snazi
Najčešće zaraze na teritoriji Pokrajine protekli mesec bile su respiratorne bolesti, te se sistematska imunizacija sprovodi zbog velikog kašlja i od malih boginja. Od početka oktobra 2017. do 18. juna registrovano je 169 slučajeva morbila. Od toga 71 oboleli je iz Novog Sada. Do zaključenja izveštaja Instituta epidemija morbila u oštinama Kikinda i Inđija su ođavljene, dok je u Novom Sadu još uvek u toku. Poslednji oboleli u gradu prijavljen je 10. juna.
U grupi crevnih zaraznih bolesti registrovan je približno isti broj kao i prethodnom izveštajnom periodu, a građani su najčešće tražili pomoć lekara zbog zaraznih proliva.
– Važna je i higijena rashladnih uređaja, kuhinje, opreme, pribora, sprečavanje ukrštanja čiste i nečiste hrane, odgovarajuće korišćenje noževa, dasaka i slično – objasnila je doc. dr Milka Popović, naglasivši da su termička obrada, dobro pranje i priprema namirnica najvažnija mera. – Česta je i prisutnost patogenih mikroorganizama na voću i povrću. Stoga je važno njihovo temeljno pranje zdravstveno ispravnom vodom za piće.
Pokvarena hrana često može biti i uzrok trovanja koja mogu uzrokovati razne bakterije. Tako se, po analizama Instituta, zbog bakterije iz roda salmonela hranom protekli mesec otrovalo 57 Vojvođana, od toga 18 rodbinski povezanih pacijenata. Takođe, registrovano je njih 13 koji su se zarazili bakterijom Campylobacter. Uočena je i epidemija uzrokovana bakterijom iz roda Staphilocočus aerus kod pet slučajeva.
V. Bijelić