Devetogodišnji dečak nasilno predat ocu Italijanu
SPLIT: Službenici Opštinskog suda u Splitu predali su devetogodišnjeg dečaka Ćezarea Avenatija ocu Alesandru Avenatiju iako je oko 200 Splićana došlo da podrži dečakovu majku Ninu Kuluz pred zgradom u kojoj su stanovali i pokušali onemogućiti njegovo odvođenje u Italiju.
Protest na Pujankama počeo je juče sa znatno manjim brojem učesnika nego pre godinu dana kada je bio prvi pokušaj odvođenja dečaka ocu u Italiju.
Učesnici protesta su se podelili u dve grupe i deo njih zatvorio je izlaz sa puta.
Sat i po kasnije iz stana su izašli sudski službenici, italijanski konzul, otac i baka dečaka i advokati, prnela je Hina.
Tokom izvršenja pred zgradom su bila i dva pripadnika Interpola.
Komšije kažu kako je Ćezareovo odvođenje bilo strašno i stresno jer je dečak vikao, tako da je bilo očigledno da ne želi da ga odvajaju od majke.
U jednom trenutku Ćezare je vikao: "Tata, nemoj to da mi radiš! Tata, nemoj da me vodiš".
Osim dečaka, oca i porodičnog prijatelja u automobilu kojim su se odvezli sa njima bila i psiholog iz Rijeke koja govori italijanski jezik.
Ćezare se tokom puta smirio nakon traumatičnog doživljaja tog jutra, pa su se oko podne zaustavili i on je pojeo sendvič i popio sok, piše novinar "Jutarnjeg lista".
Razgovarali su i rekao im je: "Volim i mace i pse, ali mace volim više".
Zbog cele situcije pozlilo je ocu Nine Kuluz pa je prevezen kolima Hitne pomoći u bolnicu.
Advokat Nine Kuluz Mišo Živaljić je nakon izvršenja rekao da u Hrvatskoj nisu dorasli zaštiti dečjih i ljudskih prava, kao i da nema kvalitetnog izvršnog i porodičnog zakona.
"Deca nisu koferi, niti slične pokretnosti što u našem zakonodavstvu još jesu. Prihvatili smo EU, a zadržali zakone iz doba Mletačke Republike. Sramimo se danas svi zbog jednog dečaka koji nije želeo da ode tamo gde ga vode, ali ga niko nije mogao čuti", kazao je Živaljić.
Februara ove godine izvršenje je odloženo iz bezbednosnih razloga.đen prevodilac na italijanski jezik.
Nina Kuluz i Alešandro Avenati su jedno vreme imali zajedničko starateljstvo nad dečakom koji je trebalo da živi u Italiji, a majka je imala pravo da ga viđa svaki dan. Nina je pobegla iz Italije skrivajući se u BiH, potom se vratila u Split, a dečakov otac je dva puta pokušao da vrati sina u Italiju.
Ona je u međuvremenu je na italijanskom sudu izgubila starateljstvo nad dečakom, zbog otmice sina je osuđena na tri godine i četiri meseca zatvora, obvezna je Alešandru isplatiti 50.000 evra odštete i ima obzvezu javljanja italijanskoj policiji u Torinu svakih 20 dana.
O slučaju devetogodišnjeg Ćezarea Avenatija juče se govorilo i u Saboru.