Brnabić: Srbija je na polju vladavine prava dosta uradila
BEOGRAD: Predsednica Vlade Ana Brnabić rekla je da je fokus današnjeg sastanka sa ambasadorima zemalja članica Evropske unije bio napredak Srbije u poglavljima koja se tiču vladavine prava, jer su ona jedna od najtežih i najkompleksnijih na evropskom putu, a da smatra da je Srbija na tom polju dosta uradila.
Premijerka je danas održala sastanak sa šefom delegacije EU Semom Fabricijem i ambasadorima zemalja EU u Srbiji, koji je, kako kaže, inicirala jer je želela da napravi novi format u kojem će se razgovarati o napretku Srbije u evrointegracijama.
"Važno mi je bilo da razgovaramo potpuno otvoreno o tome šta je Srbija do sada uradila, a moje viđenje je da je urađeno puno. To su kompleksne reforme koje idu svojim tokom, a vlada nije želela da žuri na uštrb kvaliteta", ukazala je Brnabić.Dodala je i da se u procesu ustavnih reformi nastojalo da bude održana javna rasprava, koja je trajala više od devet meseci, a da je sada važno čuti šta misli Evropska komisija, kako bi sa reformama bilo nastavljeno.
Takođe, navela je da je na sastanku bilo reči i o značajnim temama kao što su pitanje sudstva, vladavine prava, medijska strategija i rad sa medijima.
Brnabić:Očekujem da EU i SAD utiču na Prištinu
BEOGRAD: Predsednica Vlade Ana Brnabić izjavila je danas da je Srbija pokazala konstruktivnost i da je uvek spremna na razgovore, a da od EU i drugih zemalja, kao što je SAD, očekuje da utiču na Prištinu da pokaže ozbiljnost, primeni Briselski sporazum i bude partner sa kojim se može razgovarati.
"Osnovno je da kada nešto ispregovarate i potpišete, to i implementirate. Besmisleno je bez toga razgovarati o drugim stvarima", rekla je Brnabić odgovarajući na pitanja novinara nakon sastanka sa ambasadorima zemalja članica EU. Takođe, ukazala je da su incidenti i napadi na Srbe koji žive na KiM nešto što otežava dijalog i nastojanje Srbije da se pronađe kompromis.
Rekla je i da trenutno ne vidi nikakav povod za optimizam, jer nema pritiska na Prištinu da promeni odnos prema Srbima na KiM i dodala da je tu važna EU kao posrednik razgovora Beograda i Prištine, ali i garant Briselskog sporazuma. Novinare je interesovalo i mišljenje premijerke o datumu nastavka Briselskog dijaloga, a ona je podsetila da je on podignut na predsednički nivo.„Dakle, taj dijalog vodi predsednik Srbije, mogu da kažem samo da je Srbija uvek spremna za razgovor, ali da Priština ništa nije uradila da implementira Briselski sporazum, čija je kičma ZSO“, ukazala je Brnabić.
„Važno je reći da su i sad na dnevnom redu neki od vaznih zakona i predloga koji se ticu vladavine prava. Skupština raspravlja o dva važna zakona koja se tiču prava i sloboda nacionalnih manjina, kao i Nacionalnog saveta nacionalnih manjina, ali i o dva člana koja su ostala kako bi bila zaokružena priča oko Agencije za borbu protiv korupcije“, objasnila je.
Brnabić je poručila da joj je važno što je sa ambasadorima mogla da razgovara o svemu tome, da bi ona kao predsednica vlade čula njihova mišljenja i komentare. „Nadam se da će ovo biti koristan format za obe strane, a da će rezultirati jasnijom komunikacijom koja će doprineti boljoj dinamici otvaranja i zatvaranja poglavlja“, rekla je Brnabić.
Sastanku je prisustvovala ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović, a Brnabić je zahvalila njenom timu na koordinaciji svih ministarstava, kako bi Srbija brže ušla u EU.
Fabrici: Vladavina prava od osnovnog značaja za EU integraci
Šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici istakao je da je današnji sastanak ambasadora zemalja članica EU sa premijerkom Srbije Anom Brnabić i ministrom za evropske integracije Jadrankom Joksimović bio dobar, te da je fokus razgovora bio na vladavini prava, odnosno na poglavljima 23 i 24.
"Veoma smo ohrabreni spremnošću Vlade da razgovara o ovim pitanjima i time što je spremna da preduzima vrlo značajne akcije", kazao je Fabrici i dodao da je prerano reći koliko će poglavlja biti otvoreno u julu.
“Mi smo se fokusirali na vladavinu prava kao na nešto što je od osnovnog značaja za Srbiju u evrointegracijama, za reforme i benefite koje će reforme doneti građanima, njihovoj bezbednosti i prosperitetu”, kazao je Fabrici i dodao da je ta oblast veoma složena, te da se zato poglavlja koja se bavi vladavinom prava otvaraju među prvima.
Naveo je da su razgovarali o tome šta je Srbija u smislu progresa postigla od kada je usvojen Izveštaju EK u aprilu, pa do sada, te šta je to što je potrebno uraditi kada su reforme sudstva u pitanju, zatim borba protiv korupcije, poboljšanja situacije u slobodi izražavanja, te ponašanje prema nacionalnim manjinama.
Navodeći da se očekuje da Venecijanska komisija da svoje mišljenje Srbiji na predlog ustavnih promena, Fabrici je kazao da će te reforme obezbediti nezavisnost sudskog sistema. “Zbog toga su bile potrebne ustavne reforme”, kazao je Fabrici.
Upitan kada bi mogao da se očekuje nastavak dijalog Beograda i Prištine, Fabrici je kazao da je EU "fasilijato" i da pokušava da pomogne punu normalizaciju odnosa između Prištine i Beograda. “Nadamo se da ćemo uskoro imati datum za sledeći sastanak i to pokazuje opredeljenost EU i da EU shvata to kao veoma važan elemenat u pregovorima Srbije sa EU”, naveo je Fabrici.
Istakao je da Briselski sporazum i sve ono što je njime dogovoreno mora da se primeni.