Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Dragocena pomoć Australije somborskoj Sigurnoj kući

01.06.2018. 12:08 12:09
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

SOMBOR: Među prvima u Srbiji, Sombor je imao sluha za izgradnju i pružanje pomoći u radu Sigurne kuće, namenjene žrtvama porodičnog nasilja.

Tako je ovde i promovisana podrška ekonomskom osnaživanju ranjivih grupa u zajednici, putem prezentacije primera dobre prakse nastale saradnjom civilnog, biznis i državnog sektora. Upravo tim povodom Sigurnu kuću u ovom gradu je posetila Yulija Fini, ambasadorka Australije u Srbiji, koja je i u ranijem periodu imala puno sluha za brojne projekte ostvarene u centru zapadne Bačke. Potvrdila je to i somborska gradonačelnica Dušanka Golubović koja se zahvalila ambasadorki Fini što podržava različite projekte grada Sombora, kako u oblasti zaštite kulturnog nasleđa, tako i ekonomskog osnaživanja žena.

- Ambasadorka Australije je dala veliki doprinos i bila nam velika podrška kada je u pitanju  zaštita kulturnog nasleđa. Svaki put nas je podržala u realizaciji projekta revitalizacije staparskog ćilima, podržala je tkačku koloniju koju smo organizovali sa Pirotom. Takve aktivnosti i ova promocija kojoj danas prisustvujemo samo su naizgled različite, a zapravo obe se odnose na osnaživanje žena i drugih ranjivih grupa - kazala je Golubović, naglašavajući da grad kojem je na čelu nekoliko godina radi na ekonomskom osnaživanju žena i na poboljšanju položaja drugih ranjivih grupa, ali i na razvoju i zaštiti kulturnog nasleđa.

Somborska lokalna samouprava radi na brendiranju samog grada kroz sve proizvode koji proističu iz rada na zaštiti kulturnog nasleđa i bogatstva tradicije koju grad ima. S druge strane, kazala je gradonačelnica, lokalna samouprava prošle godine dala je podršku projektu upošljavanja 1000 žena.


Potrebna i radionica

U Sigurnoj kući u Somboru na štandovima su bili izloženi proizvodi radionice socijalne franšize „Bio Idea”, rukotvorine udruženja žena i drugi proizvodi nastali u socijalnim i drugim radionicama koje za cilj imaju ekonomsko osnaživanje žena. Organizatori su istakli da je potrebno obezbediti prostor za radionicu koja će omogućiti ženama žrtvama nasilja da trajno reše problem ekonomske samostalnosti.


- Ovaj projekat smo podržali organizovanjem javnih radova u oblasti kulturnog nasleđa, tako što smo podržali rad radionica koje se bave proizvodnjom tradicionalnih proizvoda - navela je Dušanka Golubović dodajući da su radionice organizovane u selima, te da je lokalna samouprava u projektu prekogranične saradnje sa Mađarskom, nekoliko somborskih sela uključila u proizvodnju lavandinog ulja. -To su sve načini preko kojih pokušavamo da žene iz ruralnih područja i drugih ranjivih grupa uključimo u aktivnosti koje će omogućiti i njihovo ekonomsko osnaživanje i njihov generalno bolji položaj i standard. Krajnja namera je osnivanje prodavnice  brendiranih lokalnih proizvoda koja bi zaokruživala autentičnost Sombora kao posebne i specifične sredine. Uključivanje proizvoda ranjivih grupa u ovu ponudu je od izuzetnog značaja jer time

zadovoljavamo i socijalni aspekt ovakve proizvodnje - istakla je gradonačelnica Dušanka Golubović.

Izražavajući zadovoljstvo zbog, još jedne u nizu poseta Somboru, opunomoćena diplomatska predstavnica Australije je rekla da projekat Sigurne kuće ima veliki značaj zbog zbog socijalne inkluzije i osnaživanja žena u ovom gradu.

- Od izuzetnog je značaja što je ostvarena  dobra saradnja privatnog biznis sektora, nevladinog sektora i predstavnika lokalne samouprave. Došlo je i do dobrog umrežavanja različitih udruženja iz ovog kraja što je zdravo za razvoj stanovništva- kazala je ambasadorka Fini i istakla da Ambasada teži nastavljanju saradnje.

M. Miljenović

Piše:
Pošaljite komentar