Pokrajina promoviše energetsku efikasnost lokalnih samouprava
NOVI SAD: Pokrajinski sekretarijat za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj organizovao je danas u Skupštini Vojvodine drugu po redu konferenciju o energetskoj efikasnosti na temu: „Intenziviranje planiranja i primene energetskih projekata“.
Konferencija je organizovana u saradnji sa Klasterom za energetsku efikasnost Vojvodine i Mađarskom nacionalnom trgovačkom kućom.
Skup je zamišljen kao „tačka susreta“ predstavnika lokalnih samouprava kao korisnika investicija, institucija i kompanija koje se bave investiranjem, pratećim poslovima u okviru priprema projekata, ugovoranja, same realizacije i na kraju kontrole poslova energetske efikasnosti. Iskustva u toj oblasti su osim aktera iz Srbije preneli i učesnici iz Mađarske, Slovačke, Češke i Slovenije, kao i predstavnici UNDP.
Konferenciju je otvorio pokrajinski sekretar za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj Nenad Grbić, koji je istakao značaj energetske efikasnosti za Srbiju i AP Vojvodinu.
„U ovoj oblasti su veliki izazovi pred nama. S jedne strane imamo podatak da je u prošlom veku populacija porasla preko tri puta, a potrebe za energentima preko 30 puta, dok su s druge strane pred nama izazovi koji se tiču zaštite životne sredine, odnosno same primene i korišćenja energenata“, kazao je Nenad Grbić.
On je naglasio da je današnja konferencija pravo mesto da se govori o javno-privatnom partnerstvu, novim modelima finansiranja, primerima dobre prakse, konkurentnosti malih i srednjih preduzeća, klasterima, s krajnjim ciljem da se utiče na promenu energetske kulture stanovništva.
„Zvanična statistika govori da je preko polovine stanovništva spremno da sprovodi mere energetske efikasnost ukoliko naiđe na podršku društva, institucija i same države, a naša uloga je da stanovništvo informišemo i edukujemo u tom smeru“, istakao je Grbić i izneo podatak da su prozori i vrata u domaćinstvima i institucijama prosečno stari 30 godina.
„Zbog toga je neophodno da zajednički izađemo i ponudimo krajnjim potrošačima informacije o mogućnostima finansiranja i sprovođenja mera same energetske efikasnosti. Jednom rečju da podignemo horizontalnu i vertikalnu komunikaciju između različitih državnih i pokrajinskih institucija, gradova, opština i različitih privrednih subjekata“, naveo je Grbić.
Resorni sekretar je dodao i da će u okviru današnje konferencije biti prezentovano i nekoliko primera javno-privatnog partnerstva. Prema Grbićevim rečima, do sada su potvrđena 62 takva partnerstva, a ugovoreno 27, u vrednosti od 1,8 milijardu dinara.
„Međutim, ono što je loše kada se govori o javno-privatno partnerstvu jeste da svega 6 partnerstava nosi 97 odsto ukupne vrednosti ugovorenog partnerstva, od čega najveći deo jeste javna rasveta, prevoz putnika, upravljanje otpadom“, naveo je Grbić.
U okviru konferencije održane su dve sesije. Prva sesija je bila posvećena povećanju konkurentnosti srednjih, malih i mikro preduzeća kroz klasterizaciju, izvrsnost i umrežavanje. Druga sesija se bavila modelima i iskustvima lokalnih samouprava koje koriste sredstva za energetsku efikasnost, fondovima, ESCO kompanijama, poslovnim bankama, ostalim investitorima i ugovoračima javno-privatnog partnerstva.