Na Trgu slobode akcija povodom Svetskog dana nestale dece
Međunarodni dan nestale dece obeležen je na Trgu slobode akcijom koja poziva na podizanje svesti o problemu nestale dece i o važnosti brze reakcije i uključivanja celog društva u slučaju nestanka deteta.
Program pod sloganom „Nemoj me zaboraviti” organizovali su Fondacija „Tijana Jurić” i Festival „Danubijus fud planet”, uz podršku Ministarstva unutrašnjih poslova i Grada Novog Sada.
Beogradski pantomimičari su izveli performans koji simbolično prikazuje problematiku nestalih. U Srbiji godišnje nestane oko hiljadu dece, a dnevno u proseku tri deteta i tri odrasla čoveka. Lane je policiji prijavljeno 1.336 nestanaka maloletnika, od kojih je 1.326 pronađeno, odnosno procenat pronađenih veći je od 98 odsto. Međutim, iz Fondacije „Tijana Jurić” smatraju da i dalje treba da se radi na podizanju svesti o tom problemu.
Predsednik Fondacije „Tijana Jurić” Igor Jurić ukazao je na nedostatke koje imamo kao zajednica.
„Čini mi se da društvo na takve tragedije brzo zaboravlja i zatvara oči“, kazao je Jurić.
Dodao je da, rešenja postoje, samo treba osvestiti što veći broj ljudi.
„Svako dete je važno, ne smemo nijedno da zaboravimo, niti da nekome pridajemo veću pažnju, a nekome manju, nemamo pravo na to. Kampanja se zove „Nestali ne smeju biti nevidljivi” zato što najvećem broju nestalih ne znamo imena ni lica, ne znamo ko su. Želimo da oni budu vidljivi da bismo, osim policije, mi kao organizacija i građani mogli da delujemo zajedno. Nadam se da će nam Ministarstvo omogućiti pristup registru nestalih da bismo svi sarađivali i da bi društvo bilo sigurnije“, podvukao je Jurić.
Predsednik Fondacije „Tijana Jurić” podsetio je na to da je Tijana dala život da bi svima otvorila oči i pokazala odraslima gde su pogrešili.
„Mi smo, kao društvo, poznati po tome da često procenjujemo kakvo je neko dete i neka porodica i sami ocenjujemo zbog čega bi to dete moglo da ode od kuće i da li treba da ga tražimo. Tijana Jurić je pokazala da na to nemamo pravo i da u potragu za svima treba krenuti odmah. Uspeli smo da promenimo zakon, koji sada kaže da u potragu treba krenuti odmah“, istakao je Igor Jurić, ukazavši na nestalu Barbaru Vitez, za kojom se i dalje traga.
Policijski savetnik iz Uprave kriminalističke policije Ministarstva unutrašnjih poslova Srđan Ilić podsetio je na to da je 2017. potpisan sporazum o saradnji između Ministarstva unutrašnjih poslova i Fondacije „Tijana Jurić” i da s tom nevladinom organizacijom policija ima odličan odnos, radi istog cilja i što bržeg pronalaska nestalih.
Novinar koji se u svojim emisijama bavi problemom nestalih Mašan Lekić rekao je na skupu da je bitno da se medijima obrate svi koji imaju informacije o nekom nestalom jer su šanse veće kada se što pre reaguje.
Društvene mreže su, osim medija, izuzetno važne za brzo širenje informacija, te je tako Igor Jurić pozvao sve da učine mali korak da bi se skrenula pažnja na nestalu decu. Juče je to bilo fotografisanje pored siluete „nevidljivog čoveka” i postavljanje na društvene mreže, a u budućnosti – deljenje svih informacija o nestalima na svojim profilima na društvenim mrežama.
A. Đokić, M. Rašić
Foto: J. Novčić