Temerin kroz podsticaje upošljava nove radnike
NOVI SAD: Opština Temerin dodelila je ugovore o podsticajima firmama za upošljavanje 30 novih radnika i za 20 novootvorenih preduzetnika, s ciljem da zadrže mlade u Temerinu, imajući u vidu podatak da je prosek starosti juče zaposlenih radnika oko 35 godina.
Prateći nacionalnu strategiju zapošljavanja, ali i svoj akcioni plan smanjenja nezaposlenosti, Opština je smanjila nezaposlenost 22,5 odsto, a na godišnjem nivou za tu namenu izdvojila sedam miliona dinara, za dva programa zapošljavanja na svojoj teritoriji, otvaranje novih radnih mesta i samozapošljavanje novih radnika.
Članica Opštinskog veća za poljoprivredu i privredu Mira Rodić kaže da je u privredi opštine zaposleno čak 78 odsto stanovništva, čime je privreda očuvana te osim u infrastrukturu, lokalna samouprava najviše ulaže u tu granu.
Srednja tehnička škola „Lukijan Mušicki” je prepoznala da je zapošljavanje važno, i da je potrebno prilagođavanje školstva privredi, te je uvela dualno obrazovanje na srpskom i mađarskom jeziku u dva odeljenja na smerovima mašinski operater i zavarivač, a Opština je to pomogla izdvajanjem 5.000 dinara mesečno za stipendije za decu koja upisuju mašinske smerove, istakla je Mira Rodić, i dodala da sva deca koja završe te smerove, odmah imaju posao.
Prošle godine su takođe otvorena dva odeljenja jer ta opština ima izraženu metaloprerađivačku delatnost i potrebu za radnicima u tim oblastima.
To ne bi bilo moguće bez saradnje s privrednicima, od kojih je ideja i krenula, te deca tri puta nedeljno pohađaju praksu tokom školovanja, a zatim se u istim preduzećima najčešće i zapošljavaju.
Potpredsednica Skupštine APV Snežana Sedlar kaže da je opština Temerin u drugoj kategoriji razvijenosti.
Prošla sam celu Vojvodinu i veliki deo Srbije i na veliko zadovoljstvo moram da primetim da se stopa nezaposlenosti svuda smanjuje, te je u odnosu na 31. mart prošle godina prosečna stopa nezaposlenosti u Srbiji 13,4 odsto, dok je u Vojvodini 12,2, istakla je Snežana Sedlar.
Kako je dodala, svih 45 opština imaju lokalni savet za zapošljavanje.
Tražene struke su farmaceuti, inženjerske struke, kao i mašinske, tehnolozi i struke IT sektora.
Po njenim rečima, ove godine Pokrajinski sekreterijat za privredu i turizam izdvojio je 120 miliona dinara za aktivno zapošljavanje.
Želimo da zaposlimo mlade u našoj opštini i da oni ovde ostanu, ali ne samo to već i da što bolje i kvalitetnije žive, istakla je Mira Rodić i dodala da je veliku ulogu u celom planu imala Nacionalna služba za zapošljavanje.
Svečanoj dodeli ugovora prisustvovala je i direktorka filijale Nacionalne službe za zapošljavanje Novi Sad Tatjana Vidović, koja je istakla da je Temerin druga opština u Južnobačkom okrugu koja izdvaja najviše novca za zapošljavanje, odmah posle Novog Sada.
Predsednik opštine Temerin Đuro Žiga naglasio je da je Temerin životna opština s razvijenim metalskim sektorom, a da je dualno obrazovanje, koje je uvedeno u škole prošle godine, bilo pionirski poduhvat.
Podstičemo mlade da upisuju baš takve smerove da bi odmah imali posao po kraju školovanja, kaže Žiga.
Po njegovim rečima, mali privrednici u Temerinu odlično posluju, ali je sve primetnije i razvijanje stanogradnje.
Odmah posle praznika početkom godine, Mira Rodić je prva koja nam se javila da bismo nastavili saradnju i napravili novi plan, što samo govori o tome koliko je lokalnoj samoupravi to važno, kazala je Tatjana Vidović.
Ona je istakla da su se na republičkom nivou iznosi za programe zapošljavanja povećali s 2,2 milijarde dinara na 3,6 milijarde.
U odnosu na prošlu godinu, u celom Južnobačkom okrugu stopa nezaposlenosti je smanjena 17 odsto, a u Temerinu 22,5 procenta.
Vlasnik „Gemstona” d. o. o. iz Temerina Mirko Gajić dobio je subvencije za zapošljavanje dva radnika u iznosu od 260.000 dinara.
Naša porodična firma se bavi uvozom, prodajom i obradom granita i mermera i moj otac ju je otvorio još sedamdesetih godina prošlog veka, a u Temerinu poslujemo od 1996. godine, kada smo došli iz Hrvatske, kaže Gajić.
Kako dodaje, „Gemston” su otvorili 2013. godine i ima ih petoro zaposlenih – sada sedmoro, jer se nada da će dva radnika ostati za stalno.
Momci su, dodaje naš sagovornik, već bili kod njih na praksi i obuci i da su se pokazali dobro, a da je danas teško nekog i primiti na obuku ako niste sigurni da će on ostati kod vas.
Gajić kaže da, nažalost, vlada trend odlaska radnika u inostranstvo, s obzirom na to da su multietnička sredina te dosta stanovnika Temerina ima i mađarski pasoš. Gajić dodaje da svojim radnicima daje maksimalne plate, a da ih do sada niko nije napustio. Prosečna plata u toj firmi za 180 sati – a nekada rade i po 220 sati, odnosno deset sati dnevno, kada je obim posla povećan – iznosi 250 dinara po satu.
Po njegovom mišljenju, država treba još više da se pozabavi radom na crnom tržištu jer je toga i dalje dosta te i kod njih posluju ljudi koji imaju ođavljene radionice, a rade uporedo s njima, nude nižu cenu, radnike ne prijavljuju, te im ruše posao.
Maja Stanivuk iz samouslužne auto-perionice „Nju vest” d. o. o., koja je i tepih servis, kaže da su dobili 130.000 dinara da bi uposlili novu radnicu.
Auto-perionica je dugoročna investicija, za koju treba i po deset godina da bi se isplatila, ali zadovoljni smo.
Agencija „KM epic ofers” dobila je takođe novac za upošljavanje jednog radnika. Oni se već godinu dana bave pomoći pri poslovanju i ostalim uslužnim aktivnostima i to im je prvi radnik.
Ugovore su dobili i advokatska kancelarija, ali i frizerski salon, restoran „Moja čarda”, koji će uspoliti dva radnika, ali i električari, trgovinske radnje, modni butici, cvećara i molerska radnja.
Maša Stakić