Od 4.550 novčano kažnjenih, 30 otišlo u zatvor; vozio sa 4,05 promila
Ako bismo tražili najuočljivije trendove u novosadskom Prekršajnom sudu od početka ove godine, vidljivo je da gotovo nema dežurstava sudije bez slučajeva u vezi s nasiljem u porodici.
– U prva tri meseca ove godine po Zakonu o sprečavanju nasilja, zaprimali smo, prosečno posmatrajući, dva predmeta sedmično u vezi s tim, a tim povodom kažnjene su u tom periodu 23 osobe – kaže za „Dnevnik” predsednik Prekršajnog suda u Novom Sadu mr Kamenko Kozarski. – Takođe, izrečeno je 25 kazni od pet do 50 dana, a najviše ih je između 30 i 35 dana. U dva predmeta izrečena je oslobađajuća presuda, dok je zanimljivo da su među okrivljenima dve osobe ženskog pola.
Inače, Prekršajni sud ne ceni da li je neko nasilnik u porodici ili ne, već donosi odluke o nepoštovanju zabrane pristupa i kontaktiranja sa žrtvom. Odnosno, nakon dolaska policajca na lice mesta po dojavi, odredi se zabrana pristupa stanu do 48 sati, a slučaj se prijavljuje Tužilaštvu, odnosno sudu, a odlučuje se da li će biti produženo još 30 dana iza brave, što obično bude. Ako osumnjičeni prekrši zabranu prilaska koju je dobio od policije ili suda, tog trenutka se privodi u Prekršajni suda te pomenute brojke govore o tim slučajevima.
Predsednik suda Kozarski ocenjuje de će se verovatno izmenama zakona za nasilničku vožnju, u roku od desetak dana propisati da se izriče i novčana kazna uz do sada samo obavezan zatvor do 60 dana ili rad u javnom interesu, koji je sada limitiran na period od 240 sati do 360.
Nakon eventualne odluke o Predlogu izmene zakona, ovih dana u skupštinskoj proceduri predviđa se od 120.000 dinara 140.000 dinara uz kaznu zatvora ili rada u javnom interesu. Bitno je navesti da se, ako se pri tom prekršaju dogodi i saobraćajna nezgoda, pridodaje obaveza plaćanja do 150.000 dinara.
Očekivanom izmenom predviđeno je i da se prekoračenje dozvoljene brzine u naseljnom mestu do 50 kolometara na sat, a do maksimalno 80 kilometara na čas, predviđa prelazak sankcije za to u prekršajne naloge, odnosno fiksne kazne, koje se mogu prepoloviti ako se plate u roku od osam dana. Ali, više neće eventualno „leteti” dozvola zbog toga, odnosno neće se oduzimati četiri kaznena poena, saznajemo u novosadskom Prekršajnom sudu.
Starac za volanom s 4,05 promila bacao petarde
Prošle sedmice priveden je na saslušanje u Prekršajni sud, posle treženja u policiji, Novosađanin (72) koji je naduvao pri proveri alkoholisanosti neverovatnih 4,05 promila alkohola. S obzirom na to da se upola manja količina maligana smatra kao teško pijanstvo, taj slučaj se može svrstati u neslavne rekorde planete. Medicinski je fenomen to što je ostao živ. Kako saznajemo, taj čovek je već dva puta kažnjavan zbog pijanstva za volanom. Njega su ovog puta saobraćajci zaustavili kad su videla da baca petarde iz automobila kojim je upravljao. Kažnjen je s 45 dana zatvora i kaznenim poenima na vozačkoj dozvoli.
Za prva tri meseca ove godine čak 4.550 novačanih kazni je zamenjeno u kaznu zatvora, ali kad bi došlo do izvršenja te odluke suda, samo 30 kažnjenih je upućeno u zatvor. Ostali su uplatili novac da bi izbegli boravak iza rešetaka.
U pomenutom periodu naplaćeno je više od 60 miliona dinara kazni, ne račuanajući troškove postupka. Najviše postupaka se tradicionalno odnosi na slučajeve iz saobraćaja i kršenja javnog reda i mira. Ipak, Prekršajni sud se polako rasterećuje jer su mnogi prekršaji prebačeni u fiksne kazne, takozvane prekršajne naloge, koji se mogu prepoloviti u iznosima ako se plate u roku od osam dana, što bi rekli ljudi – u takvim situaijama svima dobro, sem ako neko baš insistira da se sudi.
M. Vujačić