Matej Blaško i Balint Varga pobednici Međunarodne biciklističke trke

21.05.2018. 14:11 14:14
Izvor: Privatna arhiva

Matej Blaško iz Slovačke iz Slovačke pobedio je prvog dana, a Balint Varga iz Mađarske drugog dana Međunarodne biciklističke trke „Trofej sajamskih gradova“.

Prvog dana trka je vožena u Novom Sadu, na detelinarskom delu Bulevara Evrope, između dva kružna toka. Posle 87 i po km vožnje u 25 krugova (svaki obima tri i po kilometra), pobedio je Matej Blaško u vremenu 2:05,42 časova. U konkurenciji 80 biciklista iz osam evropskih zemalja drugo mesto osvojio je Mario Holclajtner iz Austrije, dok je na trećoj poziciji trku završio najbolje plasirani srpski vozač Admir Kolašinac, član beogradskog Partizana.

Pre nadmetanja biciklista nastupile su biciklistkinje na trci „Trofej sajamskog grada“. Pred njima je bila nešto kraća staza, a slavila je Mađarica Sofija Sabo ispred Slovakinje Petre Mačkove na drugom i Rumunke Andree Jonesku na trećem mestu. Najbolje plasirana Srpkinja bila je šestoplasirana Maja Savić iz novosadskog Dubla.

Drugog dana karavan se preselio u Kovilj. Kružnu stazu dugu 108 km, podeljenih u 15 krugova (svaki obima 7 i po kilometara), oko poseda manastira Kovilj, prvi je savladao gost iz Mađarske Balint Varga. U sprintu petorice vozača Varga je slavio u vremenu 2:44,34, što znači da je vozio prosečnom brzinom 39,4 km na čas. U konkurenciji 86 biciklista iz devet zemalja preostale dve medalje osvojili su takmičari iz Hrvatske Zvonimir Zadro na drugom i Marin Jotanović na trećem mestu. Biciklistički savez Srbije je nadmetanje drugog dana uvrstio u klandar trka za Kup Srbije. Tako je najviše bodova osvojio je Partizanov vozač Jovan Divnić koji je u ukupnom plasmanu bio 11. Na drugo mesto za Kup plasirao se član Šumadije Nikola Matejić, dok je trećeplasirani njegov klupski drug Đorđe Đurić.

U ženskoj konkurenciji pobednica trke na Detelinari Mađarica Sofija Sabo odbranila je primat u konkurenciji lepšeg dela karavana i u Kovilju. Pobedila je ispred zemljakinja Timee Bajorf na drugom i Ester Temela na trećem mestu.

Članica novosadskog Dubla Maja Savić na sedmom mestu najbolje je plasirana srpska takmičarka. Tik izanje plasirala se Somborka Ivana Vilim, dok je Teodora Savić Popović iz Kraljeva takmičenje završila na 11. mesto, što je bilo dovoljno za treću poziciju u takmičenju za Kup Srbije.

Oba dana uvodno takmičenje je bilo takmičenje osnovaca. Trke su odlično organizovali Biciklistički savez Vojvodine, BK Velo i BK Dubl iz Novog Sada, pod pokroviteljstvom Grada Novog Sada.