Jevreji iz celog sveta na Đerbi, u srcu arapskog Tunisa
ĐERBA: Više hiljada Jevreja iz celog sveta palili su uz molitvu i poruke mira i zajedništva sveće u najstarijoj sinagogi u Africi, La Gribi, koja se nalazi na ostrvu Đerba, u Tunisu, i tako proslavili praznik Lag B''Omer.
Taj praznik Jevreji su obeležili prošle sedmice na ostrvu u kome živi velika jevrejska zajednica, a festivalu koji traje sedam dana prisustvovalo je i lokalno stanovništvo drugih, brojnih veroispovesti.
"Ovo je veoma važna poruka da Muslimani i Jevreji mogu da žive zajedno. Poslaćemo poruku da Izrael i Palestina budu kao Đerba", rekao je predsednik Islamske zajednice Hasan Šahloni.
Sinagoga La Griba, u kojoj se čuva najstarija tora, svake godine je mesto hodočašća na 33. dan Uksrsa.
Na versku ceremoniju koja se obeležava svakog maja najviše Jevreja dolazi iz Francuske. Oni, kao i svi ostali hodočasnici koji u Đerbu stižu iz svih krajeva sveta, donose razne suvenire i hranu, koju zatim služe u okviru religioznih obreda, a suvo voće koje se našlo na trpezi blagosiljano je na početku proslave.
Porta Sinagoge gde su se hodočasnici okupili da pevaju i proslavljaju praznik okićena je zastavama Tunisa, kao i verskim porukama. Učesnici festivala mogli su da pazare ručno izrađen nakit, maslinovo ulje, hranu, pletene korpe, marame, keramičke posude...
Sanga Koel iz Francuske kaže da joj je namera da provede divne trenutke sa porodicom.
"Moji roditelji su iz Tunisa. Poznajem i volim ovu zemlju. Ovo danas je jedno religijsko okupljanje - molimo se za ljubav i mir u celom svetu. Pevamo, igramo...", rekla je Koel.
Parižanka Ivon Berest ističe da je više od deset puta bila na ostrvu Đerba, i da je veoma srećna što turizam u Tunisu ponovo zauzima mesto koje mu pripada.
Na festivalu učestvuju i devojčice koje pohađaju časove u jevrejskoj školi u Đerbi, a senior program menadžerka za Maroko i Tunis Valeri Dejvis naglašava da je retko gde videla da neko sa toliko radosti i odgovornosti dolazi da se obrazuje.
"Nalazimo se u jednoj od najneverovatnijih jevrejskih zajednica na svetu koja ovde ima pozitivnu demografiju. To znači da Jevrejska zajednica raste u jednoj muslimanskoj zemlji, a inače svuda u svetu opada. Imamo tri vrtića i to za decu do dve godine, za decu do pet godina i za decu od šest godina. Dečaci i devojiče su razdvojeni", rekla je Dejvis.
Ona je ukazala da su do 2012. godine mnoge devojčice prekidale svoje obrazovanje, a da se to promenilo zahvaljujući devojkama koje su odlučile da drže časove u Sinagogi.
Od 13 devojčica uzrasta do 15 godina, koliko ih je bilo pre samo nekoliko godina, sada se školuje više od 1.000 njih. Ona je navela da postoji još jedan sistem obrazovanja.
"Nova zgrada jevrejske zajednice će, nadamo se, biti završena do nove školske godine", rekla je ona i dodala uz osmeh da je atmosfera u školi sjajna.
U jevrejskoj zajednici, navode da su zadovoljni životom u Đerbi i da svojim primerom pokazuju da svi zajedno, bez obzira na veroispovest, mogu da žive u slozi.
Jevreji već više od 2.000 godina žive u Tunisu, a Sinagoga La Griba stara više 2.000 godina našla se na meti ekstremista 2002. godine, pa je tako sada pojačana bezbednost.
Posetioci pre ulaska u portu obavezno prolaze bezbednosni pregled kako bi se sprečilo da se eventualno ponovi napad na to izuzetno značajno zdanje za vernike.
Sinagoga La Đerba ima belu fasadu sa plavim prozorima, a za razliku od spoljašnosti koja je vrlo jednostavna, unutrašnjost je orijentalna, ukrašena i zastakljena prozorima vitraže, a za njenu istoriju vezuju se različite legende.