OkoTVoko: Saharski vetar protiv Revizorske institucije
Državna revizorska institucija pozitivno je ocenila poslovanje Regulatornog tela za elektronske medije, uz zaključak da REM ne krši obavezu dobrog poslovanja.
Savet Regulatornog tela za elektronske medije napregnuo je vijuge i obrisao prašinu s tastature, objavivši na sajtu poslerevizioni izveštaj sa samohvalećim zaključkom da su izdominirali, barem u finansijskom smislu. No, da li je baš sve ružičasto, a ne mislim pritom na TV Pink?
Naime, na osnovu „Izveštaja o reviziji finansijskih izveštaja i pravilnosti poslovanja Regulatornog tela za elektronske medije za 2016. godinu", Državna revizorska institucija izdala je mišljenje s rezervom o finansijskim izveštajima i mišljenje sa rezervom o pravilnostima poslovanja. Ove rezerve REM je pokušao da ispravi, u čemu, je, kažu u DRI, delimično uspeo, ali su zbog napora da poprave stvari ipak pozitivno ocenjeni, iako su neka pitanja ostala otvorena.
Iako se REM-ovci hvale da su poslovali u skladu s propisima, sudeći po izveštaju o izveštaju, neko u računovodstvu ipak se malo zaneo. Tako je REM bio obavezan da ispravlja način na koji vodi knjige, i to od prvog do poslednjeg slovceta, odnosno broja. Prema primedbama, u Regulatornom telu za elektronske medije nije bilo ni interne revizije, a celo poslovanje vodili su po pogrešnim pravilnicima. I pare koje su ostavili za sudsko "ne daj bože" morali su da preknjiže, odnosno vrate, a malo su im se otele i javne nabavke, pa su i tu morali da se peglaju. Dobro, ne baš peglaju, više čiste, pošto su bile u pitanju usluge spremanja poslovnog prostora. Među REM-ovim gresima navodi se i neposlata lista najvažnijih događaja od posebnog značaja za građane u Republici Srbiji, na šta je reagovao adresat, Evropska komisija.
Oni su, pak, imali još par primedbi. Tako se EK u Godišnjem izveštaju o napretku Srbije na putu ka Evropskoj uniji, dotakla i Regulatornig tela za elektronske medije, ističući da ono mora da bude operativno u punoj meri. Drugim rečima, da počne da radi posao zbog kojeg je i osnovano. Da bi se to postiglo, kažu Evropljani, potrebno je da se ovom telu daju šira ovlašćenja: neophodno je, kažu, omogućiti ovom telu da reaguje na narušavanje programskih koncepata i sadržaja programa za koje su dobijene frekvencijske licence, tako što će mu biti omogućeno da propisuje novčane kazne.
Za sada se sve završava prećenjem prstom i žalbama najčešće upućenim višoj sili, Prirodi ili Gospodu, u zavisnosti od religioznih uverenja članova Saveta. U međuvremenu, Evropska komisija ističe da su govor mržnje i diskriminatorna terminologija često tolerisani u medijima i da su retki slučajevi da su nadležna regulatorna tela reagovala. O tome, kao i o skandaloznim dešavanjima u rijaliti programu koji je, uprkos naporima Javnog servisa Srbije da ih prikaže kao nebitan faktor u našim životima, već smo pisali - s istim učinkom kao i maločas pomenuta obraćanja božanstvima.
Šta nam pokazuje ovaj izveštaj nad izveštajima o izveštaju? Pre svega, da je REM-u stalo do toga da mi mislimo kako oni nešto rade, iako se to na prvi pogled ne vidi. Ne vidi se ni na drugi i treći, ako ćemo pravo. A da li će se nekad videti, zavisi i od države pošto je, kao osnivač, dozvolila da u Savetu, od potrebnih devet, sedi samo šest članova, čime se njihove odluke smeštaju u kategoriju upitnih. Da li će REM reagovati izveštajem na izveštaj Evropske komisije, ili će zabiti glavu u pesak, pokazaće naredni dani. Mada, deluje da će iskoristiti nalet saharskog vetra: gle, već se ispred sedišta REM-a napravila peščana dina, pa što da se ne iskoristi.
Ivana Vujanov