Dve decenije od smrti novinara i publiciste Miodraga Kujundžića
Na današnji dan navršava se dve decenije od smrti novinara, publiciste, pozorišnog i filmskog kritičara našeg lista Miodraga Kujundžića (Beograd, 1926 - Novi Sad, 1998).
Gradska biblioteka u Novom Sadu tim povodom priprema da tokom godine izložbom predstavi njegov legat. Kujundžićeva porodica je 2016. Gradskoj biblioteci poklonila rukopisnu i dokumentarnu zaostavštinu, kao i deo biblioteke. Pored rukopisne građe, uglavnom objavljenih tekstova, ovaj poklon sadrži veliki broj fotografija, ličnih dokumenata, prepiske sa značajnim stranim i domaćim ličnostima iz sveta umetnosti i kulture, kao i mnogobrojna dokumenta i dragocene lične predmete. Poklonjeni knjižni fond uglavnom se odnosi na retka izdanja i primerke s posvetama. Ova izložba, kako napominju u Gradskoj biblioteci, treba da podseti javnost na jednog od najznačajnijiih novinara i kritičara u Novom Sadu u drugoj polovini 20. veka, ukaže i na rad „Dnevnika” kao najznačajnijeg dnevnog lista u kojem je Kujundžić bio zaposlen, kao i radio i televizijske stanice, pozorišna i fimska ostvarenja o kojima je pisao. Gradska biblioteka, uz izložbu čiji je autor Blaženka Marković, prikupila je i tokom godine bi trebalo da objavi, knjigu televizijskih, radio i filmskih kritika koje su nastajale tokom četrdeset godina Kujundžićevog kritičarskog rada. Miodrag Kujundžić je više od tri decenije bio zaposlen u redakciji „Dnevnika”, sarađujući u svim rubrikama u listu, od novinara-informatora i komentatora, preko pomoćnika urednika i urednika kulturne rubrike. Iskazivao se u raznim novinarskim žanrovima, ali pre svega bio je pozorišni i filmski kritičar (jedan od retkih koji su pratili Sterijino pozorje, Festival malih i eksperimentalnih scena u Sarajevu, Susrete vojvođanskih pozorišta i Filmski festival u Puli od samog početka) kao i pisac kratkih novinskih eseja o ličnostima, pojavama i delima iz različitih oblasti kulturnog života. U ranijem periodu intenzivno je pisao i likovnu kritiku, a objavio je i prvi kritički osvrt na televizijski program u Jugoslaviji. Kao kritičar i izveštač pratio je i ostale pozorišne festivale: Bitef, Festival kratkometražnog i dokumentarnog filma, Filmski festival u Veneciji i Karlovim Varima i mnoge druge. Na mnogima je bio i član žirija. Kao jedan od prvih pozorišnih kritičara u listu „Dnevnik”, pratio je repertoar Srpskog narodnog pozorišta, Pozorišta mladih, Novosadskog pozorišta, Narodnog pozorišta u Somboru, ali i ostalih vojvođanskih pozorišta: bio je regionalni pomoćni selektor Sterijinog pozorja. Bavio se i istorijom pozorišta, beležio intervjue sa glumcima. Na njegov predlog ustanovljene su nagrade „Dnevnika” za pozorišnu kritiku i glumačko ostvarenje, koje se dodeljuju na Sterijinom pozorju. Nagrada „Dnevnika” i Sterijinog pozorja za pozorišnu kritiku nosi danas ime Miodraga Kujundžića.
- Istoričar umetnosti po formalnom obrazovanju i odista velikog dijapazona znanja iz ostalih oblasti umetnosti, kao pravi izdanak građanske porodice koja je u levoj ideji prepoznala svoje humanističke ideale, proveo je u novinarstvu čitav svoj radni vek, pišući o pozorištu, filmu, operi, likovnim umetnosti, ali i o vrućim političkim temama, uvek esplicite iznoseći svoj stav i angažman, demonstrirajući svoju individualnost u kojoj su se kako neko reče, mešali fajter i sanjar, humanista i moralista, liberal i konzervativac, pisac i kritičar, tumač i čitalac – predstavila je Kujundžića u jednom tekstu u časopisu “Scena” pozorišna kritičarka Darinka Nikolić.
Osim u „Dnevniku”, sarađivao i u mnogim književnim listovima i časopisima u kojima je objavljivao eseje i oglede o književnosti i pozorištu, kao i putopisne zapise. Objavio je i niz knjiga putopisne proze, oglede o prvacima Srpskog narodnog pozorišta i razgovori sa njima, zbirke izabranih pozorišnih eseja i kritika, kao i knjige prevoda sa italijanskog jezika. Dobitnik je brojnih nagrada.
K. R.