Portret Đinđića iz pera 15 intelektualaca
BEOGRAD: O viziji nekadašnjeg predsednika srpske vlade, o tome čime je zadužio narod, ali i kako bi Srbija izgledala da je on uspeo, svoje mišljenje iznelo je petnaest srpskih intelektualaca objavljenih u knjizi "Đinđić" koju je nedavno objavla izdavačka kuća "Vukotić media"
Reč je o zbirci novih i aktuelnih tekstova i tekstova onih koji su poznavali bivšeg premijera koji, svako iz svog ugla, gradi sliku autentičnih sećanja na njega.
Tako je akademik Ljubomir Simovoć Zorana Đinđića video kao najinteligentnijeg i najpreduzimljivijieg čovek na srpskoj političkoj sceni.
"On je bio model nove, mlade, modrene, evropsk Srbije. Pucnji u Zorana Đinđića su pucnji u tu Srbiju." napisoa je svojevremeno Simović.
Sociolog Zoran Stojiljković u tekstu napinje da je Zoran Đinđić imao redak dar da bude dobar operativac i organizator.
"Njegova tragična smrt, odnosno ubistvo koje je izvršilo kriminalno-političko podzemlje, sa kojim je planirao da se obračuna, kako u Srbiji mafija ne bi imala državu i posebno sahrana marta 2003. godine, ukazuju na prisustvo tek posthumne "harizmatičnosti" i osećanja prihvatanja i divljenja u većem delu Srbije prema političaru koji za života nije bio preterano omiljen" napisao je Stojiljković.
Akademik Dušan Kovačević pita se da li će ikada mir i sigurnost biti iznad svake dnevne politike kao najvažniji razlog da se u zemlji Srbiji ostaje, opstaje i živi onoliko koliko nam je suđeno.
"Dugo putovanje i svitanje traju vekovima. I kada pomislimo da će da svane, život nam se smrači. Uvek je neko drugi kriv. U većini pomračcenja jeste, samo što i mi ponekad, ugasimo svetslost sveće" napisao je Kovačević.
Autorske tekstove u knjzi "Đinđić" potpisali su i Latinka Perović, Vesna Pešić, Goran Marković, Zoran Živković, Branislav Lečić, Gordana Matković, Božo Prelević, Vesna Mališić, Dragan Velikić, Dobrica Đosić i Manojlo Vukotić