Sprema se unakrsni lov na skrivene bogataše
NOVI SAD: O unakrsnom ispitivanju imovine kod nas se govori već više od 20 godina. Bilo je bombastičnih najava, pokušaja, ali se od toga nije dalje odmaklo. Stručnjaci nemaju dilema o tome kako da taj posao uspe: potrebna je politička volja da se to uradi, zatim dobro obučeni poreznici i strpljenje. Jer to nije posao koji se može uraditi od danas do sutra, kako se to kod nas obično očekuje.
Unakrsno ispitivanje imovine bilo je tema i na nedavno završenom Biznis-forumu na Kopaoniku.
Odgovarajući na pitanje kada će Poreska uprava sprovesti unakrsnu kontrolu koju omogućava Zakon o poreskom postupku, direktorka PU Srbije Srbije Dragana Marković rekla je da to u prethodne dve decenije nije rađeno na pravi način. Kao bitan razlog navela je složenost posla, ali i sistematizaciju u PU.
Imamo želju da se time bavimo u budućnosti, rekla je Dragana Marković i dodala da će do kraja ove godine doneti novi akt o sistematizaciji pa će moći da prošire provere i na taj deo.
Ekonomista MMF-a Pjetro Dalari je na panelu na Kopaoniku primetio da za unapređenje poreskog sistema i rada poreskih uprava mora da postoji politička volja i podrška.
Tek onda taj posao može se uraditi kako treba, a izvan uticaja raznih interesnih grupa. On smatra da naša Poreska uprava to može izneti.
Tokom poslednjih nekoliko godina Poreska uprava je zaista dobro poslovala – važno je da nastavi u tom pravcu, rekao je Dalari, i dodao da se nada da će MMF i dalje biti angažovan i sarađivati s PU Srbije.
Naši stručnjaci, kazao je dalje, žele da vide fer i transparentno poslovanje Poreske uprave.
Ostvarenje tog cilja nije lako i može potrajati, a uprava ne može uspeti sama, poručio je Dalari.
Od provere treba da strepe oni čija su imovina i stil života u nesrazmeri s platama i ostalim prihodima koje su zvanično prijavli poreznicima. To se odnosi na one koji voze „audi” i istovremeno primaju socijalnu pomoć, a letuju na Havajima i sličnim destinacijama.
O tome koliko je to težak posao za poreznike, dr Aleksandar Vasiljević s Fakulteta za pravne i poslovne studije „Dr Lazar Vrkatić” u Novom Sadu kaže:
Poreznici će morati da provere imovinu u Katastarskoj službi, objašnjava on.
Kako kaže, u tom poslu im je od pomoći i naš zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma.
Ne možete tek tako kod nas da dođete u banku i uložite, recimo, milion evra a da ne morate da dokazujete odakle vam novac. To će svakako biti od pomoći ekipama koje se budu bavile unakrsnim ispitivanjem, poručuje Vasiljević.
Poreska uprava Srbije je lane naplatila 1.347,8 milijardi dinara poreza, ili 14,6 odsto više nego 2015. Naplaćeno je i 300,1 milijardi PDV-a, što je rekord.
Istovremeno, poreznici su u 2017. podneli 1.583 krivične prijave protiv 2.137 lica a za 1.700 dela.
Slobode je lišeno 116 osoba. Otkriveno je 129 „peraćih” i fantomskih preduzeća.
Poreska uprava ima novu organizacionu strukturu i ubuduće će imati najviše 39 filijala.
D. Vujošević