Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Andrea Popov Miletić - mlada snaga literarne scene

08.03.2018. 08:56 09:04
Piše:
Foto: A. Miler

Predstavnica literarne scene mladih Andrea Popov Miletić (32), u jeku aktuelne teme titule našeg grada kao Evropske prestonice kulture 2021. godine, provela je mesec dana na rezidencijalnom programu za pisce u Pečuju, gde je poslata zajedničkom odlukom predstavnika Fondacije „Novi Sad 2021” i urednika časopisa „Polja” Alena Bešića.

Bila je to prilika za upoznavanje grada koji je istu titulu poneo 2010. godine, ali i za susret s kolegama piscima, lokalnim stanovništvom, kao i rad na sopstvenim delima.

„Ideja je bila da tamo ne budem turista, nego da, kao stanovnik Pečuja, upoznam njihov kulturni život, budem u kontaktu s piscima i novinarima, da kasnije mogu da uporedim dva grada i donesem iskustva s obzirom na to da je Pečuj 2010. godine bio Evropska prestonica kulture“, priča Andrea.

“Odlaziš u potpuno drugi kontekst, tamo si plaćen i cenjen zbog onoga što radiš, imaš mesec dana da se u pravom smislu hraniš kulturnim sadržajima“, dodala je naša sagovornica.

Jedina obaveza pisaca-rezidenata tokom boravka u Pečuju bila je pisanje svojevrsnog dnevnika, a ti tekstovi će na proleće biti objavljeni u višejezičnom zborniku.

„Zaista mi je bilo interesantno da saznam šta su sve uradili zahvaljujući tituli Evropske prestonice kulture. Njihova kulturna četvrt „Žolnai”, u sklopu koje se održavaju izložbe, koncerti, radionice... izuzetno je dobro organizovana. Postoji i porodični deo, u kojem su Planetarijum i Lutkarsko pozorište, a posebno me je oduševio Interaktivni centar nauke. Moj utisak je da stanovnici Pečuja više koriste kulturne sadržaje u odnosu na nas. Zaista postoji mnogo razloga da nam taj mali grad bude uzor“, rekla je Andrea.

Andrea Popov Miletić provela je mesec dana na rezidencijalnom programu za pisce u Pečuju, gde je poslata zajedničkom odlukom predstavnika Fondacije „Novi Sad 2021” i urednika časopisa „Polja” Alena Bešića

Andrea Popov Miletić svakodnevno se bavi pisanjem proze, esejistikom, prevođenjem, lekturom... Trenutno radi na scenariju dokumentarnog filma Nenada Miloševića „Voli i ćuti”, koji govori o traganju za izgubljenim vremenom na Balkanu, a u toku je i izrada novog rukopisa – lirske proze o građenju malih svetova unutar ovog postojećeg.

„Uskoro će biti objavljen jedan višejezični zbornik o pomirenju u regionu, u kojem će se naći i moja priča prevedena na makedonski i albanski jezik. Izlaz iz nesigurnosti spisateljskog posla vidim u udruživanju pisaca iz nekadašnjih jugoslovenskih republika i tome da se podržavamo i promovišemo jedni druge. Učestvujem isključivo na konkursima koji nemaju nacionalistički i patetičan predznak“, otkriva perspektivna poetesa.


Blogerka, pisac...

Mlada novosadska spisateljica Andrea Popov Miletić je za kratko vreme postigla mnogo. Diplomirala je komparativnu književnost na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, a tokom studija dve godine je radila kao novinarka u listu „Dnevnik”. Pisala je članke o gradskim dešavanjima, koncertima, izložbama i festivalima, akademskoj zajednici, marginalizovanim grupama, ekologiji, evropskim integracijama... Ima i svoj blog „Čajanka pod stolom”. Napisala je knjigu pripovedaka „Bezazlene crtice”. Kao najbolji neobjavljeni rukopis-prvenac na srpskom jeziku mladog autora do 35 godina, knjiga je objavljena na konkursu SKC „Kragujevac” 2013. godine.


Naša sagovornica se bavila i volonterskim radom. Pomagala je romskoj deci osnovnoškolskog uzrasta s Adica u savladavanju školskog gradiva, a učestvovala je i u projektu čitanja i snimanja zvučne literature za slepe i slabovide studente. Marginalizovane grupe, emocije i život „običnog” čoveka česta su inspiracija i tema njenog literarnog opusa.

„Društvene nepravde su me uvek okupirale, time sam se bavila i dok sam radila u „Dnevniku”, i kasnije u stvaralaštvu“, iskrena je Andrea.

„Možda zvuči naivno, ali uvek sam se trudila da te nepravde ispravljam, da dam glas malim ljudima. Prolaziš kroz ovaj grad i vidiš da ljudi koji žive s nama, loše žive. Potrudiš se da pomogneš koliko možeš, makar i kroz pisanje. Možda idealistički zvuči da time možeš da menjaš svet, ali ne možeš da budeš nesvestan sadašnjeg trenutka. Mislim da svaka dobra književnost u tom smislu mora biti angažovana“, zaključila je Andrea Popov Miletić.

B. Pavković

Piše:
Pošaljite komentar