Ministarstvo pozvalo struku i NVO da nastave javnu raspravu
BEOGRAD: Ministarstvo pravde pozvalo je predstavnike strukovnih udruženja i civilnog sektora da nastave učešće u javnoj raspravi povodom izmena Ustava u oblasti pravosuđa, ističući da je za izmene najvišeg pravnog akta države potrebno da se čuju svi stavovi.
Treba da se čuju sva mišljenja i kritike, kako stručne javnosti i civilnog sektora, tako i predlagača amandmana, bez obzira da li se konkretni stavovi pojedinaca dopadaju nekom od učesnika javne rasprave, napominju u Ministarstvu pravde i podsećaju da je baš zbog toga ministarstvo organizovalo dva kruga javne rasprave.
Prvi krug je održan uoči objavljivanja Radnog teksta izmena Ustava, a drugi je započeo nakon objavljivanja predloga ustavnih amandmana 22. januara i trajaće do 8. marta.
U Ministarstvu pravde napominju da je javna rasprava mesto gde svako treba i ima pravo da kaže svoje miljenje, bez obzira koliko se ono razlikovalo od stava ili mišljenja drugih, te da zato napuštanje jučerašnjeg okruglog stola u Novom Sadu od strane predstavnika određenih strukovnih udruženja i civilnog sektora otvara sumnju da su se oni unapred pripremali da napuste javnu raspravu o Radnom tekstu amandmana na Ustav.
Okrugli sto u Novom Sadu je ipak nastavljen uz prisustvo predstavnika drugih udruženja sudija tužilaca.
Prilika da predstavnici strukovnih udruženja i civilnog sektora nastave učešće u javnoj raspravi je novi okrugli koji će biti održan u ponedeljak 26. februara u Nišu.
Profesor ustavnog prava Ratko Marković ocenio je da je radni tekst od 24 amandmana na Ustav Srbije Ministarstvo pravde sastavilo kako bi se očuvala, a ne odstranila politizacija pravosuđa.
Marković, koji je učestvovao u pisanju Ustava Srbije iz 1990. i Ustava Jugoslavije iz 1992. godine, na skupu „Javno slušanje profesora - Prilog javnoj raspravi o radnoj verziji amandmana na Ustav Srbije“, podsetio je da jedan od uslova za prijem Srbije u „društvo organizovanih evropskih država“ da političari i političke stranke „drže ruke dalje“ od sudova i tužilaštva, čemu se oni protive.
Naveo je da su u tom nastojanju u amandmane, na primer, uvedeni „istaknuti pravnici“. Njih, kaže, bira skupština za Vrhovni savet sudstva, a oni ne moraju biti zaista istaknuti, jer takvi postaju skupštinskim izborom.
Dodao je da sudska vlast treba da bira samu sebe, te da je za zakonodavnu i izvršnu vlast osnov legitimnosti poverenje većine birača, a za sudsku vlast osnov je poverenje struke.
Marković je izneo zamerku što se u javnosti i medijima minorizuje značaj ustavne promene sa čak 24 amandmana na važeći Ustav Srbije, navodeći primer SAD u kojoj je, kako primećuje, za 230 godina doneto svega 26 amandmana.
U ministarstvu podsećaju da će javna rasprava trajati do 8. marta, kao i da zainteresovani, pored učešća u preostala dva okrugla stola, mogu Ministarstvu pravde da dostave i svoje pismene komentare, sugestije i predloge.