Sremski Karlovci dobijaju hitnu pomoć
Kao rezultat nastojanja lokalne vlasti u Sremskim Karlovcima da podigne nivo zdravstvene zaštite stanovništva, te u vezi s tim i dogovora s gradskim čelnicima u Novom Sadu, počela je adaptacija dela karlovačke ambulante za potrebe rada dežurne službe Zavoda za hitnu medicinsku pomoć.
U narednih 30 dana radnici beogradskog preduzeća SB E&C d. o. o. osposobiće prizemlje te zgrade, u kojoj je pre rekonstrukcije iz 2012. godine bila pedijatrija, u ordinacije u kojima će dežurati zaposleni novosadskog Zavoda za hitnu medicinsku pomoć.
„ Vodeći računa o potrebama građana Sremskih Karlovaca, pokrenuli smo rekonstrukciju tog prostora“, kaže predsednik karlovačke opštine Nenad Milenković: „Vrednost radova je 3.796.000 dinara i oni će biti finansirani iz opštinskog budžeta, dok je opremanje prostora obaveza Zavoda za hitnu medicinsku pomoć. Smatramo da će taj potez biti od izuzetnog značaja za stanovnike Sremskih Karlovaca, posebno kad govorimo o starijim sugrađanima i činjenici, koju potvrđuje zvanična statistika, da se potreba za hitnim zdravstvenim intervencijama najčešće javlja u večernjim i noćnim satima. Siguran sam u to da ćemo adaptacijom pomenutog prostora i otvaranjem dežurstva Hitne pomoći u Sremskim Karlovcima stvoriti uslove za zdravstvenu zaštitu kakava dolikuje čoveku u vremenu u kojem živimo.”
U budućoj ambulanti Hitne pomoći, koja će raspolagati površinom od 122 kvadratna metra, izvode se građevinski, zanatski, elektro i termomašinski radovi. Hitna pomoć će imati čekaonicu, prijemnu ordinaciju, previjalište, lekarsku sobu i dva toaleta, jedan za pacijente i drugi za osoblje. U ambulantu će se ulaziti na dva ulaza. Nekadašnji ulaz u taj deo zgrade se zadržava i njega će koristiti pacijenti koji dođu peške, a s druge strane objekta se otvara novi zbog prilaza kolima.
Nakon adaptacije zgrade ambulante, koja je počela 2012. godine, ceo prvi sprat je ostao neiskorišćen. Privođenje nameni prostora nekadašnje pedijatrije samo je prvi korak ka unapređenju zdravstvene zaštite i boljem iskorištenju prostora. U planu je da se kvalitet medicinskih usluga podigne na viši nivo i uvođenjem određenih specijalističkih službi i unapređenjem nekih sadašnjih.
„Sremski Karlovci su jedina od 45 opština u Vojvodini koja nema Dom zdravlja pod svojom ingerencijom. Usluge primarne zdravstvene zaštite Karlovčanima pruža novosadski Dom zdravlja i to je u ovom trenutku prednost. Iz razgovora s nadležnim institucijama došli smo do zaključka da bi procedura osamostaljivanja Doma zdravlja dugo trajala, a pitanje je koliko bi opština s buyetom od 370 miliona dinara mogla uticati na zdravstvenu zaštitu stanovništva. Zato se naši potezi u tom pogledu zasnivaju na saradnji s gradskim i pokrajinskim institucijama“, kaže Milenković.
Z. Milosavljević
Foto: Đ. Radivojević