Tema "Dnevnika": Magične pečurke zamena za LSD
Pregledajući poštanske pošiljke, carinici su prekjuče u jednom paketu, koji je stigao iz Holandije za naručioca u Kovačici, pronašli tri kesice i plastičnu kutiju sa sporama pečuraka.
U drugom paketu, poslatom iz Austrije u Beograd, pronađena su dva šprica specijalnog organskog rastvora s pečurkama „cubensis golden teaćer spore syringe”. Da bi se utvrdilo da li je pronađena roba na listi zabranjenih supstanci ili psihoaktivnih kontrolisanih supstanci, predata je u dalju nadležnost policiji.
To nije prvi put da carinici u pošiljkama pronalaze pečurke za koje se sumnja da imaju halucinogeno dejstvo. Tako su prošle godine u pošiljci, koja je iz Holandije upućena primaocu u Čačak, pronašli spore za gajenje halucinogenih pečuraka.
Pečurke, koje se koriste kao droga, ne stižu u našu zemlju isključivo iz inostranstva. Pojedinci se odlučuju da sporne pečurke uzgajaju u ilegalnim laboratorijama, odnosno u kućnim uslovima.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Zrenjaninu otkrili su decembra prošle godine laboratoriju za uzgoj halucinogenih pečuraka s kompletnom opremom i uhapsili pet osoba. Takva laboratorija otkrivena je i u Šapcu.
Te pečurake u Srbiji poslednjih godina dobijaju sve više na popularnosti. Korišćenje halucinogenih pečuraka kao opijata danas je postalo moderno, kao i uzgajanje. Pojava je veoma rasprostranjena i predstavlja ozbiljan problem.
Pomenute pečurke spadaju u psihodelične droge poput LSD-a i mogu snažno promeniti način na koji neka osoba doživljava svet, a dovode u stanje duboko izmenjene svesti. One izazivaju halucinacije i euforiju, ali su veoma štetne po mozak i psihu. U kombinaciji s alkoholom su još opasnije jer mogu navesti na samoubistvo, upozoravaju stručnjaci.
Naučnici koji su proučavali uticaj aktivnih sastojaka u psihodeličnim gljivama otkrili su da ljudski mozak pokazuje sličnu aktivnost tokom „tripa” kao i kada sanja. Te pečurke imaju jako dejstvo poput hemijske supstance LSD, dostupne su u prirodi i lako se uzgajaju u kućnim uslovima. Nazivaju ih i magičnim, čarobnim ili ludim pečurkama jer poseduju psihoaktivne supstance poput psilocibina koji proizvodi promene opažanja. Ipak, njihov efekat je uglavnom slabiji od efekta LSD-a. Fizičke posledice su izraženije, dolazi do ubrzanog rada srca i povećanja krvnog pritiska. Propratne posledice su mučnina, povraćanje i bol u stomaku, a dugoročne posledice mogu da budu takozvani flešbekovi, dok kod dužeg i redovnog konzumiranja mogu dovesti do pojave psihoze ili drugih psiholoških poremećaja.
Magične, čarobne ili lude pečurke su gotovo po pravilu male i smeđe boje, a kakarkteristične su jer posle branja brzo poprime tamnoplavičastu boju i izgledaju kao grudvice pepela.
Zavisnici u Srbiji najčešće koriste dve vrste pečuraka: muharu i balegarku, koja raste na stočnoj ili konjskoj balezi. Najčešće se konzumiraju sušene, dok su sveže mnogo jače i opasnije .
Muhara (amanita muscaria), poznatija kao „čarobna pečurka”, raste u simbiozi s određenim drvećem, pa je nije moguće uzgajatu. Dostigne visinu i do 25 centimetara, a toliki može da joj bude i prečnik šešira.
Balegarke su poslednjih godina postale pravi trend. Najpoznatije su rsilocibe corpophilia i paneolus sphinctrinus. Te sitne i neugledne gljive, tankih drški i malih šešira, rastu na opalom lišću, truloj travi, izmetu krupne stoke, u oborima, stajama…
Njihovo delovanje najčešće počinje pola sata do sat nakon konzumiranja. Početak delovanja zavisi i od toga koliko je i kada korisnik jeo pre uzimanja pečuraka i brzine metabolizma. Prilikom delovanja te pečurke izazivaju osećaj sličan strahu i teskobi, a može se javiti lažni osećaj povišene energije i promene u opažanju okoline. Prisutan je i osećaj da vreme sporo protiče, a uobičajena je i pojava vizuelnih halucinacija.
Halucinogene droge ne mogu da se koriste dugo i često. Veoma su potentne i dovode do dezorganizacije i stanja opšteg ludila, a po neželjenim dejstvima ne razlikuju se od sintetičkih droga.
Neki naučnici i lekari smatraju da te gljive ne ostavljaju trajne posledice na ljudski mozak, dok se drugi ne slažu s tim mišljenjem.
Gljiva muhara, na primer, u većim količinama može dovesti do smrti.
U našoj zemlji raste nekoliko vrsta psihodeličnih gljiva, dok je njihovo uzgajanje zabranjeno. Magične, čudesne ili lude gljive predstavljaju najveću opasnost po mlade ljude, jer posežu za njima iz čiste radoznalosti, a nisu svesni toga koliko su one opasne.
D. Nikolić