EU ne traži priznanje KiM, u igri i model dve Nemačke
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je odluku španske vlade da Kosovo isključi iz pregovora o proširenju EU logičnom. Ujedno je precizirao da, po predsedniku Evropskog parlamenta Antoniju Tajaniju, obavezujući sporazum o KiM „ne podrazumeva priznavanje”.
Rekao je da još nema tačne forme u kojoj bi taj sporazum trebalo da bude potpisan, navodeći da „neke zemlje insistiraju na modelu dve Nemačke”.
Kako je Vučić primetio, zna da to niko ne voli da čuje, ali taj se problem mora rešiti. Smatra da „nije dobro da održavamo zamrznuti konflikt, ali ni da ostavljamo taj problem našoj deci”.
"Treba, međutim, i da nas razumeju: mi ćemo učiniti sve da se problem reši, ali moraju i drugi da čine kompromise – ponovio je srpski predsednik, primetivši da će rešenje najverovatnije biti takvo da obe strane budu pođednako nezadovoljne ili svaka malo zadovoljna. – Za tango je potrebno dvoje, zato moraju kompromise da čine obe strane. Ako uspemo, biće dobro, a ako ne uspemo, ne bi bilo prvi put, već hiljaditi u našoj istoriji, ali to ne bi bilo dobro za Srbiju i za Srbe."
I premijerka Ana Brnabić podsetila je na to da je predsednik Evropskog parlamenta Antonio Tajani nedvosmisleno rekao da Srbija neće morati da prizna jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova da bi ušla u EU.
" Normalizacija s Prištinom i nalaženje dugoročno održivog odnosa s Prištinom obaveza je nas kao političara koji vodimo Srbiju", istakla je Ana Brnabić, uz poruku da joj je drago što predvodi Vladu i što živi u zemlji čiji je predsednik dovoljno hrabar i odgovoran političar da želi da pokrene to pitanje i pokuša da ga reši, da ga ne bi ostavljao budućim generacijama.
Spreman sam za teške teme
"Idem u Hrvatsku, ne očekujem čuda, ali sam siguran da će razgovori biti lekoviti", rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Uveren je da će s hrvatskom koleginicom imati dobre razgovore, a na pitanje kako vidi činjenicu da su predsednica i vlada u raskoraku, napomenuo je da ne razume sasvim argumente da nije vreme za posetu, ali ih prihvata.
" Ako Hrvatska, i pored poziva predsednice, hoće da kaže da nisam dobrodošao – hvala, ako ne žele da razgovaraju – hvala. Ne pada mi na pamet da podilazim bilo kome, da se dodvoravam, ja štitim interese Srbije ", poručio je Vučić.
Smatra da su „razgovori potrebni kada imamo probleme, kada se oni vide i zato hoću da idem u Hrvatsku i da se borim da imamo mir i stabilnost”.
Bićemo spremni za težak, neposredan i otvoren razgovor na sve teme jer ne želimo da bežimo ni od jedne – od nestalih, do rešavanja imovinskih prava Srba, prava na penzije i toga da u pojedinim selima gde žive Srbi nema struje, ali i da pomognemo hrvatskoj zajednici – istakao je Vučić.
Primetila je da je najlakše reći da je to zamrznuti konflikt i prepustiti da „vruć krompir” rešava neko drugi. O tome je juče razgovarala i sa slovenačkim kolegama, s kojima, podseća ima različit stav, pošto je Ljubljana priznala nezavisnost Kosova. Ali, naglasila je, važno je da je „Srbija stvarno pokazala drugačije lice, da ume da bude strpljiva, da ume da razmišlja hladne glave, da možemo da budemo tolerantni i fleksibilni i da poštujemo dogovore i sporazume”.
Ana Brnabić je podvukla da je Briselski sporazum potpisan pre gotovo pet godina i da je Beograd ispunio najveći deo, dok Priština nije ništa, apostrofirajući Zajednicu srpskih opština. Prenela je i slovenačkom premijeru Miru Ceraru da je posebna odgovornost na zemljama koje su priznale nezavisnost, te da je na njima da pozovu Prištinu da bude dovoljno ozbiljna i poštuje te sporazume. Kako je rekla, Beograd je pokazao da je spreman za dijalog. Predsednik Srbije pokazao je da je uvek otvoren za razgovore, istakla je, napominjući da joj je drago što je dijalog podignut na predsednički nivo.
Ana Brnabić je predočila da je svakako „dodatno zakomplikovalo situaciju ubistvo Olivera Ivanovića” i da smatra da je loša odluka što Srbija ne učestvuje u istrazi. Naglasila je da je, samim tim, odgovornost na Prištini, a da, međutim, postoji i deo odgovornosti EU i Euleksa da se ubice pronađu.
Očekujem Dodika na Sretenje
Vučić je rekao da je predsednika RS upoznao s razgovorima u Istanbulu s predsednikom Turske Reyepom Tajipom Erdoganom, kao i bošnjačkim članom Predsedništva BiH Bakirom Izetbegovićem. Naveo je da su razgovarali i o infrastrukturnim projektima i daljoj saradnji Banjaluke i Beograda. Takođe, dodao je, Dodika očekuje na proslavi Dana državnosti Srbije, na Sretenje 15. februara.
Po rečima Mira Cerara, Slovenija izuzetno poštuje i snažno podržava svako nastojanje za nastavak dijaloga Beograda i Prištine i za obezbeđivanje stabilnosti u tom delu regiona.
"Cenim svaki napor predsednika Srbije Aleksandra Vučića, srpske vlade, pa i druge strane, koji vodi tome da se prilike stabilizuju", rekao je Cerar, koji smatra da EU mora da nastavi aktivnu ulogu „da bi se olakšalo uključivanje u taj proces jer je to jedini put da se postigne stabilizacija stanja, da možemo da se posvetimo integracionim procesima koji su najvažniji”. Slovenački predstavnici na sednicama Saveta Evrope, istakao je, naglašavaju da je važno da se Srbija uključi u saradnju s EU i drugim državama u regionu jer je to faktor stabilnosti i ključan deo procesa približavanja Srbije i drugih država Zapadnog Balkana EU.
"Svi ćemo jednom biti u jednoj porodici – EU. Slovenija će političkim putem biti aktivna i u EU i u bilateralnim procesima i unapređivaće proces dijaloga", zaključio je Cerar.
S. Stanković