Jedinica protiv grafita mržnje u akciji
Na fasadi Muzeja Vojvodine nedavno je osvanuo grafiti kukastog krsta uz đavoljev potpis, odnosno tri šestice (666) i uz kratak propratni komentar na engleskom.
Međutim, danas nije dovoljno samo prijaviti neki grafiti „Antigrafiti jedinici” JKP „Gradsko zelenilo” već Komunalna inspekcija treba da izda nalog da bi ta jedinica izašla na teren. Ipak, oni koji su zaduženi za uklanjanje takve primitivne „umetnosti” trude se da delaju u roku od 24 sata.
– Pojava kukastog krsta na zgradi Muzeja Vojvodine, nažalost, nije ništa novo – kaže savetnik direktora „Gradskog zelenila” za medije Ivan Nožinić. – Otkad smo oformili „Antigrafiti jedinicu” pre gotovo četiri godine, kukasti krstovi su ubedljivo najčešći simboli mržnje koji se pojavljuje u Novom Sadu i koje uklanjamo. Poražavajuća je činjenica da se u gradu u kojem se pre samo 76 godina dogodio najveći zločin u istoriji, Novosadska racija, dešava tako nešto, i to gotovo svakodnevno. Da li je u pitanju neznanje mladih šta fašizam nosi sa sobom ili je ta ideologija počela da pušta korenje i kod nas – to je pitanje za sociologe i psihologe.
Tokom protekle godine „Antigrafiti jedinica” je intervenisala više od stotinu puta u svim delovima grada, a najčešće na Limanima, Novom naselju i Detelinari, dok su u prigradskim naseljima takvi slučajevi mnogo ređi. Sanacija grafita je stajala 700.000 dinara, a te troškove su praktično snosili svi građani kroz plaćanje poreza, navodi Nožinić.
– Osim Komunalne inspekcije i policije, najčešće nam grafite prijavljuju predsednici mesnih zajednica i skupština stanara – kaže naš sagovornik. – Način za rešavanje tog veoma kompleksnog problema su primena Krivičnog zakona i maksimalno povećanje novčanih kazni za takva dela. Preduslov je i da bar u većini slučajeva vandali budu uhvaćeni, što znači da bi trebalo proširiti mrežu video-nadzora i pojačati patrole Komunalne policije.
Iako je „Antigrafiti jedinica” fokusirana na grafite mržnje, i ostali natpisi na fasadama izgledaju ružno u gradu koji ima bogatu istoriju i tradiciju, a koji je, ujedno, i nosilac dveju prestižnih titula – Evropske prestonice kulture i Omladinske prestonice Evrope. Da bi borba protiv te pojave bila sveobuhvatnija, potrebno je uključiti građane kroz akcije mesnih zajednica i skupština stanara.
– Grad Novi Sad je napravio odličan potez angažovanjem poznatih umetnika na oslikavanju murala. Na lokacijama koje je Grad odredio, osvanuli su predivni murali koji na najbolji način pokazuju mladima razliku između urbane umetnosti i primitivizma – navodi Nožinić.
U Muzeju Vojvodine niko nije želeo da komentariše pojavu kukastog krsta na njihovoj fasadi, a neki zaposleni, čak, nisu ni znali da se takav grafiti nalazi na samom „licu” Muzeja. „Antigrafiti jedinica” će moći da ga ukloni tek ukoliko dobije nalog Komunalne inspekcije.
L. Radlovački