Bečejske Bubamare praše rokenrol; ceo bend zajedno mlađi od Džegera
BEČEJ: Za manje od osam godina dečji hor „Bubamara”, koji je osnovala i vodi profesorka klavira Đijanta Lovaš, postao je ljubimac celog zavičajnog Bečeja. Ukupno 27 dece od tri do 14 godina od lane prati istoimeni bend, dva puta nedeljno je proba, a pred koncerte vikendom – i dodatno.
Pošto je Bečej grad s muzičkom tradicijom, a nije imao reprezetativni hor u ranom uzrastu, okupila sam decu sa sluhom da bi ga razvijali, omogućila im druženje, a pevanjem na jezicima sredine, srpskom i mađarskom, savladali su oba, seća se Đijanta, koja od prvog dana ima pomoć supruga Imrea, anesteziologa po obrazovanju, muzičara po vokaciji.
Kako je dalje kazala, očekivala je veći odziv, ali očigledno se u Bečeju inovacije ne prihvataju lako.
Ipak, vrednim radom smo za godinu i po pripremili prvi solistički koncert i sve je krenulo nabolje, zaključuje naša sagovornica.
Počeli su obradom poznatih dečjih pesama, ali su ubrzo prešli na autorske i sad samo njih izvode. Već tridesetak.
Đijanta komponuje, Imre piše stihove, a zajedno aranžmane. U leto 2016. izdali su i CD s deset svojih pesama, koji je vrlo lepo prihvaćen. I nastupi u stajlingu „bubamara” su prihvaćeni pa su ih za sad uknjižili više od stotinu.
Osim po Bečeju, imali smo koncerte u Bočaru, Kumanu, Novom Bečeju, Novom Sadu, Srbobranu, nastupali u Novogodišnjem programu RTV-a, emisiji „Zvrk”, na Zmajevim dečjim igrama i ovdašnjim Majskim igrama, festivalu „Tandrbal”, ali želimo da nas upoznaju šire, ne samo u Vojvodini. Radimo na tome da se predstavimo Beogradu, koji bismo, verujem, prijatno iznenadili, konstatuje neumorna Đijanta.
Nema godine da se „bubamare”, sem na raznim feštama, ne predstave sugrađanima i solo nastupom.
Uvek su brižno pripremani, uglavnom za neki važan datum, Novu godinu, Osmi mart ili Uskrs, veli Đijanta i dodaje da je poslednji bio Novogodišnji humanitarni koncert, na kojem su gosti bili Tanja Banjanin, frontmen „Eve Braun” Goran Vasović, Đusi Kovač i lokalni bend „Fingerbang”.
Hor nema više članova jer, objašnjava Đijanta, isti broj roditelja decu vrte ukrug. Drugi nemaju afiniteta za takvu muziku ili im je izdatak od 700 dinara mesečno prvelik.
A deca, kad postanu članovi hora, dobiju besplatno kostime „bubamare”, sva putovanja pokrivaju donacijom ljudi dobre volje, a slede i novogodišnji paketići.
Da nastupi budu atraktivniji, Đijanta i Imre su osnovali i sedmočlani bend. Za klavirom su Fiona Lovaš (deset godina) i Kristina Kovač (14), bas gitaru svira Ana Horvat (13), gitaru Ognjen Spajić (11), bubnjeve Dimitrije Radosavljević (13), a Sara Repac (14) i Viktor Kovač (devet) pevaju.
U šali kažu da zajedno imaju godina koliko Mik Džeger.
Bend ima dva života. Jedan je vezan za hor, koji svuda prate, a u drugom izvode svoj pop-rok repertoar. Na prvoj probi smo im dali note, a oni sve odsvirali bez greške. Pravi mali profesionalci! Ali, oni godinama pohađaju ovdašnju Muzičku školu „Petar Konjović” i muzički su vrlo „potkovani”. Uz to, takmiče se na raznim dečjim muzičkim festivalima pa su navikli na moj sistem rada, zaključuje „big mama” Đijanta.
Nastupali su u Bečeju, od Pozorišnog kluba, preko Majskih igara, Susreta oldtajmerista do „Tandrbala”, zatim na „Danima Bočara”, „Suvača festu” u Kikindi, Velikoj Gospojini u Novom Bečeju...
Poziv je otvoren svoj talentovanoj deci, za hor već od treće godine, a za bend od osme. Jer, smena generacija je svake godine, a treba trajati.
V. Jankov