Komemoracije i slave u Bečeju za Savindan
BEČEJ: Savindan je za Bečejce praznik pomešanih osećanja. Škole i hramovi ga proslavljaju, održana je Svetosavska akademija, ali neminovno je da se svi ovde podsete na krvavi januar 1942. godine, kada su fašisti izvršili streljanje na Jovandan, a usledio je oko Savindana, trodnevni pokolj pre no što je okončana Velika racija.
Himnom „Bože pravde“, minutom ćutanja i čitanjem imena stradalih u zločinačkom pohodu hortijevaca, odata je pošta žrtvama. Samo na području Bečeja tada je ubijeno 400 civila – Srba, Jevreja i Roma.
„Naša dužnost je da saosećamo, da ne zaboravimo i da se o ovom i ovakvim zločinima ne govori samo prilikom komemorativnih skupova i ponekog časa istorije, već da putem edukativnih sadržaja mlade generacije upoznaju sa značenjem ovakvih datuma. Ne radimo ovo da bismo prstom upirali u krivce, to radi sud istorije, već da bismo se setili žrtava do kojih je došlo zbog bezumlja fašističke ideologije“, rekao je predsednik opštine Bečej Dragan Tošić, na komemrativnom skupu na mestu stradanja.
Parastos žrtvama služio je arhijerejski namesnik SPC Dejan Stanojev u sasluženju sveštenika Petra Bikara, Slobodana Lazića i đakona Lavrentija, a molitvu za večne žrtve izgovorio je dekan rimokatoličke crkve u Bečeju Laslo Fuderer. Rođaci i potomci žrtava palili su sveće i položili cveće kraj spomen – obeležja. Venac lokalne samouprave spušten je u Tisu.
Dan ranije u Bečeju, gde je samo osam Jevreja preživelo Drugi svetski rat, obeležen je Međunarodni dan žrtava holokausta. , molitvom na hebrejskom jeziku Petera Kovača te kačenjem venaca na spomen-ploče postavljene na fasadi zgrade nekadašnje Jevrejske škole i obližnje porušene sinagoge. U Gradskom muzeju Bečej otvorena izložba „Sinagoge u Vojvodini“. U pitanju je postavka Jevrejske opštine Novi Sad, čiji su autori Edit Jankov i Goran Levi, a reč je o prezentaciji sinagoga kojih više nema. Izložba se može pogledati do 8. februara.
V. Jankov