Na brutalnim borbama pasa u CG zarade na stotine hiljada evra
Brutalne borbe pasa su u Crnoj Gori zakonom zabranjene i tretiraju se kao krivično delo. Ipak, sve su sve učestalija pojava.
Brutalne borbe pasa su u Crnoj Gori zakonom zabranjene i tretiraju se kao krivično delo. Ipak, sve su sve učestalija pojava.
Ilegalno se održavaju u tajnim krugovima, a sume novca koje se u tim borbama obrću idu i do par stotina hiljada eura, kaže za portal CdM predsednik NVO Prijatelji životinja, Dragoje Vlahović.
Iz ove NVO ističu da svakodnevno dobijaju prijave iz raznih đelova Crne Gore.
“Uglavnom borbe pasa se organizuju na severu, Žabljaku, u Nikšiću i na primorju, a vrlo retko u Podgorici“, kaže on.
Kako piše CdM, prema njegovim tvrdnjama, postoje određene informacije da se u Crnoj Gori ovim poslom bavi više organizovanih kriminalnih grupa, te da imaju podršku i pojedinih policijskih službenika, koji im “čuvaju leđa”.
“Saradnja sa Upravom policije je jako dobra, međutim problem je u lokalnim policijskim strukturama. Uvjeren sam da znaju ko su organizatori i da čak stoje iza njih“, kaže on.
Njegove sumnje, kaže, potvrđuje nedavni slučaj na Žabljaku.
“Pre par meseci imali smo informaciju da se na Žabljaku organizuje borba pasa. Obavestili smo njihov CB, sve smo im rekli - ko organizuje, kad i gde. Međutim kad je došlo vreme da upadnu u kuće i spreče borbu, oni su odgovorili da to nisu mogli da urade jer nisu dobili nalog za to“, priča Vlahović.
Prema njegovim riječima, borbe pasa su veoma unosan biznis i organizuju se uglavnom na Balkanu, gde, kako ocenjuje, nadležni organi uglavnom ne rade ništa da se to spreči.
“U pitanju je izuzetni unosan biznis koji je zabranjen svuda u Evropi i onda je preseljen na Balkan. Centar dešavanja su BiH, Crna Gora, Srbija i delimično Albanija“, kaže Vlahović.
Isplativnost ilegalnih borbi pasa za CdM potvrdio i jedan od insajdera, rekavši kako se po jednoj borbi obrne i po nekoliko stotina hiljada eura, a da ulaznice za borbu koštaju od 50 do 100 evra.
Obračuni pit bulova i drugih sličnih rasa održavaju se uglavnom u selima i posebno se vodi računa o tome da to bude u tajnosti. Psi, najčešće pitbul terijeri, dresirani su za borbe najbrutalnijim metodama, pa se pas od rođenja zlostavlja, prebija i “trenira” da bude što krvoločniji, a nije retkost da im se daju narkotici i steroidi kako bi postizali što bolje rezultate, piše CdM.
Vlahović ističe da širom Crne Gore postoji veliki broj nelegalnih odgajivačnica, u kojima se odgajaju i pripremaju psi za borbe.
“Svuda širom Crne Gore postoje uzgajivačice pasa za borbe. Obično je to na privatnim imanjima i na periferijama gradova i u ruralnim sredinama“, ističe on.
Ipak, iz Ministarstva poljoprivrede kažu za CdM da o tome ne znaju ništa.
“U periodu od 1. juna prošle godine, od kada je Veterinarska inspekcija u sastavu Uprave za bezbjednost hrane, Uprava nema konkretna saznanja o eventualnim odgajivačnicama u kojima se obučavaju psi za borbe. Po dobijanju informacija o postojanju istih postupiće u skladu sa svojim zakonskim ovlašćenjima, kako bi počinioci bili identifikovani i kažnjeni”, navode oni.