Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Novi Sad lider u otvaranju novih radnih mesta

19.01.2018. 09:43 09:45
Piše:
Foto: Dnevnik (S. Šušnjević)

U Novom Sadu, zaključno s decembrom 2017. godine, nezaposlenost je smanjena 22 procenta, odnosno za oko 5.000 ljudi, te je trenutno na evidenciji filijale Novi Sad Nacionalne službe za zapošljavanje 16.774 nezaposlenih, rečeno je na jučerašnjoj konferenciji na medije.

Slično je stanje i na nivou Južnobačkog okruga, gde je nezaposlenost manja 17,5 odsto.

„Grad Novi Sad je lider u Republici Srbiji po visini novca izdvojenog radi zapošljavanja nezaposlenih i otvaranja novih radnih mesta“, istakla je direktorka filijale Novi Sad NSZ-a Tatjana Vidović, i dodala da su takvi rezultati postignuti zahvaljujući podršci Vlade Republike Srbije, Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, kao i povećanom obimu stranih investicija i dobro planiranim merama aktivne politike zapošljavanja.

„Filijala Novi Sad je nastavila uspešnu intezivnu saradnju s poslodavcima, koji su našim posredstvom dolazili do radnika, a zahvaljujući tome, imali smo 22,5 procenata više slobodnih radnih mesta u odnosu na 2016. godinu.“

I strani investitori – poput „Lira” i „Aptiva” (nekadašnji „Delfaj”) – znatno su uticali na smanjenje nezaposlenosti u našem gradu, te su do sada zaposlili oko 6.500 ljudi, a tokom protekle godine svoj delokrug zapošljavanja su proširili na ceo Južnobački okrug. Tri uspešno održana Sajma zapošljavanja postigla su rekordno učešće poslodavaca, broj slobodnih radnih mesta, kao i posetu onih koji su bili zainteresovani za rad u nekim od ponuđenih firmi.

„Tokom 2017. godine novosadska filijala je realizacijom Nacionalnog akcionog plana zapošljavanja i realizacijom mera aktivne politike prvenstveno uključila teže zapošljive osobe i osobe koje spadaju u posebno osetljivu kategoriju nezaposlenih, kao što su mladi do 30 godina, stariji od 50, tehnološki viškovi, dugoročno nezaposlene osobe, radno sposobni korisnici novčane socijalne pomoći, žene – žrtve nasilja, žrtve trgovine ljudima, mladi bez roditeljskog staranja, deca palih boraca, samohrani roditelji“, objasnila je Tatjana Vidović.


Na evidenciji najviše agronoma i psihologa

„Kada je reč o visokoobrazovanim osobama, na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje – filijala Novi Sad, najviše ima poljoprivrednih inženjera, turizmologa, psihologa i profesora srpskog jezika, dok su u deficitu informatičari i programeri“, ukazao je načelnik Odeljenja za posredovanje u zapošljavanju i planiranje karijere Dušan Marjanović.

Situaciju su poboljšali strani investitori koji su zaposlili mnogo mašinskih inženjera.

„Nacionalna služba za zapošljavanje je preko nadležnih filijala prošlog februara raspisala javne pozive za realizaciju aktivnih mera zapošljavanja, među kojima je i mera stručne prakse za mlade do 30 godina, budući da su prepoznati kao rizična grupa“, rekla je načelnica Odeljenja za programe zapošljavanja, preduzetništvo, obrazovanje i obuke Smiljana Radovanović.

„Ove godine u nacrtu novog javnog poziva, koji je već u pripremi, planirano je da ne postoji starosno ograničenje u pogledu mladih. To je poboljšanje i mi se nadamo širem obuhvatu koji će mladima biti dobra šansa u finansijskom i profesionalnom smislu.“


„U početku smo imali 2.800.000 dinara i dodatno je bilo obezbeđeno 550 miliona za profesionalnu rehabilitaciju osoba s invaliditetom. Takođe smo imali i dodatnu pomoć iz budžeta Pokrajinske vlade i lokalnih samouprava za realizaciju pokrajinskih i lokalnih akcionih planova, kao i iz projekta IPA 2012. Značajnu ulogu u zapošljavanju je pružio Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam, koji je kroz realizaciju Pokrajinskog akcionog plana uključo više od 260 osoba s naše evidencije, a ukupno je za to bilo usmereno 53 miliona dinara. Grad Novi Sad je opredelio budžet od 136 miliona dinara, te smo u te finansijske mere uključili više od 600 osoba sa evidencije.

Osim što je 2.300 osoba uključeno u finansijske mere, oko 8.300 njih je bilo uključeno i u nefinansijske. Više od  2.000 ljudi je pohađalo obuke koje su bile organizovane u Edukativnom centru Vojvodine, a u skladu s programom rada NSZ-a, organizovali su i obuke za tržište rada za osobe s invaliditetom. Naime, osobe s invaliditetom i pripadnici romske nacionalne manjine su prepoznati kao teže zapošljiva kategorija, stoga se i njima posvećuje posebna pažnja. Kod OSI je problematika što se poslodavci i dalje pre odlučuju da plaćaju takozvane penale, nego da zaposle ljude koji imaju neki invaliditet, dok je kod Roma situacija takva da se ne izjašnjavaju kao pripadnici te nacionalne manjine te ne bivaju prepoznati kao rizična grupa.

„Želimo da i dalje, kao moderan javni servis, budemo pouzdan partner poslodavcima i nezaposlenim osobama“, naglasila je direktorka filijale NSZ-a.

„Krajem decembra usvojen je Nacionalni akcioni plan za ovu godinu i ukupno će biti obezbeđeno 3.650.000.000 dinara, što je mnogo više novca nego lane. Prednost u uključivanju mera će imati oni koji pripadaju kategoriji teže zapošljivih osoba. Dodatne pare će biti obezbeđene i iz budžeta Vojvodine i lokalnih samouprava za realizaciju akcionih planova zapošljavanja. Nacionalnoj službi za zapošljavanje je dodeljen direktni grant u visini od pet miliona evra po projektu IPA 2013 koji ćemo realizovati ove godine, a uskoro će biti i raspisivanje javnih poziva.“

L. Radlovački

Piše:
Pošaljite komentar
Za nova radna mesta u Vojvodini 350 miliona subvencija 

Za nova radna mesta u Vojvodini 350 miliona subvencija 

14.12.2017. 15:15 16:02
Vučević: Investicije i nova radna mesta za bolju socijalnu zaštitu  

Vučević: Investicije i nova radna mesta za bolju socijalnu zaštitu  

20.09.2017. 21:37 21:40