UTICAJ EPIDEMIJE Vakcine se sad traže i preko društvenih mreža
Ordinacije domova zdravlja pune su dece koju su roditelji doveli da prime MMR vakcinu ili revakcinu, a ima i majki i očeva koji se i preko društvenih mreža raspituju gde mogu da nabave vakcinu protiv malih boginja.
Više od devet stotina obolelih od malih boginja u Srbiji, uz dva smrtna slučaja, izgleda da su osvestili roditelje koji su do sada izbegavali da vakcinišu svoju decu, uplašeni pričama o pogubnom uticaju vakcina na zdravlje potomstva.
Iako u Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje i Agenciji za lekove i medicinska sredstva kažu da vakcina ima dovoljno, roditelji opsedaju i društvene mreže, ovoga puta u potrazi za stranim, polivalentnim vakcinama, kojima će “pokriti” svoje do sada nevakcinisano dete. Uz raspitivanje o vrstama vakcine, njihovom dejstvu i dužini zaštite, roditelje interesuje i koje sve vakcine njihovo dete treba da dobije, šta one sadrže i na šta da obrate pažnju pre odlaska kod pedijatra.
Uz priče o iskustvima s pedijatrima, domovima zdravlja i reakcijama na vakcinu, sve je više mirnih, realnih tonova, pošto su roditelji konačno postali svesni da je vakcina najsigurniji način zaštite zdravlja njihovog deteta, ali i da, s druge strane, postoje rizici, iako izuzetno mali.
MMR vakcina koja se daje protiv malih boginja, zaušaka i rubeola, se prema kalendaru vakcinacije daje u dve doze. Prvu dozu dete dobija u drugoj godini, odnosno kada ima između 12 i 15 meseci, a revakcijacija je u sedmoj godini, odnosno pre upisa u prvi razred i polaska u osnovnu školu. Te dve vakcine dobijaju se u domovima zdavlja.
- Da li ima da se kupi MMR u apotekama? Iskreno, kupila bih je za sebe jer nisam vakcinisana, a radim u vrtiću. Moj muž ni varičele nije preležao. Kad je budu deca dobila, jer je sad epidemija i varičela, biće veselo ako i on dobije – kaže jedna uplašena majka, panično zovući privatne apoteke u potrazi za instant rešenjem.
Na sva ova pitanja odgovor pružaju pedijatri i epidemiolozi, koji su se angažovali u borbi za pružanje pravilnih i tačnih informacija zabrinutim i uplašenim roditeljima.
Nakon što je Institut za javno zdravlje Vojvodine nedavno prijavio epidemiju malih boginja na teritoriji Novog Sada, u Domu zdravlja “Novi Sad” rekli su da je uvid u kartone vakcinacije pokazao manji odziv na vakcinaciju MMR vakcinom, te da oni od novembra 2017. godine sprovode dopunsku imunizaciju MMR vakcinom svih nevakcinisanih i nepotpuno vakcinisanih mališana.
- Kontinuiranim radom na terenu, i u razgovoru sa roditeljima, uspeli smo da neznatno povećamo broj dece koja su se vakcinisala. Ipak, i pored toga, neki roditelji se nisu odazvali našem pozivu - kazali su u Domu zdravlja.
U ovoj ustanovi podsećaju roditelje na to da je vakcinacija najznačajniji civilizacijski iskorak 20. veka, te da je sprečila masovno obolevanje ljudi.
- Molimo roditelje da decu koja su zdravstveno spremna da prime vakcinu, dovedu kod svog izabranog pedijatra i time spreče dalje širenje epidemije - poručili su iz Doma zdravlja.
U Dečjoj bolnici u Novom Sadu posete su dozvoljene samo onima koji donesu da su redovno vakcinisane ili da su preležali morbile. PR Dečje bolnice dr Andrea Đuretić kaže da je odluka o ograničenju poseta doneta 4. januara i to zbog povećanog broja obolelih od morbila u Srbiji i proglašavanja epidemije u Novom Sadu, kako bi se preveniralo širenje infekcije u ovoj ustanovi.
Kada je polovinom novembra registrovan prvi slučaj malih boginja u Vojvodini, pokrajinski sekretar za zdravstvo docent dr Zoran Gojković kazao je da je u septembru odziv na vakcinaciju bio ispod 70 odsto, a da je pojava epidemije naterala roditelje da shvate kako ne treba da veruju društvenim mrežama, već da slušaju savete lekara. Najmanji odziv na vakcinaciju bio je u Somboru, Vrbasu, Titelu i Novom Sadu.
- Cilj nam je da svako dete zaštitimo, a stariji imaju imunološki odgovor i tu nema straha od mortaliteta. Apelujemo na roditelje da se odazovu vakcinaciji, a svi domovi zdravlja imaju dovoljne količine vakcina i izaći će svima u susret - poručio je tada dr Gojković.
Direktor Instituta za javno zdravlje Vojvodine profesor dr Vladimir Petrović kazao je tada da su posebno ugrožena deca koja zbog zdravstvenog stanja ne mogu da dobiju vakcine, a to su oni koji imaju malignu bolest, dobijaju terapiju zbog tih bolesti ili imaju neko imunosupresivno oboljenje. Oni su u posebnom riziku, jer ne mogu da dobiju vakcinu, zato je važno da sva deca oko njih budu vakcinisana, kao i da bolesna deca ne dolaze u škole i vrtiće.
LJ. Petrović