Laureati nagrada „Dr Zoran Đinđić“: Vrhunski rezultati niču na dobrim temeljima
Poslednje nedelje stare godine, već tradicionalno uručene su nagrade „Dr Zoran Đinđić“, a ovaj put svi dobitnici su s Univerziteta u Novom Sadu.
Ovogodišnji laureat Nagrade „Dr Zoran Đinđić“ za mladog naučnika i istraživača dr Mirjana Ljubojević, rodom iz Srbobrana, udata, majka dvoje dece, docent je na Departmanu za voćarstvo, vinogradarstvo, hortikulturu i pejzažnu arhitekturu Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, a njen naučni opus obuhvata oplemenjivanje sorti i podloga voćaka.
Među uspehe koji su je izdvojili od ostalih kandidata je i činjenica da je učestvovala u stvaranju nekoliko otpornih sorti jabuke, kruške i breskve, od čega su četiri priznate u 2017. godini, a tri nove selekcije su prijavljene Komisiji za priznavanje sorti. Dosadašnji naučni angažman dr Ljubojević rezultirao je i visokim indeksom kompetencije i velikim brojem naučnih radova publikovanih u međunarodnim i nacionalnim časopisima. Mlada naučnica je aktivan učesnik domaćih i međunarodnih naučnih projekata, ali i različitih manifestacija koje za cilj imaju popularizaciju nauke.
„Ova nagrada za mene je priznanje da je ovo što sam do sada radila bilo odlično i podstrek da u budućnosti bude još bolje, a iskoristiću je delom za usavršavanje u SAD, a delom za opremu za Departman“, kaže Marina Ljubojević. „Poljoprivredni fakultet ima dugu tradiciju u oplemenjivanju biljaka i ja sam treća generacija naučnika koji na tome rade, a kada imate dobre temelje nije teško postići vrhunske rezultate.“
Od UNS-a do Berklija
Tijani Zrnić pripala je nagrada za najboljeg studenta Univerziteta u Novom Sadu u prošloj školskoj godini jer je studije na smeru Energetika, elektronika i telekomunikacije, usmerenje Komunikacione tehnologije i obrada signala na Fakultetu tehničkih nauka, završila u roku sa ukupnom prosečnom ocenom 10. Dobitnica je većeg broja nagrada, među kojima su tri godine zaredom za izuzetan uspeh tokom studija na svom fakultetu i na celom univerzitetu, kao i počasnog priznanja za izuzetan uspeh na svetskom studentskom takmičenju u obradi signala. I tokom studija Tijana se usavršavala se u zemlji i inostranstvu, koautor je tri publikacije, a sada je student prve godine doktorskih studija na Univerzitetu u Kaliforniji u Berkliju u istraživačkoj grupi za veštačku inteligenciju.
„Došla sam kući na praznike i ova nagrada mi ih je ulepšala, a puno mi znači ne samo kao dokaz da je neko prepoznao i nagradio moj trud, nego i zbog toga što pokazuje da se u Srbiji nauka podstiče“, kaže Tijana Zrnić. “Još uvek se privikavam na život u Americi jer je tamo način života potpuno drugačiji i ne mogu da ga poredim sa ovdašnjim. I studije su drugačije, mnogo se radi individualno i ima puno projekata, ali mislim da bez sve teorije koju sam ovde dobila ne bih stigla do Berklija.“
Laureat Specijalne nagrade „Dr Zoran Đinđić“ za mladog naučnika i istraživača za poseban doprinos u nauci u 2017. godini dr Dušan Jakovetić, docent je na Departmanu za matematiku i informatiku Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu. Oblasti njegovog naučnog interesovanja su distribuirana optimizacija i distribuirano procesiranje informacija i do sada je ostvario značajne naučne rezultate, a ujedno i nagrade, između ostalih - nagrada Univerziteta Karnegi Melon za najbolju doktorsku disertaciju.
„Rodom sam iz Kraljeva i osnovne studije završio sam u Beogradu, a doktorske u Americi i Portugaliji“, kaže Dušan Jakovetić.“ U Novom Sadu živim četiri godine, oženjen sam i imamo devojčicu. U naučnom radu, pored projekta u kojem učestvujem IBIDAS iz Horizonta 2020, koji se bavi naukom o podacima, učestvovaću i u projektu RILFOROL o primeni distribuirane optimizacije na realne probleme i približavanju široko rasprostranjenim tehnologijama.“
Dobitnik Nagrade „Dr Zoran Đinđić“ za najbolji diplomski rad, završni rad na master akademskim studijama ili magistarski rad iz filozofskih i socioloških nauka u 2017. godini je Branko Latinčić, za master rad „Problem temporalnosti u Ničeovoj i Bergsonovoj filozofiji“, odbranjen na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu.
U obrazloženju stručne komisije za ocenu radova, konstatovano je da „osnovni utisak svih članova komisije svedoči da je reč o izuzetno smelom, zrelom, samostalnom i sjajno komponovanom radu“, koji je proglašen za pobednički u konkurenciji od ukupno 15 prijavljenih radova.
„Za sada još uvek planiram gde ću upisati doktorske studije, ali će to svakako biti u inostranstvu, a do tada sam među armijom onih koji zarađuju držeći on lajn kurseve engleskog, uglavnom Japancima“, kaže Branko Latinčić.
Danica Devečerski