Vučević: Građani očekuju odgovornost, pravdu za oteto
BEOGRAD: Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević ponovio je danas stav, koji je izneo kao pravnik i građanin, da je oslobađajuća presuda bivšem ministru privrede Predragu Bubalu, koji je sa više državnih službenika optužen za zloupotrebe u slučaju privatizacije Luke Beograd, "prelila već punu čašu" nezadovoljstva naroda činjenicom da pravo u takvim slučajevima ne dovodi do pravde.
Bubalo i ostali osumnjičeni su za zloupotrebe prilikom prodaje paketa državnih akcija u Luci Beogradu preduzeću "Vorldfin" iz Luksembruga 2005.
Svi oni su prvostepenom odlukom suda u ponedeljak oslobođeni, uz obrazloženje da sud smatra da tokom sudenja nije dokazano da su izvršili krivična dela, sa obrazloženjem da su svi oni primenjivali tadašnje zakone i ne mogu biti odgovorni za eventualne zakonske nedostatke.
Vučević, inače, bivši advokat, i juče je kritikovao ovu sudsku odluku, što je izazvalo reagovanja i osudu struke i političkih partija.
On je ponovio danas za Pink da sve ono što je rađeno van okvira prava, a što je, kako kaže, ostavilo katastrofalne posledice po ekonomiju države i životni standard građana - nije sankcionisano.
"Naprotiv, izgleda da će još biti i nagrađeno i amnestirano od bilo kakve odgovornosti", kazao je Vučević i dodao da je njegova izjava dobila dimenziju u kojoj se postavlja pitanje smeju li uopšte da se komentarišu ovakva dešavanja.
Objašnjava da je ova presuda, prvostepena, zapravo bila samo povod za napad, a uzroci su svi sudski procesi u kojima se sudi onima koji su radili nedopustive stvari, stvari genocidne prirode po našu ekonomiju, katastrofalno opasne.
"Moj utisak, koji verovatno deli i većina građana Srbije, jeste da sudstvo mora da demonstrira nezavisnost u odnosu na centre moći, da pokaže nezavisnost u svakom smislu, da je stub vlasti prema tajkunima, krupnom kapitalu i spoljnim centrima moći", rekao je i istakao:
"Sudstvo ne sme da se ljuti kada se iznosi stav javnosti, jer ne smemo da ćutimo o onome što se tiče svih nas. Luka Beograd je veliki predmet i njegova vrednost je velika. Brnabić je pogodila suštinu - da ako ćutimo ispada da je to plod nekakvog dogovora. S druge strane negativan komentar presude predstavlja napad na nezavisnost sudstva".
Gradonačelnik Novog Sada je istakao da je njegova izjava dobila i veliku podršku, te da je predstavljala veliki ventil građana preko kojeg su i oni sami preneli svoj stav o pravosuđu i celoj problematici.
Tema kriminalne privatizacije Luke Beograd provlači se u medijima godinama, pa je tako Insajder pre oko deset godina emitovao serijal posvećen malverzacijama, dok danas isti pozitivno ocenjuju presudu Predragu Bubalu, ukazao je Vučević.
Tako je, na primer, Strahinja Sekulić, tadašnji javni pravobranilac Grada Beograda u jednoj od emisija Insajdera na temu malverzacija sa Lukom Beograd, izjavio:
"Da vam kažem najiskrenije, to se mora rešiti kroz sudske postupke, da se vidi šta je čije. Ne sporim, možda jedan deo imovine pripada Luci Beograd, ali mi treba da utvrdimo koliko, a koliko je gradsko".
Onog što je gradsko, kazao je, ne on lično, nego ne može niko drugi da se odrekne neke imovine za nekoga.
"Shvatite, nije to privatna svojina pa da ja mogu da raspolažem s njom kako god hoću", rekao je Sekulić i dodao:
"Dogovori ne znam kako. Mora da se vidi šta je čije kroz sudske postupke, koliko Luci, koliko gradskom. Ne sporim možda zemljište pripada Luci Beogad. Nije to privatna svojima. Ono što je gradsko ne može niko drugi nije to privatna svojima pa da ja raspolažem sam kako ja hoću. Činim sve i to činim da maksimalno ostvarim interese grada".
U serijalu Insajdera posvećenom Luki Beograd gostovala je i tadašnja predsednica Saveta za borbu protiv korupcije Verica Barać, koja je rekla:
"Ne možete da prodate Luku u bescenje po sistemu niste prodali zemljište, a da onda na sledećem mestu kupite zemljište i gradite novu luku. Znači to niko ne bi mogao da izdrži jer taj novac koji se tako razliva uzima se od obrazovanja, od zdravstva od osnovnih, da kažemo, potreba stanovništva".
A danas, kaže Vučević, Insajder objavljuje nešto drugo - da je presuda ispravna, da je kritika neosnovana.
" Da li je emisija od pre deset godina bila pritisak na pravosuđe i rad tužilaca? Mislim da nije već da su ukazivali na nezakonite radnje kojima se pravi šteta javnog interesa", ističe Vučević, dodajući da isti autori danas šalju drugačije poruke.
Vučević, naime, insistira da su privatizacije 2000-ih bile u najvećoj meri pljačkaške, razarajuće sa genocidnom ekonomskom politikom usmerenoj prema narodu.
"Narod razume napore za oporavak države, njeno jačanje u svakom segmentu, ali pita šta je sa onima koji su odgovorni za sve što nam se dešavalo. Nema sela u Vojvodini u kojem nije opljačkana zemljoradnička zadruga, nema grada bez opljačkane fabrike. Sve su podelili i pokrali, a onda skoče i kažu da mi radimo protiv nezavisnog pravosuđa. Mi ugrožavamo zavisno pravosuđe", istakao je Vučević.
Građani, kazao je, traže pravdu za oteto u prethodnim godinama.
"Narod želi da vidi odgovornost za sve što se događalo kroz pljačkašku privatizaciju. Ovo nije lov na veštice, već pitanje da li sistem funkcioniše ili ne. Oni su zatvarali fabrike i otpuštali radnike, a danas kažu da ne bi trebalo da dovodimo investitore jer potcenjujemo narod koji je navodno jeftina radna snaga", kazao je.
A mi, istakao je, zelimo samo da ljudi rade i zarađuju, a ne da nam industrijske zone zatvorene.
"Želimo da odgovaraju jer su uništili sve što je bilo vredno u ovoj državi, što su kao gumicom obrisali sve što je postojalo", naveo je Vučević istakavši da je ovo vapaj za istinom, poziv za slobodno sudstvo oslobođeno od tajkunskih pipaka.
" Ovo je bio poziv da sudije sude u ime građana i u ime države", zaključio je Vučević.