Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Određene lokacije za jeftine stanove pripadnika snaga bezbednosti

25.12.2017. 10:46 10:49
Piše:
Izvor: Tanjug

Četiri lokacije - Sajlovo, Jugovićevo, Paragovo i Mišeluk 2, mesta su koje je grad Novi Sad predložio za program izgradnje jefitinih stanova za pripadnike vojske, policije i službi bezbednosti.

Potpredsednica Vlade i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Zorana Mihajlović izjavila je da su “sve predložene lokacije u Novom Sadu prihvatljive, delimično su opremljenje i potrebno je uložiti u komunalnu infrastrukturu“. U Novom Sadu postoji potreba za 1.800 stanova, a izgradnja može početi na jednoj ili više lokacije istovremeno u drugoj polovini sledeće godine, navela je Mihajlovićeva.

Šest gradova, u kojima će krenuti ovaj vid stanogradnje, predložilo je lokacije za gradnju ukupno 20.295 jefitnih stanova. Gradnja na nekim lokacijama mogla bi da krene već u prvoj polovini sledeće godine.

U Novom Sadu postoji potreba za 1.800 stanova, a izgradnja može početi na jednoj ili više lokacija istovremeno u drugoj polovini sledeće godine

Stanovi će biti građeni osim u Beogradu i Novom Sadu, u Nišu, Kragujevcu, Kraljevu i Vranju. Tim potpredsednice Mihajlović odmah posle Nove godine predložiće Radnoj grupi za gradnju ovih stanova lokacije na kojima u najkraćem roku može da počne gradnja. U Beogradu postoji potreba za izgradnjom nešto više od 14.000 stanova za pripadnike snaga bezbednosti i gradska uprava predložila je pet lokacija za gradnju ovih stanova. Od svih lokacija smatramo da je najbolja u Banji Ovča na opštini Palulula koja bi mogla da bude pripremljena za gradnju u prvoj polovini 2018. godine. Mihajlovićeva procenjuje da bi tu moglo da se izgradi oko 2.000 stanova, što bi bila prva faza gradnje svih potrebnih stanova u Beogradu, kaže Mihajlovićeva.

U Nišu je planirana gradnja oko 2.000 stanova, a grad je predložio da se oni grade na prostoru kasarne “Knjaz Mihajlo”. Međutim, nakon ovog predloga stigla je informacija da se na ovoj lokaciji nalazi arheološko nalazište koje bi usporilo ili onemogućilo izgradnju, tako da će grad Niš predložiti novu lokaciju za jeftine stanove.

Kvadrat u Beogradu bi koštao oko 550 evra, a u drugim mestima od 450 do 470

Kragujevac ima potrebu za gradnjom 533 jefitna stana. Grad je predložio da se svi stanovi izgrade u naselju Denino brdo, ali je potrebno da se uložili dosta novca u komunalno opremanje ove lokacije. Lokalna vlast u Kraljevu odredila je samo jednu lokaciju, Voćareve livade u naselju Ribnica, na kojoj se može izgraditi oko 1.000 jefintih stanova, koliko je i potrebno za pripadnike snaga bezbednosti Srbije u ovom gradu. I na ovoj lokaciji potrebno je izgraditi nove saobraćajnice i ostalu komunalnu infrastrukturu.

Vranje je predložilo šest potencijalnih lokacija za izgradnju jeftinih nešto više od 800 stanova kolike su potrebe za vojsku i policiju.  Pošto je pregledana dokumentacija, u tom gradu, očekuje se da bi se u prvoj polovini 2018. moglo krenuti u gradnju stanova na tri lokacije na kojima bi mogli da se izgrade svi stanovi za potrebe naših snaga bezbednosti.

Pre desetak dana održana je prva sednica Posebne radne grupe za praćenje i koordinaciju projekta izgradnje stanova za pripadnike snaga bezbednosti, kojom predsedava Zorana Mihajlović, a čiji članovi su čelnici šest gradova i direktori Republičke direkcije za imovinu, Republičkog geodetskog zavoda, Saobraćajnog instituta CIP i Građevinske direkcije Srbije.

- Zajedno s gradovima do naredne sedmice definisaćemo lokacije, cene izgradnje, projektovanje, nadzor i sva druga otvorena pitanja u realizaciji projekta. Radićemo na tome zajedno i maksimalno efikasno, jer je reč o projektu od velikog značaja za građane Srbije - rekla je Mihajlović nakon tog sastanka.

„Svi stanovi radiće se po svim standardima energetske efikasnosti i građevinskim standaradima u skladu sa evropskim. To nisu stanovi koji će zbog niže cene imati neki problem”, naglasila je. Objasnila je da izgradnja stanova nije tip infrastrukturnih projekata koji se dugo grade već da, u zavisnosti od veličine i visine zgrade, izgradnja može trajati maksimum od šest do 12 meseci.


Pola cene i krediti

Predsednik Aleksandar Vučić najavio je pre dve sedmice projekat državne stanogradnje, namenjen prvenstveno pripadnicima vojske, policije, mladim naučnicima i mladim bračnim parovima, koji bi omogućio da kvadrat u Beogradu košta oko 550 evra, a u drugim mestima od 450 do 470.

- Za stan od 60 kvadrata trebalo bi da se izdvoji oko 30.000 evra i to tako što bi subvencija države bila 3.000, kupac bi platio 3.000 evra, a onda bi ostatak isplaćivao kroz kredit, uz mesečnu ratu od oko 125 evra u prvih 25 godina i oko 50 evra - u poslednjih pet godina – pojasnio je Vučić.

Predsednik je, međutim, naglasio da bi uslov za kupovinu ovakvih jeftinih stanova bio da u narednih 15 -20 godina mora da se ostane i radi u Srbiji.


Navela je nedavno i da je Ministarstvo građevine razgovaralo sa gradonačelnicima, jer su uvideli da je problem to što svaki grad ima različitu situaciju u dokumentaciji, zbog čega su predložili da se donese poseban zakon „leks specijalis“.

- Nekome je uspisan prostorni plan, a nekome nije, a negde nisu rešeni imovinsko - pravni odnosi. Da ne bismo gubili vreme u sređivanju toga, mi smo se odučili da predložimo zakon koji će taj administrativno birokratski deo što pre rešiti - rekla je ona. Kako je istakla, plan je da do kraja ove godine Ministarstvo predloži i pripremi zakon, a ukoliko bude prihvaćen, mogao bi da bude na dnevnom redu Skupštine Srbije na prvom zasedanju posle Nove godine.

Prema ranije iznetoj računici, za oko dva milona kvadrata stambenog prostora biće potrebno oko milijardu evra investicija, pri čemu bi učešće države iznosilo 250 miliona evra. Vlada Srbije koja je glavni nosilac ovog projekta trebalo bi  do 15. januara da izađe sa konkretnim podacima, vezanim za njegovu realizaciju.

S. Stanković

Autor:
Pošaljite komentar