Svako drugo dete zlostavljano
U prvih šest meseci primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici razmotreno je više od 20.000 slučajeva, određeno više od 7.000 hitnih mera i urađeno više od 4.000 individualnih planova zaštite žrtava nasilja u porodici, izjavio je državni sekretar u Ministarstvu pravde Radomir Ilić.
Ilić je na na konferenciji „Efekti primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici i izazovi u praksi”, istakao da se Zakon uspešno primenjuje u svim komponentama, od izricanja hitnih mera do sastanaka grupa za koordinaciju, koje razmatraju svaki prijavljeni slučaj nasilja u porodici.
„Danas za istim stolom sede ujedinjeni i državni organi i nevladine organizacije, i policija i tužilaštvo i sud i centri za socijalni rad i predstavnici zdravstva, prosvete, ujedinjeni u ostvarivanju vizije uspešne primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, što je glavna poruka ovog skupa“, naglasio je Ilić.
On se zahvalio UNDP i Britanskom savetu na podršci u primeni Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, a naročito u sprovođenju obuka oko 2.000 sudija, tužilaca i policijskih službenika na Pravosudnoj akademiji.
Očevi tuku, majke zanemaruju
Kod dve petine dece, kažu u „Batutovom” izveštaju “Analiza rada stručnih timova za zaštitu dece od zlostavljanja i zanemarivanja u zdravstvenim ustanovama Republike Srbije u 2015. godini” trpelo je fizičku zloupotrebu, po medicinskoj kvalifikaciji. Najčešći počionioci koje su registrovali stručni timova u zdravstvenim ustanovama su vršnjaci, roditelji (otac i majka), i neko iz okruženja deteta (poznata osoba). Po učestalosti i vrsti zanemarivanja, za medicinsko, emocionalno i edukativno zanemarivanje najčešće je imenovana majka, a za fizičko otac.
Zamenica stalne predstavnice UNDP u Srbiji Steliana Nedera rekla je da vidi spremnost da se problem nasilja u porodici reši i da će UN podržati rešavanje tog problema na održiv način.
Vođa projekta „Podrška EU Pravosudnoj akademiji” u Britanskom savetu Huan Karlos da Silva naglasio je da je problem nasilja u porodici problem celog društva i da je zato neophodan sveobuhvatan pristup njegovom rešavanju.
Prema izveštaju Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”, u 2015. godini iz zdravstvenih ustanova prijavljeno je zlostavljanje i zanemarivanje 857 dece. Deca muškog pola bila su češće izložena zlostavljanju i zanemarivanju (55,5 posto). Skoro trećina zlostavljane dece stara je između 12 i 14 godina (27,4 posto). Ukupno je prijavljeno 488 sumnji na zlostavljanje. Tri četvrtine dece trpelo je fizičko nasilje (78 posto), dve petine emocionalno (40 posto), jedna sedmina seksualno zlostavljanje (14 posto), s svako sedamnaesto dete je bilo svedok porodičnom nasilju. Svako drugo dete je različite vidove zloupotrebe trpelo u porodičnom okruženju (48 posto) Najčešće je vršena redovna prijava nadležnom centru za socijalni rad, a svaki treći slučaj je imao neodložnu prijavu. U polovini slučajeva je dete u samoj ustanovi dobilo adekvatan medicinski tretman i psihološku podršku. Svako peto dete je upućeno na viši nivo zdravstvene zaštite, a 18 posto dece je hospitalizovano zbog prirode povrede.
I. V.