Pokrajinska kasa teža pet milijardi dinara
Predlog pokrajinske skupštinske odluke o buyetu Vojvodine za narednu godinu biće glavna tačka dnevnog reda sednice Skupštine Vojvodine koja je zakazana za sutra s početkom u 10 sati. Na dnevnom redu su i predlozi pokrajinske skupštinske odluke o kadrovskom planu AP Vojvodine za 2018. godinu kao i više prostornih planova posebne namene.
Planirani obim buyeta za narednu godinu iznosi 68,6 milijardi dinara. To znači da je u pokrajinskoj kasi za iduću godinu planirano gotovo pet milijardi dinara više nego krajem prošle godine za obim ovogodišnjeg buyeta. Predloženi obim buyeta za 2018. godinu veći je i u odnosu na drugi rebalans u avgustu, i to 1,2 milijardu dinara.
Subvencije su planirane u iznosu od 9,2 milijardi dinara, što je 2,84 odsto više nego u ovoj godini. Najviše subvencija je predviđeno za poljoprivredu, vodoprivredu, razvoj preduzetništva, zapošljavanje i informisanje, pre svega na jezicima nacionalnih manjina. Nastaviće se i direktno subvencionisanje otvaranja novih fabrika i novih radnih mesta preko Razvojne agencije Vojvodine. U okviru planiranog buyeta, izmenom njegove strukture, za kapitalne projekte u svih 45 lokalnih samouprava u Vojvodini biće obezbeđena 1,4 milijarda više nego u ovoj godini.
Predloženi buyet, osim razvojne i investicione podrške, planira i mere socijalne politike. Tu su podrška porodicama za podsticanje rađanja, odnosno mesečna davanja za svako treće dete koje se rodi u porodici, podsticaji za vantelesnu oplodnju, podrška učenicima i studentima za regresiranje prevoza, kao i podrška izbeglim, prognanim i raseljenim licima. U pokrajinskoj kasi je predviđen i novac za obnovu i opremanje škola i domova učenika, kao i zdravstvenih ustanova, čime se obezbeđuje kontinuitet u započetim aktivnostima. Rashodi za zaposlene planirani su u iznosu od 2,9 milijarde dinara.
Šefovi poslaničkih grupa opozicione Demokratske stranke i Srpske radikalne stranke Goran Paunović i Đurađ Jakšić su najavili da poslanici tih poslaničkih grupa neće podržati predloženi budžet.
„Iako je obim buyeta veći u odnosu na rebalans u avgustu, po njegovoj strukturi se vidi da će biti teško ostvarljiv“, navodi za „Dnevnik” Paunović.
Smatra da su pre svega vrlo nepouzdani prihodi od poreza na dobit preduzeća od oko osam milijardi dinara i neće biti iznenađen ukoliko već sredinom naredne godine bude urađen rabalans.
“I sam predlagač smatra da je planirani prihod od poreza na dobit preduzeća prilično nepouzdana priča – dodao je Paunović. – Ne možemo podržati budžet ni zbog toga što su značajno smanjene svote u brojnim segmentima, primera radi u poljoprivredi smanjenje iznosi gotovo milijardu dinara.”
I poslanička grupa SRS-a će uskratiti podršku predloženom buyetu. Kako Đurađ Jakšić napominje, nije ostvaren investicioni bum koji je Pokrajinska vlada najavila za ovu godinu pa iza sebe imamo „protraćenu” godinu. Na osnovu toga, srpski radikali smatraju da se situacija neće promeniti ni predloženim budžetom.
Lazarov: Opozicija govori besmislice
Na kritiku opozicije, predsednik Odbora Skupštine Vojvodine za buyet i finansije Jovan Lazarov kaže da je demokratsko pravo opozicije da govori šta god joj padne na pamet i da se ovom prilikom obistinilo da opozicija, pogotovo Demokratska stranka koja je bila na vlasti u Vojvodini, govori totalne besmislice.
“ U 2016. godini u budžetu je bilo predviđeno 5,1 milijardi dinara za kapitalna ulaganja u Vojvodini, a predlogom buyeta za 2018. godinu 9,6 milijardi – objašnjava Lazarov. – To znači da se menja struktura budžeta i da operativni deo, kojim suvereno upravlja Pokrajinska vlada, raste iz rebalansa u rebalans i odluke u odluku o budžetu. To je, rečju, ocena rada Pokrajinske vlade od 2016. godine do danas.”
Dodaje da to što raste operativni deo buyeta, i rast ustupljenih prihoda Republike Srbije AP Vojvodini od 18 odsto govori o tome da postoji privredni rast u celoj Srbiji, pogotovo u Vojvodini, i oni koji posluju u Pokrajini ostvaruju veću dobit i raste zaposlenost.
„To su gole činjenice, gola matematika, i tu nema prevare i demagogije”, poručio je Lazarov.
“SRS je i te kako nezadovoljan zbog toga što su u budžetu svote za poljoprivredu i ruralni razvoj smanjene gotovo milijardu dinara, za nauku i tehnološki razvoj 60 miliona, zaštitu životne sredine 280 miliona dinara i ponovo, po ko za koji put, kultura će ostati kratkih rukava, kao i omladina i sport – naveo je Jakšić. – S druge strane se planira movac za megalomanski, preskup projekat izgradnje zgrade RTV-a na koju se razbacuje 20 miliona evra u 2018. godini.”
Na pitanje da li je SRS protiv toga da se izgradi zgrada za RTV, on je odgovorio da je apsolutno protiv i da bi tih nekoliko desetina miliona evra uložio u izgradnju vodovoda, kanalizacije i puteva koji su u 21. veku „misaone imenice” u Vojvodini. Srpski radikali bi takođe, umesto zgrade RTV-a, gradili škole, vritće, domove zdravlja, sportske hale i parkove, a RTV bi smestili u zgradu novosadskog Radničkog univerziteta, slobodne prostorije SPENS-a ili zgrade „Dnevnika”.
E. Marjanov