Upravnici zgrada teško do sredstava za popravke
Od novoizabranih upravnika zgrada stanari očekuju da reše sve njihove probleme koji su se skupljali decenijama. Kod nas su uobičajena slika pokvareni lifrovi,propali oluci,neokrečeni hodnici, da ne pominjemo fasade sa kojih otpadaju komadi građevinskog materijala.
Savesniji stanari su na mogima od njih postavili natpis - "Pređite na drugu stranu opasnost od pada fasade". Upravnici će sigurno imati dobru volju, ali ne i banku koja je spremna da im izađe u suret .Jedini im ostaje da se dogovore sa preduzećem koje radi popravke te da preko nadležnog komunalnog preduzeća sklope ugovor o plaćanju na rate.
Kreditna aktivnost je kod nas na prilično niskom nivou. Nove stanke i to još tako željne pozajmica kao što su stanari zgrada predvođeni upravnicima bi sa te strane bili vrlo poželjni.Međutim, da bi nekome odobrili kredit u vrednosti od nekoliko desetina hiljada evra banke traže odgovarajuće uslove. Potrebno je da klijent koji traži pozajmicu ima bar dve godine urednu kreditnu istoriju. Odnosno da je svoje finansijske obaveze ispunjavao na vreme. Upravnici su tek startovali pa još nemau nikakvu istoriju poslovanja a kamoli dvogodišnju.Izvesno je da će u godinama koje dolaze biti interesovanja banka i za plasman u ovu oblast.Zato su u pojedinim bankama organizovali odeljenja koja će da ispitaju moguđnosti kreditiranja u ovoj oblasti i pratiti stanje na tržištu.
Jedan od glavnih problema kod odobravanja ovih kredita je činjenica da onaj ko pozajmicu traži gotovo po pravilu nema stalnih prihoda.Istina u pojedinim zgradama su zajedničke prostorje, vešernice i podrumi adaptirani i izdaju se kao poslovni prostor.Tu su se smestili mini marketi,trafike i mali magacini često Od njih se zbog mesečne kirije u zajedničku kasu slije nešto novca ,pa bi baš ovakve zgrade mogle među prvima da zainteresuju bankare jer imaju kakva takav mesečni prihod.
Dogovor na pomolu?
Nadležni iz ministrastva građevine ,saobraćaja i infrastrukture najavili su da će pomoći stanarima. U narednom periodu treba da se održi sastanak sa nadležnima iz Udruženja banka Srbije. Tu bi se razmotrio model finansiranja radova na održavanju zajedničkih prostorija i drugih delova zgrade. Ukoliko sa obe strane bude dobre volje biće i lakše da se nađe odgovarajući model zaduživanja kao i obezbeđenja pozajmice.
Naravno već same zgrade su velika vrednost i krediti bi mogli da se obezbede hipotekom. Stanari sigurno ne bi pristali da im se zbog popravke lifta, fasade ili krečenja hodnika na stan stavlja hipoteka.Zakonom je predviđeno da se na zejedničkim prostorijama u stambenim zgradama ne može postaviti hipoteka ili slično obezbeđenje.
“Zašto da uzimamo kredit i plaćamo kamatu kada će to što treba na poček uraditi kompanija bez kamate.Ovo je pitanje za razmišljanje. Većina kompanija kod aranžamana na rate uračuna u cenu i kamatu. Pre nego što se krene u zaključenje ugovora upravnici treba da provere sve troškove kako stanari ne bi imali nepotrebne izdatke recimo plaćanje kamate i banic i izvođaču.Imaće vremena da se snađu jer građevinska sezona kreće tek na proleće. “
D.Vujošević