Tesno pančevačko prihvatilište za životinje
PANČEVO: Svake godine na teritoriji Pančeva radnici „Zoohigijene“ uhvate od 800 do 1000 pasa lutalica, poštujući sve što propisuje Zakon o dobrobiti životinja.
Problem predstavlja to što je kapacitet prihvatilišta za pse koji nemaju vlasnike mali i nije moguće da se svi tamo smeste. Nedavni slučaj kada su četiri psa lutalice probili žičanu ogradu i udavili 15 kokošaka u domaćinstvu Panića na Bavaništanskom putu, ponovo je otvorio ovu temu u Pančevu.
Ovo nije prvi put da je Panićima napadnut kokošinjac, prvi put je to bilo u septembru, kada je nastradalo oko 30 koka nosilja. Jedan od četiri psa koji je učestvovao u poslednjem napadu, kada je počeo da beži, sakrio se u šupu u kojoj su ga našli radnici „Higijene” koji su došli po pozivu.
„Nisam protiv kućnih ljubimaca, da me neko pogrešno ne razume, ali ove lutalice što sterilišu i ponovo puste, prave nam mnogo problema. Gladni su i opasni. Neka oni brinu o njima gde će da ih hrane, neka im naprave boksove, a ne na ulicu da ih vrate. Imam četvoro unučadi, decu ne smemo da pustimo zbog pasa lutalica. Počeli su da probijaju ograde i okolo, jer su gladni“, kaže Biserka Panić.
Radnici „Zoohigijene“ po pozivu odmah izlaze na teren, kaže Dragan Grujičić, izvršni direktor za komunalne poslove u JKP „Higijena“. Ako su u mogućnosti radnici, ulove lutalice, i donose ih u prostorije Zoohigijene, pozivaju veterinarskog inspektora koji sačinjava zapisnik.
„U našoj službi dežurna ekipa je pored telefona u obe smene. Na poziv 315-148, izlaze na teren i deluju po propisima i pravilima iz Zakona. Ali često se dešava da ih ne uhvate, jer se sve dešava na ulici“, kaže Dragan Grujičić.
Od oko hiljadu pasa koji se godišnje uhvate, veliki broj se udomi. Za poslednjih devet meseci, udomljeno je 116 pasa, 10 štenaca i 23 mačke. Sterilisano je 146 ženki i 78 mužjaka pasa i 46 mačaka. Međutim, populacija napuštenih kućnih ljubimaca i dalje je velika.
„Imamo kapacitet za 80 životinja, a trenutno tamo je 138 pasa. Taj zakon o doborbiti životinja, koji važi od 2009. godine je definisao kako treba da se ponašamo, ali veliki broj građana ne poštuje propise“, kaže Grujičić.
Pančevo je među malobrojnim gradovima u Srbiji gde se kontinuirano sprovodi program smanjenja populacije napuštenih pasa i mačaka. Ali efekti nisu srazmerni uloženom novcu i trudu, jer uvek ima nesavesnih ljudi koji misle da su psi i mačke igračke koje puštaju da se brinu sami o sebi nakon što porastu ili se zasite brige o njima, zaključio je Grujičić.
M. Milakov