Pištolji i municija u kajmaku, čvarcima, pečenoj piletini...
Krijumčarenje municije za gasno oružje je u znatnom porastu u odnosu na prethodnu godinu, a gasnog i vazdušnog oružja zaplenjeno je deset puta više nego u 2016. godini.
Naime, samo do kraja novembra 2017. godine carinici su od krijumčara zaplenili 3.000 komada municije više nego za celu proteklu godinu, saznajemo u Upravi carina.Carinski službenici su pre desetak dana na graničnom prelazu Horgoš, na ulazu u zemlju, zaplenili vazdušnu pušku i 2.500 dijabola.
Prekršaj je otkriven kada je na redovnu carinsku kontrolu stigao BMNJ švedskih registarskih oznaka. Vozač automobila, švedski državljanin, prethodno je rekao da nema ništa da prijavi za kontrolu.Nakon detaljnog pregleda automobila, iza dečjeg sedišta, pronađena je vazdušna puška „hatsan“, model „85 sniper“ 4,5 mm s optičkim nišanom i 2.500 komada municije, dijabola „ranger“ i „pro magnum“.
Načelnik Odeljenja za suzbijanje krijumčarenja u Upravi carina Ivan Ribać kaže da je od početka godine oduzeto gotovo 1.000 metaka za vatreno oružje od kojih je neko mogao izgubiti život, i dodaje da, ako se u obzir uzme i municija za gasno i vazdušno oružje, broj zaplenjenih metaka od početka godine premašuje 9.000 komada.
“Već neko vreme, tačnije od početka migrantske krize, kao i u periodima delikatnih dešavanja u susednim zemljama, kao što su bile pretnje terorističkim napadima u susednoj Makedoniji, sprovodimo pojačane kontrole, kako na granici, tako i u dubini teritorije”, istakao je načelnik Ribać.”Akcenat se u tim trenucima stavlja na suzbijanje krijumčarenja ilegalnog oružja da bi se sprečilo eventualno naoružavanje ekstremističkih grupa.”
Otkrivanje krijumčarenog oružja je u Upravi carina Srbije jedan od prioriteta u radu, jer predstavlja stalnu opasnost za bezbednost građana, kako zbog potencijalnog širenja terorizma, tako i zbog naoružavanja kriminalnih grupa koje vatreno i hladno oružje, kao i eksploziv, koriste za razbojništva ili ubistva. Činjenica je, kako kaže Ribać, da je Srbija ipak najčešće samo tranzitna zemlja za krijumčarenje oružja, koje uglavnom stiže iz Turske, Bugarske i Rumunije i namenjeno je kupcima na Zapadu, koji su, kako kaže načelnik Ribać, spremni da plate daleko veću cenu.
Kada se oružje može uneti legalno
Putnicima nije dozvoljeno da preko granice prenose oružje, osim u situacijama kada za to poseduju dozvolu nadležnog organa: ukoliko je reč o iznosu oružja – nadležne područne policijske uprave, a ukoliko se radi o unosu oružja, strancima dozvolu izdaje nadležno diplomatsko-konzularno predstavništvo Republike Srbije u inostranstvu ili Granična policija.Drugi slučaj kada je putnicima dozvoljeno da u našu zemlju privremeno unesu oružje i municiju je kada dolaze u organizovani lov, i to u organizaciji Lovačkog saveza Srbije ili druge za to ovlašćene organizacije, kao i radi učestvovanja na sportskoj manifestaciji.
Pri unosu odgovarajuće količine oružja i municije, putnici robu usmeno prijavljuju i prezentuju dokaz da se ona privremeno unosi u svrhe organizovanog lova (pozivno pismo organizatora lova), odnosno održavanja sportske manifestacije (dokaz o održavanju takve vrste manifestacije). Radi lakšeg utvrđivanja istovetnosti robe pri izlasku iz zemlje, detalje o robi (oružju i municiji) putnik pri ulasku u zemlju upisuje u Obrazac za privremeni uvoz/izvoz, ovlašćeni carinski službenik proverava da li su u Obrazac uneti tačni podaci, potpisuje ga, overava i vraća putniku.
Tokom razgovora, Ribać se prisetio slučaja koji se dogodio krajem aprila ove godine, kada je otkriven pokušaj krijumčarenja velike količine vazdušnog i gasnog oružja na ulazu graničnog prelaza Gradina. Taj kontingent carinici su otkrili u jednom kamionu koji je prevozio konditorske proizvode, a reč je o najvećoj ovogodišnjoj zapleni. Tada je u kamionu novopazarskih tablica, natovarenom konditorskim proizvodima upućenim iz Turske u Crnu Goru, za čijim volanom je bio jedan Kruševljanin star 27 godina, otkriveno 80 vazdušnih pušaka, rasklopljenih na cevi i kundake, marke „grizli strajker” kalibra 5,5 mm, deset gasnih devetomilimetarskih pištolja „zoraki”, 4.000 komada municije za to oružje i 70 optičkih nišana. Naoružanje je bilo skriveno u zadnjem delu prikolice, ali i u kabini, a otkriveno je zahvaljujući pregledu na carinskom skeneru.
“Taj slučaj izdvaja to što se radilo o većoj količini gasnog i vazdušnog oružja, a poznato je da se minimalnim modifikacijama takvo oružje pretvara u konvencionalno”, ističe Ribać za „Dnevnik“ i dodaje da se najverovatnije u tome krije primetna tendencija rasta krijumčarenja gasnog i vazdušnog oružja, kao i zbog činjenice da su kazne za krijumčare te vrste oružja blaže.”Na primer, jedna takva gasna puška vrlo lako se preradi u pušku kalibra 22 mm, a uz dodatnu opremu, kao što je optički nišan – što smo takođe zaplenili u istom prekršaju – postaje vrlo ubojito oružje tj. snajperska puška, koja se u kriminalnim krugovima najčešće koristi za likvidacije.”
Ima i vrlo neobičnih slučajeva skrivanja oružja, pa su tako carinici na izlaznoj strani graničnog prelaza Kelebija u plastičnim kutijama s hranom otkrili dobro sakriven pištolj „zastava M-70“ 7,65 mm, s okvirom i pet metaka. Oružje je pronađeno u jednoj od torbi, u prtljažnom delu autobusa koji saobraća na redovnoj liniji Vrnjačka Banja – Pariz. Rukohvat pištolja s okvirom i pet metaka je pronađen u kutiji s kajmakom, a navlakom i cevi za pištolj je bilo „nafilovano“ pečeno pile u drugoj plastičnoj kutiji. U tegli s barenim paprikama pronađena je opruga pištolja umotana u aluminijumsku foliju. Po izjavi vozača, protiv kog je pokrenut prekršajni postupak, sporna torba je bila pošiljka iz Pojata, koju je osoba koja se nije predstavila predala na prevoz.
Pokušaj da se oružje prošvercuje u hrani nije, kako kažu, usamljen slučaj, pa je tako jedan pištolj pronađen u hlebu, a jedan i u kutiji punoj čvaraka...
“Dobra zarada glavni su motiv krijumčara oružja da ilegalno prenose pištolje, revolvere, bombe, municiju, ali i hladno oružje, mačete, noževe i slično. Krijumčari su uglavnom muškarci, koji se, po pravilu, u trenutku kada ih otkrijemo, brane ćutanjem”, otkriva nam načelnik Ribać.
D. Nikolić