Preporuka paušalcima koji su dobili uvećane račune: Uz žalbu ne zaboravite kamatu
Mnogi poreski obveznici koji tu obavezu plaćaju paušalno ovih dana dobili su rešenja za ovu godinu na kojima su iznosi enormno uvećani.
To se dogodilo uprkos uredbi koja precizira da te obaveze ne mogu biti uvećane više od deset odsto u odnosu na prethodnu godinu. Nezadvoljnim paušalcima u pomoć je pritekla premijerka Ana Brnabić: ona im je putem Tvitera poručila da podnesu žalbe, ističući da će one biti uvažene.
Premijerka je preko svog „Tviter” naloga obavestila obveznike da je ta mogućnost otvorena na sastanku u Poreskoj upravi i da je dogovoreno da mogu, ukoliko im je stiglo rešenje uvećano više od deset odsto, podneti žalbu. To mogu učiniti čak i ako je prošlo više od 15 dana, koliko je rok predviđen za žalbu, i one će biti razmatrane. Ona je pozvala paušalne obveznike da se, ukoliko bude problema, ponovo jave.
Moguća i preregistracija
Paušalnim obveznicima pružaju se i druge mogućnosti. Mogu se, recimo, preregistrovati i postati društvo s ograničenom odgovornošću i tada im sledi vođenje poslovnih knjiga. To mogu, ali ne moraju da rade sami jer na tržištu postoje agencije koje tu uslugu mesečno naplaćuju od 20 do 30 evra. Za one koji žele da promene status sada je pravo vreme za to jer je kraj godine.
Enormno uvećana poreska obaveza nije jedino što obveznicima iz te branše može doneti uvećane troškove. Dok je u toku žalbeni postupak, poreska obaveze ne miruje, odnosno na porez koji nije plaćen u roku obračunava se zatezna kamata. Ukoliko se obvezniku usvoji žalba, poterebno je da podnese novi zahtev – da se i obaveze po osnovu kamate brišu. U suprotnom, osnovna preska obaveza biće umanjena, ali će ostati obaveze po osnovu kamate. Treba znati i da, čak i ako se žalba podnese u roku pre nego što je obaveza dospela, žalbeni posutpak traje dugo pa je obračunavanje zatezne kamate u takvim slučajevima pre pravilo nego izuzetak.
Teško je precizno reći koliko je paušalnih obveznika dobilo rešenje da plati porez uvećan više od deset odsto, ali ima i onih kojima su obaveze uvećane 20, 30 pa i 50 procenata.
Paušalno plaćanje poreza u Srbiji je veoma popularno jer obveznik, prilikom plaćanja tih dažbina državi, ima manje administrativnih obaveza. Doskora je to bio i najpovoljniji način za izmirenje poreskih obaveza, ali, po svemu sudeći, više nije. Visina određenog paušala zavisi od poreskih službenika, a sada se vidi da to nije najsrećnije rešenje čak i kada postoji Uredba, kao što je slučaj ove godine.
D. Vujošević